Zdrowa dieta rodem z ciepłych rejonów świata sprawia, że nadmierne kilogramy znikają, a ryzyko efektu jo-jo jest zminimalizowane. Z tego powodu popularność South Beach jest ogromna od lat, a skuteczność schematu żywieniowego ułożonego przed dr Agatstona doceniają ludzie z całego świata, w tym gwiazdy Hollywood.
Dieta South Beach jadłospis, zasady, efekty
1. Dieta South Beach – zasady
Amerykański kardiolog Arthur Agatston ułożył dietę South Beach, aby wesprzeć pacjentów w bezpiecznej utracie wagi ciała oraz w zachowaniu sprawności fizycznej do późnej starości. Według doktora Agatstona to amerykańska dieta, składająca się w większość z przetworzonych węglowodanów, powoduje szybki wzrost wagi, a w konsekwencji choroby takie jak cukrzyca czy miażdżyca. Węglowodany proste są trawione przez układ pokarmowy zbyt szybko, przez co poziom insuliny we krwi gwałtownie rośnie, a wraz z nim pojawia się ochota na sięganie po kolejne węglowodany. Ziemniaki, długo gotowany makaron, jasne pieczywo, płatki kukurydziane, alkohol i słodycze są zakazane w diecie południowych plaż. Agatston wykluczył je ze swojego jadłospisu. Stosujący dietę otyli Amerykanie zaczęli chudnąć, a dolegliwości zdrowotne, które im towarzyszyły, zniknęły wraz z pozbyciem się nadprogramowych kilogramów. South Beach skutecznie obniża poziom cholesterolu i ryzyko zachorowania na cukrzycę, chroni przed efektem jo-jo oraz uczy zasad prawidłowego odżywiania się w łatwy i przyjemny sposób.
Schemat stworzony przez lekarza opiera się na zmianie nawyków żywieniowych na całe życie, dzięki czemu skuteczność diety jest wysoka. South Beach należy do diet, które składają się z kilku faz, skupiających się na utracie kilogramów, wychodzeniu z diety i zmianie sposobu jedzenia na resztę życia. Każda z faz jest coraz mniej restrykcyjna, dzięki czemu South Beach wymaga niewielu wyrzeczeń w porównaniu ze znanymi dietami cud o drakońskich zasadach.
Na diecie South Beach ogranicza się liczbę spożywanych kalorii oraz podaż węglowodanów w posiłkach, a także kładzie się nacisk na aktywność fizyczną. Ograniczenie ilości przyjmowanych cukrów sprawia, że organizm czerpie energię głównie z nisko glikemicznych węglowodanów, a także ze zdrowych tłuszczów i białek. Poziom cukru we krwi jest na stałym, niskim poziomie, dzięki czemu utrata kilogramów jest łatwiejsza.
Podczas stosowania diety spożywa się przede wszystkim warzywa, produkty pełnoziarniste, nienasycone tłuszcze, chudy nabiał oraz niskotłuszczowe mięsa. South Beach nie wymaga liczenia kalorii, ważenia porcji i ścisłego kontrolowania wielkości posiłków. Należy jeść tyle, by zaspokoić głód. Jedyną restrykcją jest przygotowywanie dań wyłącznie z dozwolonych produktów.
Dieta South Beach opiera się na 5 posiłkach dziennie – 3 daniach głównych i 2 przekąskach.
Wszystkie dania są zbilansowane – nie jest to ani dieta wysokoproteinowa, ani niskotłuszczowa czy pozbawiona zdrowych węglowodanów. Rozsądne komponowanie posiłków sprawia, że do organizmu dostarczane są wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a przygotowywane posiłki są smaczne i pożywne. Smakowita dieta ułatwia zmianę nawyków żywieniowych na zdrowsze, dzięki czemu w przyszłości sięga się z chęcią po produkty przynoszące organizmowi wiele korzyści.
[related-post]
2. South Beach – dieta, która bezpiecznie odchudza
Osoby otyłe mogą zrzucić na diecie południowych plaż nawet od 4 do 6 kg w ciągu 14 dni, jednak utrata wagi przeciętnie waha się od 2 do 4 kg. Jest to bezpieczne i prawidłowe tempo chudnięcia, dzięki czemu ryzyko wystąpienia efektu jo-jo maleje. W kolejnych tygodniach utrata wagi spowalnia i zwykle waha się w granicach 0,5-1 kg na tydzień. Może się zdarzyć, że chudnięcie zatrzyma się na kilka tygodni, jednak po tym okresie organizm ponownie zacznie tracić kilogramy. W przypadku, gdy prawidłowo stosowana jest dieta South Beach efekty są mniej spektakularne niż na dietach cud, jednak trwałe.
Liczenie kalorii na diecie południowych plaż
Dieta South Beach skupia się na jakości posiłków i ich indeksie glikemicznym, a nie na kaloryczności dań. Pod tym względem jadłospis dr Agatstona przypomina dietę Montignaca. Co ważne, chudnięcie na diecie południowych plaż odbywa się bez liczenia kalorii, jednak lista produktów dozwolonych jest skonstruowana w taki sposób, że codzienne menu dostarcza od 1200 do 1400 kcal. Problemy z chudnięciem mogą mieć wyłącznie te osoby, które objadają się nadmiernie i zjadają dziennie więcej niż 5 posiłków.
3. Dieta South Beach – faza 1
Faza pierwsza diety South Beach trwa jedynie 14 dni, lecz jest najbardziej restrykcyjna. W czasie jej trwania waga może spadać gwałtownie, zwłaszcza gdy odchudzanie rozpoczyna osoba otyła. Zmiana sposobu żywienia hamuje napady głodu, dzięki czemu już po kilku dniach łatwiej jest opanować apetyt i chęć sięgania po słodycze. Poziom glukozy we krwi spada, a samopoczucie szybko się poprawia.
W ciągu 14 pierwszych dni diety południowych plaż wykluczone jest spożywanie produktów wysokowęglowodanowych. Zabronione jest również sięganie po tłuszcze nasycone i kofeinę. Wśród zakazanych produktów w 1 fazie diety znajdują się między innymi:
– słodycze,
– cukier,
– produkty skrobiowe,
– makarony, ryż, pieczywo jasne,
– soki owocowe.
Szybka utrata wagi jest motywująca do dalszego stosowania diety, a trzy posiłki i dwie przekąski dziennie sprawiają, że przez cały czas jest się sytym. Jadłospis dopuszcza zjadanie wysokobiałkowych deserów o niskiej zawartości cukru, słodzonych erytrolem bądź ksylitolem – z tego powodu dietą dla łasuchów jest właśnie dieta South Beach. Opinie osób, które stosują schemat żywienia opracowany przez dr Agatstona, wskazują, że wysokobiałkowe desery są smaczne i z powodzeniem zastępują kawałek kalorycznego ciasta z kremem.
Faza pierwsza South Beach zakłada, że przekąski zwalczają uczucie głodu pomiędzy głównymi posiłkami, dlatego można po nie sięgać na godzinę lub dwie po śniadaniu i obiedzie. Aby przekąski spełniały swoją rolę, powinny składać się z białek i warzyw. Ponadto powinno się pamiętać o aktywności fizycznej. Każdego dnia powinno się wybrać na półgodzinny spacer, a 2-3 razy w tygodniu przeprowadzić intensywniejszy godzinny trening.
South Beach faza 1 – jakie produkty można jeść?
Oto lista produktów, po jakie można sięgać w 1 fazie diety południowych plaż:
– mięsa: chude części wołowiny, polędwica wieprzowa, szynka gotowana i surowa, chuda cielęcina, udziec i comber jagnięcy, pierś z kurczaka lub indyka, mielone mięso drobiowe,
– jajka: bez ograniczeń lub głównie białko w przypadku osób ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu,
– owoce morza,
– wszystkie ryby.
– soja,
– chudy nabiał: odtłuszczone mleka, maślanki kefiry, mleko sojowe, jogurty naturalne, sery light,
– warzywa: bakłażany, brokuły, kalafior, kabaczek, kalarepa, kapusta i wszystkie sałaty, boćwina, brukselka, cebula, czosnek, fasola szparagowa, kiełki, ogórki, pietruszka, pomidory, seler, szpinak, rzodkiewka, papryka, cukinia, karczochy, por, szczypiorek, rabarbar,
– rośliny strączkowe świeże, mrożone lub puszkowane,
– tłuszcze: olej rzepakowy, kukurydziany, słonecznikowy, sezamowy lub lniany tłoczony na zimno, oliwa z oliwek, niskotłuszczowy majonez,
– orzechy i nasiona (porcja raz na dzień) – migdały, słonecznik łuskany, sezam, orzechy laskowe i włoskie, pistacje, siemię lniane, pestki dyni,
– słodycze – wyłącznie bezcukrowe desery lub desery z niską zawartością cukru do 100 kcal dziennie,
– przyprawy – chrzan, cytryna i limonka, pasta z papryki i pozostałe przyprawy lub mieszanki przyprawowe bez cukru,
– napoje: soki warzywne bez cukru, napoje gazowane light, napary z ziół, herbata bez cukru w umiarkowanych ilościach, woda źródlana lub mineralna.
Warto jednak, żeby produkty były dobrej jakości a takie znajdziesz tutaj.
Zabronione jest spożywanie tłustych mięs, produktów zbożowych, serów pełnotłustych, owoców, pełnotłustego nabiału, alkoholu, napojów słodzonych oraz warzyw o wysokim indeksie glikemicznym (np. gotowane buraki i marchew, kukurydza, rzepa, ziemniaki, zielony groszek). Dodatkowo nie wolno używać keczupu.
Dieta South Beach przepisy dla 1 fazy
Ograniczona liczba produktów, po które można sięgać w 1 fazie diety South Beach może początkowo utrudniać przygotowywanie zdrowych posiłków. Oto kilka inspiracji na dania, które posmakują nawet łasuchom.
-
Warzywne spaghetti bez makaronu
Składniki:
– duży por lub cukinia,
– duża cebula,
– puszka pomidorów krojonych,
– chude mięso mielone drobiowe, cielęce lub wołowe,
– czosnek, oregano, pieprz i sól do smaku,
– oliwa z oliwek (lub olej rzepakowy),
– łyżka startego parmezanu o obniżonej zawartości tłuszczu.
Por lub cukinię pokroić na cienkie paseczki lub zrobić je za pomocą obieraczki do warzyw, zblanszować we wrzątku i odcedzić. Mięso mielone podsmażyć na kilku kroplach oliwy z czosnkiem, oregano, solą i pieprzem. Dodać pomidory z puszki, zagotować i przelać na makaron warzywny. Posypać startym parmezanem.
-
Fasolka w stylu prowansalskim
Składniki:
– fasola Jaś lub szparagowa,
– pomidory świeże lub z puszki,
– duża cebula,
– oliwa z oliwek,
– zioła prowansalskie, sól i pieprz.
Fasolę Jaś namoczyć przez noc i ugotować do miękkości. Cebulę obrać, pokroić w kostkę, a następnie zeszklić na oliwie z oliwek. Sparzyć pomidory, obrać ze skórek i pokroić je w kostkę. Dodać na patelnię, doprawić ziołami i dusić pod przykryciem, mieszając od czasu do czasu. Po kilkunastu minutach przełożyć ugotowaną fasolkę do sosu i dusić jeszcze przez 15-20 minut. Gotowe danie doprawić solą i pieprzem według upodobania.
-
Omlet z warzywami
Składniki:
– 2 jajka,
– pół papryki,
– mała cebula,
– mały pomidor,
– oliwa z oliwek,
– bazylia, sól do smaku.
Rozgrzać oliwę na patelni, dodać pokrojoną w kostkę cebule i zeszklić. Lekko ubić jajka. Dodać na patelnią pokrojone w kostkę pomidory i paprykę, posypać bazylią i smażyć przez około 3 minuty. Zdjąć warzywa z patelni. Na tej samej patelni bez dodawania tłuszczu usmażyć omlet. Na prawie gotowy omlet wyłożyć warzywa, złożyć na pół i zdjąć z patelni.
-
Zupa po bułgarsku
Składniki:
– pół kilograma cukinii,
– 2 czerwone papryki,
– 1 papryka żółta,
– 1 cebula,
– jajko,
– 300g sera żółtego odtłuszczonego,
– bulion warzywny,
– cząber, pieprz, sól,
– oliwa z oliwek.
Pokroić cukinie w grube plastry, usunąć nasiona z papryki i pokroić ją w kostkę. Obrać cebulę i pokroić drobno. Rozgrzać oliwę na patelni, dodać warzywa i podsmażyć. Dodać trochę wody i dusić wszystko do miękkości. Przyprawić solą i pieprzem, przełożyć do garnka i zalać bulionem warzywnym. Gotować pod przykryciem przez pół godziny. Przyprawić cząbrem. Podczas gotowania zupy przygotować kulki z sera light. Ser zetrzeć na wiórki i wymieszać z roztrzepanym jajkiem. Uformować kulki, a następnie wrzucić je do gotującej się zupy.
-
Ruloniki z sałaty i pasty twarogowej (przekąska)
Składniki:
– sałata masłowa,
– wędlina o niskiej zawartości tłuszczu,
– jogurt naturalny niesłodzony,
– ogórek świeży lub konserwowy,
– chudy twaróg,
– szczypiorek,
– jajka gotowane na twardo,
– sól i pieprz do smaku.
Przygotować pastę twarogową z rozdrobnionego twarogu, 3 jajek pokrojonych na drobną kostkę, ogórka i posiekanego szczypiorku. Wymieszane składniki zalać jogurtem naturalnym i przyprawić solą oraz pieprzem. Liście sałaty rozłożyć na talerzach, ułożyć na nich po plastrze wędliny i posmarować pastą twarogową. Zawinąć w rulonik.
[related-post]
4. Dieta Soutch Beach – faza 2
Faza 2 diety południowych plaż rozpoczyna się już 15 dnia trwania kuracji. Fazę 2 stosuje się do czasu uzyskania wymarzonej wagi ciała. Na tym etapie dr Agatston zaleca, by wprowadzić do menu produkty zawierające większą ilość węglowodanów. Węglowodany o niskim indeksie glikemicznym muszą być wprowadzane z umiarem, aby waga nadal spadała. Organizm stopniowo przyzwyczai się do większych ilości cukru w posiłkach, dzięki czemu uniknie się efektu jo-jo lub zatrzymania chudnięcia.
W drugiej fazie diety południowych plaż wprowadza się owoce. Autor diety ściśle określił, po jakie owoce można sięgać i w jakiej ilości. Dozwolone są:
– 1 średni banan,
– połowa mango, grejpfruta,
– 1 pomarańcza, brzoskwinia, jabłko, kiwi, gruszka, papaja, granat,
– ¼ melona,
– ¾ szklanki agrestu, borówek amerykańskich, malin, truskawek, żurawiny suszonej,
– 15 kulek winogron,
– 12 sztuk wiśni lub czereśni,
– 2 śliwki świeże lub 4 śliwki suszonej.
Prócz owoców do diety można wprowadzić pełnoziarniste produkty zbożowe – pieczywo w ilości jednej kromki dziennie, makaron, ryż dziki lub brązowy (pół szklanki po ugotowaniu), kaszę gryczaną, płatki owsiane, płatki śniadaniowe pełnoziarniste. Do listy dozwolonych warzyw dołączają marchew, a miłośnicy słodyczy ucieszą się z możliwości sięgnięcia po kilka kostek gorzkiej lub deserowej czekolady. Dodatkowo okazyjnie można wypić małe piwo lub 1-2 lampki wytrawnego wina białego lub czerwonego.
Nadal zabronione jest sięganie po białe pieczywo i biały ryż, ziemniaki, buraki i kukurydzę, oraz ananasy, arbuzy, daktyle, figi, rodzynki i liczi. Ponadto zakazane są słodkie posiłki z dodatkiem miodu, dżemu, konfitury i lodów.
South Beach przepisy – jak komponować posiłki w 2 fazie diety?
W czasie stosowania 2 fazy diety South Beach można nadal przygotowywać przepisy z fazy 1 oraz urozmaicać dania o nowe dozwolone produkty. Jednocześnie wskazane jest pamiętanie o prawidłowym komponowaniu posiłków, aby kontynuować spadek wagi i cieszyć się dobrym samopoczuciem. W pierwszym tygodniu fazy 2 do menu włącza się 1 owoc i 1 produkt skrobiowy dziennie. Na śniadanie powinno się wybierać pełnoziarniste pieczywo, natomiast po owoce sięgać dopiero w czasie przekąski. Aby wyeliminować głód po zjedzeniu owocu, warto połączyć jego spożywanie ze zjedzeniem produktu białkowego, np. naturalnego jogurtu odłuszczonego.
W drugim tygodniu fazy 2 rozszerza się dzienne menu o kolejne produkty, rozpoczynając od zwiększenia liczby produktów skrobiowych. W 8. dniu fazy 2 zjada się jeden owoc i dwa produkty ze skrobią, w dniu 9. – 2 owoce i dwa produkty skrobiowe, w 10-11. dniu – 2 owoce i 3 produkty skrobiowe, a w dniu 12-14. – po trzy porcje owoców i produktów skrobiowych. W takiej formie fazę 2 stosuje się aż do osiągnięcia wymarzonej wagi ciała. Czas trwania tego etapu jest uzależniony od wagi wyjściowej i wagi docelowej, stąd u jednych osób kończy się już po miesiącu, a u nich dopiero po kwartale.
5. Dieta South Beach – faza 3
Po osiągnięciu docelowej masy ciała rozpoczyna się 3 fazę diety South Beach. Jest to swoista kontynuacja zdrowego stylu odżywiania, jaki wpaja dieta południowych plaż. Organizm przyzwyczajony do nowego jadłospisu funkcjonuje prawidłowo, jeżeli dostarcza mu się zbilansowanych posiłków opartych na założeniach dr Agatstona.
Faza 3 skupia się na utrzymaniu nowej wagi ciała poprzez komponowanie posiłków z produktów o indeksie glikemicznym wynoszącym maksymalnie 60. W przypadku imprez, spotkań towarzyskich i świąt można nieco sobie odpuścić i sięgnąć po zakazane na co dzień potrawy. W zamian warto wykonać intensywny trening lub przez kilka dni stosować lżejszą dietę.
W tej fazie wolno jeść wszystkie produkty, jednak gdy zauważy się, że po zjedzeniu lodów lub sernika odczuwa się zbyt duży głód, powinno się wykluczyć ten produkt z menu. Osoby, które stosują się do założeń tego etapu, zachowują szczupłą sylwetkę do końca życia i długo cieszyć się dobrym zdrowiem oraz sprawnością fizyczną.
Dieta South Beach – turbo spalanie kalorii dzięki indeksom glikemicznym i ćwiczeniom
Skuteczność diety South Beach opiera się na dwóch czynnikach – sięganiu po produkty z niskim indeksem glikemicznym i na regularnej aktywności fizycznej. Dzięki spożywaniu produktów o niskim IG, dieta południowych plaż jest mało uciążliwa. Brak liczenia kalorii i spora dowolność w komponowaniu posiłków sprawiają, że chudnie się bez większych wyrzeczeń i bez uczucia ciągłego głodu. Niski indeks glikemiczny oznacza, że poziom glukozy we krwi podnosi się stopniowo i długo utrzymuje się na jednakowym poziomie.
Ze względu na to, że wszystkie białka i tłuszcze powodują powolny wzrost poziomu glukozy, indeksy glikemiczne należy kontrolować wyłącznie w przypadku węglowodanów. Znajomość IG ułatwia planowanie diety i układanie posiłków, nawet gdy przebywa się na wakacjach za granicą bądź gdy odwiedza się krewnych. Dieta South Beach jest dzięki temu łatwa do przeprowadzenia bez względu na styl życia.
Rezultaty diety plaż południowych przyśpieszają ćwiczenia fizyczne. Nawet umiarkowana aktywność fizyczna sprawia, że utrata tkanki tłuszczowej jest szybsza, a druga faza diety trwa krócej. Dla osób stosujących dietę South Beach polecane są treningi łączące ćwiczenia aerobowe z ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie, na przykład treningi interwałowe. Regularne ćwiczenia redukują widoczność cellulitu, a panom pomagają wyrzeźbić klatkę piersiową i brzuch. Ponadto w czasie treningów wyzwalają się endorfiny, które poprawiają humor i zmniejszają poziom stresu.
Dieta South Beach – dla kogo?
Dieta South Beach jest odpowiednia dla osób dorosłych i zdrowych. Mogą stosować ją wszystkie osoby, którym zależy na trwałej i bezpiecznej utracie zbędnych kilogramów, bez ryzyka wystąpienia efektu jo-jo. Dieta dr Agatstona spodoba się również łasuchom, którzy lubią jeść smacznie i szybko rezygnują z diet z mikroskopijnymi porcjami jedzenia.
6. Dieta South Beach – przeciwwskazania
Ze względu na zwiększoną podaż białek i tłuszczów diety południowych plaż nie powinny stosować osoby, które powinny unikać obu tych składników. Dieta jest nieodpowiednia dla osób z chorobami nerek, gdyż duże spożycia białka utrudnia funkcjonowanie narządu. W przypadku podwyższonego poziomu cholesterolu możliwe jest stosowanie diety South Beach, jednak powinno się ograniczyć spożywanie jajek lub spożywać wyłącznie białka jaj.
Diety plaż południowych nie powinny stosować też:
– dzieci i młodzież do ukończenia 18 roku życia (można stosować zalecenia z fazy 3),
– kobiety ciężarne i w okresie karmienia piersią (można stosować zalecenia z fazy 3),
– osoby stosujące kortykosteroidy,
– osoby ciepiące na nowotwory i schorzenia wątroby.
Dodatkowo w 1 fazie diety mogą pojawiać się niedobory wapnia, które powinno się uzupełniać poprzez suplementację.
Dieta South Beach a cukrzyca
Dieta plaż południowych opiera się na spożywaniu produktów o niskim indeksie glikemicznym, jednak niewskazane jest jej stosowanie przez cukrzyków na własną rękę. Jeżeli diabetyka interesuje dieta South Beach jadłospis może być wprowadzony wyłącznie pod kontrolą lekarza. Osoby ciepiące na cukrzycę typu I i II mogą stosować kurację, jeżeli lekarz będzie na bieżąco ustalał liczbę tabletek lub ilość przyjmowanej insuliny w zastrzykach. Brak konsultacji z diabetologiem może skutkować nadmiernym obniżeniem poziomu cukru we krwi, który może doprowadzić do niebezpiecznej hipoglikemii.