Dieta DASH – dla kogo jest przeznaczona, jakie są jej najważniejsze zalecenia i najpopularniejsze przepisy

Jakie są jej najważniejsze zasady? I jakie pozytywne konsekwencje dla naszego zdrowia może wywrzeć jej stosowanie? Odpowiedzi na te pytania oraz inne, cenne informacje na temat diety DASH znajdziesz w poniższym artykule.

Dieta DASH uznawana jest za jedną z najpopularniejszych, a zarazem najzdrowszych diet na świecie. Wszystko to za sprawą prostych zasad i pozytywnych korzyści zdrowotnych wynikających z jej stosowania. Przestrzeganie jej zaleceń może przyczynić się nie tylko do utraty nadmiaru zbędnych kilogramów, ale przede wszystkim do wspomożenia walki z problemem nadciśnienia i profilaktyki chorób w obrębie układu sercowo-naczyniowego. A co jeszcze warto wiedzieć na temat diety DASH?

Dieta DASH – dla kogo jest przeznaczona?

Ze względu na swój pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka, niniejsza dieta może stosowana być przez wszystkie osoby, którym zależy na pozytywnej zmianie dotychczasowych nawyków żywieniowych. Niemniej jednak, przestrzeganie postanowień diety DASH szczególnie zalecane jest osobom, które zmagają się z problemem nadciśnienia, podwyższonego poziomu cholesterolu (ze szczególnym uwzględnieniem frakcji LDL), nadwagi i otyłości. Ponadto, niniejsza dieta powinna stosowana być przez pacjentów znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka chorób w obrębie układu sercowo-naczyniowego oraz cukrzycy typu II.

Dieta DASH – właściwości zdrowotne wynikające z jej stosowania

Chociaż przestrzeganie zasad niniejszej diety w większości przypadków zalecane jest pacjentom zmagającym się z problemem nadciśnienia tętniczego, korzyści wynikające z jej stosowania mogą dotyczyć również:

  • Obniżenia poziomu złego cholesterolu;
  • Zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób w obrębie układu sercowo-naczyniowego;
  • Zmniejszenia ryzyka wystąpienia cukrzycy typu II;
  • Wydłużenia ogólnej długości życia osób ją stosujących.

Dieta DASH – najważniejsze zalecenia

Dieta DASH w głównej mierze oparta jest o zasady zdrowego odżywiania ze szczególnym ograniczeniem soli oraz tłuszczów.  Jak więc powinien być skomponowany nasz jadłospis, aby osiągnąć wymienione wyżej korzyści zdrowotne?

Po pierwsze: Podaż kalorii w czasie stosowania niniejszej diety powinna wynosić około 2000 kcal (1500 w przypadku nadmiernej masy ciała);

Po drugie: Należy wybierać produkty pełnoziarniste i spożywać je w przynajmniej 5 porcjach dziennie;

Po trzecie: Należy spożywać przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie (ze szczególnym uwzględnieniem warzyw);

Po czwarte: Podczas stosowania diety DASH powinniśmy wybierać nabiał o ograniczonej zawartości tłuszczu i spożywać go przynajmniej w dwóch porcjach dziennie (np. w formie jogurtu lub twarogu);

Po piąte: Zamiast czerwonego mięsa należy wybierać chude ryby morskie oraz drób;

Po szóste: Zamiast tłuszczów zwierzęcych, warto wybierać te pochodzenia roślinnego (np. olej rzepakowy, oliwę z oliwek);

Po siódme: Przynajmniej 5 razy w tygodniu warto spożywać nasiona, orzechy i pestki roślin, które stanowią bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Dieta DASH – przepisy

Niniejsza dieta cieszy się ogromną popularnością również ze względu na łatwość jej stosowania. Przepisy oparte są głównie o świeże warzywa i owoce oraz chude mięsa. Stosując zasady diety DASH warto pamiętać o rezygnacji ze smażenia, a w jego miejsce należy wprowadzić pieczenie oraz gotowanie na parze, dzięki któremu jesteśmy w stanie uzyskać z posiłków wszystko to co najcenniejsze.

 

 

 

 

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.