Dieta lekkostrawna – co jeść i dla kogo jest przeznaczona?

Dieta lekkostrawna utożsamiana jest przez ludzi błędnie. Często uważa się ją za niskokaloryczną, czyli w pewnym sensie odchudzającą. To bzdura, ponieważ dieta lekkostrawna to lekko zmodyfikowany podstawowy model żywienia, którego zadaniem jest oszczędzanie układu pokarmowego. Zobacz, dla kogo jest dedykowana i jak wygląda.

dieta lekkostrawna, dieta lekkostrawna produkty, dieta lekkostrawna przepisy

Z tego artykułu dowiesz się:

Dieta lekkostrawna – czym jest, co jeść?

Dieta lekkostrawna to prosta, jednakże genialna modyfikacja podstawowego modelu żywienia. Powinna ona spełniać wszystkie założenia pod względem ilości spożywanych kalorii oraz wszystkich składników odżywczych oprócz błonnika.

Różnica polega tutaj na tym, iż posiłki powinny być skomponowane w taki sposób, aby łatwo ulegały strawieniu, nie obciążając tym samym układu pokarmowego. Wyklucza się tutaj produkty bogate w błonnik, wyroby wzdymające oraz obfitujące w tłuszcz.

Dieta lekkostrawna – dla kogo jest dedykowana?

Dietę lekkostrawną stosuje się często po operacji, ale i w wielu innych przypadkach, a zaliczyć do nich można:

  • Choroby żołądka i jelit (nieżyt żołądka, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzody żołądka czy dwunastnicy);
  • Choroby przyzębia;
  • Rak jelit grubego;
  • Poważne choroby infekcyjne;
  • Żywienie osób w wieku podeszłym.

Dieta lekkostrawna – zasady

Najważniejsze jest to, aby jadłospis na diecie lekkostrawnej spełniał pełne zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki odżywcze. Głównym celem każdej diety powinno być pełne odżywienie organizmu, gdyż dopiero wtedy można mówić o efektywnym procesie terapeutycznym.

Jednak w tym przypadku wyróżnić można kilka najważniejszych zasad:

  • Unikanie produktów z wysoką zawartością błonnika;
  • Produktów smażonych oraz pieczonych w folii;
  • Posiłki powinny być gotowane;
  • Posiłki powinny być podawane w formie rozdrobnionej;
  • Unika się wyrobów wędzonych i peklowanych;
  • Potrawy powinny być małe objętościowo i spożywane w ilości 4-5/dobę;
  • Warto spożywać co najmniej 2,5 litra wody na dobę;
  • Należy unikać wyrobów wzdymających i kwaśnych.

 

dieta lekkostrawna, dieta lekkostrawna produkty, dieta lekkostrawna przepisy

Dieta lekkostrawna – produkty

W poniżej tabeli znajdziesz kilka produktów dedykowanych i niezalecanych w diecie.

Zalecane Przeciwwskazane
Oliwa z oliwek, olej rzepakowy, kurczak, indyk, cielęcina, dorsz, mintaj, jajka na miękko, omlet, jogurt naturalny, mleko <2% tłuszczu, pieczywo jasne, bułki pszenne, kasza manna, ryż biały, owoce i warzywa (duszone, gotowane, bez skórek i pestek) Smalec, olej kokosowy, twarde margaryny, schab, boczek, golonka, mielonka, salami, surowe jaja, tatar, soja, soczewica, bób, tłuste mleko, sery topione, mleko w proszku, płatki zbożowe, ryż brązowy, mąka pełnoziarnista, owoce niedojrzałe, śliwki, papryka, rzepa, frytki, cebula, czosnek, owoce suszone.

Dieta lekkostrawna – mity dietetyczne

Na temat diety lekkostrawnej powstało wiele mitów. To kilka z nich.

  1. Dieta lekkostrawna to dieta odchudzająca. To błąd, ponieważ dieta lekkostrawna powinna dostarczać tyle samo kalorii, co podstawowa.
  2. Nasiona i pestki są łatwostrawne. To również błąd, ponieważ produkty te zawierają dużo błonnika.
  3. Jajka w każdej postaci są lekkostrawne. Nieprawda, ponieważ smażone i gotowane na twardo mogą zaburzyć prawidłową pracę jelit.

Podsumowanie

Po przeczytaniu tego tekstu wiesz, że dieta lekkostrawna to bardzo praktyczny model żywienia. Powinien być on jednak stosowany tylko w określonych przypadkach, ponieważ organizm potrzebuje błonnika. Więc jej stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem lub dietetykiem.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.