Dieta lekkostrawna jest dietą, w której nie ma jednolitych reguł żywieniowych. Jest przeznaczona dla osób o delikatnym żołądku, w starszym wieku, z problemami żołądkowymi i jelitowymi oraz pacjentów po przebytych operacjach i zabiegach, u których dieta wyklucza spożywanie szeregu produktów uznawanych za „ciężkostrawne”. Czy dietę lekkostrawną da się lubić?
Głównym zadaniem diety lekkostrawnej jest odciążenie organizmu, zwłaszcza żołądka. Mogą ją stosować osoby zdrowe, kiedy chcą poprawić samopoczucie, np. po kilkudniowym przejadaniu się lub po okresie świątecznym. Zrzucenie kilogramów jest dalszym następstwem stosowania diety, a punkt ciężkości skupia się na oczyszczeniu organizmu i odciążeniu żołądka.
Dieta lekkostrawna jest jedną z łagodniejszych typów diet. Nie wymaga tak restrykcyjnych ograniczeń w jadłospisie jak inne diety. W odróżnieniu do innych diet nie gwarantuje szybkiej utraty wagi, ale stopniowe i bezpieczne pozbywanie się tkanki tłuszczowej i ogólną poprawę samopoczucia. Jest to o tyle pozytywne, że wiele diet, które trwają krótko i pozwalają na błyskawiczne zrzucenie kilogramów, mocno obciąża organizm i zazwyczaj kończy się efektem jo-jo. Stosując dietę lekkostrawną chudnie się wolniej, ale zdrowiej. Dodatkowo ryzyko pojawienia się efektu jo-jo jest mniejsze.
Jak wygląda dieta lekkostrawna?
Nie ma jednolitych reguł żywieniowych, które odnosiłyby się do diety lekkostrawnej. Wszystko uzależnione jest od indywidualnych cech pacjenta: przebytych chorób, zabiegów medycznych, wieku, masy ciała itd. Są jednak ogólne wskazówki, do których trzeba się zastosować podczas diety lekkostrawnej.
W diecie lekkostrawnej zalecane jest jedzenie pieczywa pszennego. Zdecydowanie nie należy wybierać pieczywa razowego, żytniego, chrupkiego i pieczywa z otrębami.
Zaleca się jedzenie chudych mięs drobiowych i wykluczenie z diety tłustych mięs, np. wieprzowiny. Wskazane są też ryby i chude twarogi.
Zamiast margaryny należy stosować oliwę z oliwek, olej rzepakowy lub słonecznikowy.
Z warzyw i owoców zalecanych do spożycia są banany i pieczone jabłka. Należy unikać cebuli, kapusty, ogórków, kalafiora i fasoli.
Ziemniaki można jeść w postaci purre. Zaleca się też jedzenie kasz, ryżu i drobnych makaronów.
W diecie lekkostrawnej wskazane są jogurty naturalne, kefiry, maślanki, herbaty owocowe, mleko i kawa zbożowa. Nie należy pić alkoholu, mocnej kawy i kolorowych napojów.
Jadłospis w diecie lekkostrawnej, dostosowany do indywidualnych potrzeb organizmu najlepiej opracować pod okiem dobrego dietetyka, który doradzi co i jak jeść, by nie czuć głodu, systematycznie pozbywać się nadprogramowych kilogramów i cieszyć się zdrowiem (dietetyk on-line tutaj)
Dieta lekkostrawna pokrywa zapotrzebowanie kaloryczne dorosłej osoby. Będąc na niej je się 4-5 posiłków dziennie, w takich samych odstępach czasu, np. co 3 godziny. Najlepszym sposobem przygotowywania potraw jest gotowanie na parze, duszenie i pieczenie w folii.
Dieta lekkostrawna przez wiele osób nie jest traktowana jako dieta, ale sposób codziennego odżywiania się. Nie wymaga restrykcyjnych ograniczeń i rezygnacji z większości produktów żywieniowych. Poprawia samopoczucie i eliminuje dolegliwości trawienne, spowodowane niewłaściwym sposobem odżywiania się lub np. przejadaniem się. Można ją polubić i stosować przez dłuższy okres czasu, bez szkody dla zdrowia.