Dieta i ćwiczenia – jak utrzymać swoją motywację?

Chociaż lato kojarzy nam się z wypoczynkiem oraz słodkim leniuchowaniem, to również idealny moment na wprowadzenie zdrowych zmian do swojego stylu życia!

W poniższym artykule podpowiemy Ci skąd wziąć i przede wszystkim, jak utrzymać motywację do ćwiczeń oraz przestrzegania postanowień zdrowej diety. Postaramy się również uświadomić Ci, że dieta to coś znacznie więcej niż jasno określony jadłospis. To sposób na rozpoczęcie nowego, zdrowego rozdziału w Twoim życiu!

Skąd czerpać motywację do zmiany dotychczasowego stylu życia?

W dzisiejszym świecie na każdym kroku otaczają nas zdjęcia pięknych i wysportowanych kobiet, które eksponują swoje wdzięki w modnych stylizacjach. Taki kanon piękna z jednej strony motywuje nas do zmian, natomiast z drugiej strony często wywołuje frustrację, a w niektórych przypadkach nawet poczucie winy. Jednakże, osiągnięcie nieskazitelnej sylwetki tylko po to, aby dorównać modelkom nie stanowi dobrego źródła motywacji. Czynnikiem, który powinien popchnąć nas do wprowadzenia zmian w dotychczasowym stylu życia, powinno być osiągnięcie świadomości dotyczącej tego jak spożywana przez nas żywność oraz prowadzony styl życia wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Nadmierne spożycie węglowodanów oraz tłuszczu pochodzenia zwierzęcego znacząco wpływa na obniżenie wydolności naszego organizmu, jednocześnie zwiększając ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia w przyszłości. Dlatego też, jeśli chcesz cieszyć się szczęśliwym i przede wszystkim zdrowym życiem, już dziś powinieneś zastanowić się nad tym, jakie działania mogą Cię do tego przybliżyć.

Jak utrzymać motywację w diecie?

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie 5 prostych zasad, dzięki którym łatwiej będzie Ci przestrzegać zasad zdrowej diety.

Po pierwsze: Poznaj potrzeby swojego organizmu. Zanim przystąpisz do przestrzegania zasad zdrowej diety, wykonaj zestaw podstawowych badań krwi oraz moczu. Ponadto, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, w celu kontroli ogólnego stanu swojego zdrowia. Jeśli zmagasz się z chorobą przewlekłą (na przykład: cukrzycą, nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy), swój plan dietetyczny powinieneś opracować we współpracy z dietetykiem klinicznym.

Po drugie: Jasno sprecyzuj swój cel. Zastanów się nad tym, co nowa dieta powinna wnieść do Twojego życia. Określ jasno cele, które dzięki niej będziesz w stanie osiągnąć (na przykład: utrata zbędnych kilogramów, osiągnięcie lepszego samopoczucia).

Po trzecie: Z rozwagą rozplanuj swój jadłospis. Przygotuj sobie przejrzysty jadłospis na każdy dzień tygodnia i zgodnie z nim sporządź listę zakupów. Dzięki temu uzyskasz kontrolę nie tylko nad swoją dietą, ale również codziennymi wydatkami.

Po czwarte: Staraj się jeść regularnie. Wypracowanie odpowiedniego rytmu spożywania poszczególnych posiłków w ciągu dnia uwolni Cię od napadów głodu, a tym samym spożywania niezdrowych przekąsek.

Po piąte: Nie daj się zwariować. Zdrowa dieta nie oznacza, że już nigdy nie będzie Ci wolno sięgnąć po kawałek pysznego ciasta. Domowe wypieki wcale nie muszą być niezdrowe! Wystarczy, że dotychczasowe produkty, takie jak masło, czy cukier, zmienisz na ich zdrowe odpowiedniki, takie jak olej kokosowy, czy ksylitol.

Jak utrzymać motywację do ćwiczeń?

Jeśli do tej pory prowadziłeś siedzący tryb życia, z dnia na dzień nie staniesz się guru fitnessu. Istnieje jednak kilka prostych zasad, dzięki którym codzienny trening stanie się dla Ciebie rutyną i czystą przyjemnością.

Po pierwsze: Dostosuj plan treningowy do swoich możliwości. Zacznij trening od spokojnych ćwiczeń relaksacyjnych, które z powodzeniem możesz wykonywać w domu. Z każdym kolejnym dniem staraj się go rozszerzać o nowe ćwiczenia. Z czasem zaobserwujesz, jak wydolność Twojego organizmu się zwiększa, a wykonywanie ćwiczeń sprawia Ci coraz większą frajdę.

Po drugie: Obserwuj jak Twoje ciało się zmienia. Już po pierwszych 2 tygodniach regularnie wykonywanych ćwiczeń (nawet przez 15 minut dziennie) jesteś w stanie zauważyć pierwsze zmiany w swoim ciele. Z dumą obserwuj jak każdego kolejnego dnia Twoje nogi stają się smuklejsze, a pupa bardziej uniesiona.

Po trzecie: Nagradzaj się za osiągnięte cele. Po każdym tygodniu, w którym udało Ci się w 100% wykonać plan treningowy, pozwól sobie na małą nagrodę w postaci ulubionego deseru lub gadżetu do ćwiczeń.

 

 

 

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.