Dieta w cukrzycy typu II – poznaj jej najważniejsze założenia

Z roku na rok diagnozuje się w Polsce coraz większą liczbę osób zmagających się z problemem cukrzycy typu II. Niniejsza choroba w głównej mierze stanowi skutek nieodpowiedniego modelu odżywiania oraz niskiej aktywności fizycznej. Na szczęście, wprowadzenie do swojej codzienności zasad zrównoważonej diety oraz modyfikacja dotychczasowego stylu życia są w stanie przynieść znaczną poprawę zdrowia. Ponadto, dzięki stosowaniu się do właściwych zaleceń diety, możliwe staje się wyeliminowanie zagrażających życiu powikłań związanych z przebiegiem cukrzycy typu II. A co jeszcze warto wiedzieć na temat niniejszej diety?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega cukrzyca typu II;
  • Jakie są najważniejsze zasady diety w przebiegu cukrzycy typu II;
  • Jakie produkty należy spożywać w przebiegu cukrzycy typu II;
  • Jakich produktów należy unikać w przebiegu cukrzycy typu II.
cukrzyca typu II

Na czym polega cukrzyca typu II?

Cukrzyca zaliczana jest do grupy chorób metabolicznych. Charakteryzuje się ona podwyższonym poziomem glukozy we krwi, który stanowi następstwo nieprawidłowego działania lub wydzielania insuliny. Niniejsze zaburzenie jest w stanie doprowadzić do nieprawidłowej czynności licznych narządów w organizmie człowieka. Na przykład, oczu, nerek lub serca. Za jeden z głównych czynników przyczyniających się do powstawania cukrzycy typu II uznaje się nieodpowiednią dietę. Dlatego też, wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych jest w stanie doprowadzić do spowolnienia rozwoju niniejszej choroby,  a tym samym istotnej poprawy zarówno zdrowia, jak i samopoczucia pacjenta.

Jakie są najważniejsze zasady diety w przebiegu cukrzycy typu II?

Po pierwsze: Pamiętaj o codziennym spożywaniu pełnowartościowego śniadania. Najlepiej, w ciągu pierwszej godziny od przebudzenia.

Po drugie: Kontroluj kaloryczność swojej diety. W celu dostosowania odpowiedniej wartości energetycznej diety, dostosowanej do indywidualnych wymagań Twojego organizmu, skorzystaj z pomocy wykwalifikowanego dietetyka.

Po trzecie: Głównym źródłem spożywanych przez Ciebie węglowodanów powinny być produkty pełnoziarniste o niskim indeksie glikemicznym.

Po czwarte: Pamiętaj o tym, aby spożywać posiłki o stałych porach. Jedz mniej, ale częściej. Najlepiej 4, a nawet 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny.

dieta w cukrzycy tupu II

Po piąte: Wprowadź do swojej diety dużą liczbę świeżych warzyw (minimum 4 porcje). Ogranicz przy tym spożywanie owoców (maksymalnie 1 porcja dziennie do godziny 17:00). Pamiętaj również o tym, aby wybierać te owoce, które charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym. Na przykład, owoce jagodowe.

Po szóste: Każdego dnia staraj się spożywać przynajmniej 2 porcje produktów mlecznych. Na przykład, w postaci jogurtów lub kefirów naturalnych bez dodatku owoców.

Po siódme: W ciągu tygodnia ogranicz spożycie mięsa (do maksymalnie 2 razy w tygodniu). Zamiast niego, wprowadź do diety świeże ryby morskie (najlepiej 2 razy w tygodniu) oraz nasiona roślin strączkowych (najlepiej 1-2 razy w tygodniu).

Po ósme: Zrezygnuj ze smażenia potraw. Zamiast tego piecz je w piekarniku, grilluj lub gotuj na parze.

Po dziewiąte: Wyeliminuj ze swojej diety nadmierne ilości soli, tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, słodyczy oraz alkoholu.

Po dziesiąte: Każdego dnia staraj się wypijać przynajmniej 2 litry wody.

najważniejsze zasady diety w cukrzycy typu II

Jakie produkty należy spożywać w przebiegu cukrzycy typu II?

Spośród PRODUKTÓW ZBOŻOWYCH warto wybierać: chleb razowy, graham lub pełnoziarnisty, kasze gruboziarniste (na przykład: kaszę gryczaną lub pęczak), makarony z pełnego ziarna lub z mąki durum.

Spośród PRODUKTÓW MLECZNYCH warto wybierać: naturalne produkty mleczne, takie jak: jogurt, kefir, chudy ser twarogowy, maślanka, mleko o obniżonej zawartości tłuszczu.

Spośród MIĘS, RYB I WĘDLIN warto wybierać: chude mięso drobiowe (na przykład: pierś z kurczaka lub indyka), chude ryby morskie (na przykład dorsza), chude wędliny drobiowe, domowe pasty mięsne (najlepiej przygotowane z mięsa drobiowego z dodatkiem warzyw i ziół), jajka.

Spośród TŁUSZCZÓW warto wybierać: nierafinowane oleje pochodzenia roślinnego (na przykład oliwę z oliwek), margaryny miękkie wysokiej jakości.

Spośród NAPOJÓW warto wybierać: niegazowaną wodę mineralną, herbatę oraz kawę bez cukru, soki warzywne (przygotowane samodzielnie w domu).

Jakich produktów należy unikać w przebiegu cukrzycy typu II?

Spośród PRODUKTÓW ZBOŻOWYCH należy wyeliminować: chleb pszenny, chleb z dodatkiem miodu lub cukru, ciastka pszenne, ciasto francuskie, makaron pszenny, ryż oczyszczony.

Spośród PRODUKTÓW MLECZNYCH należy wyeliminować: mleko o wysokiej zawartości tłuszczu, tłuste twarogi, jogurty słodzone i owocowe.

Spośród MIĘS, RYB I WĘDLIN należy wyeliminować: tłuste mięsa (na przykład, baraninę, wieprzowinę, wołowinę), tłuste ryby (na przykład, łososia, węgorza, ryby w zalewie z oleju, ryby w śmietanie), tłuste kiełbasy, mięsa konserwowe, pasztety, salcesony.

Spośród TŁUSZCZÓW należy wyeliminować: smalec, boczek, słoninę, margaryny twarde, olej kokosowy, masło, łój, śmietanę.

Spośród NAPOJÓW należy wyeliminować: wszelkie napoje gazowane, słodzone soki, napoje alkoholowe.

Podsumowanie

Cukrzyca typu II uznawana jest za jedną z najczęściej występujących współcześnie chorób. Na szczęście, wprowadzenie odpowiednich zasad żywienia i modyfikacja dotychczasowego stylu życia są w stanie wpłynąć na wyraźną poprawę zdrowia pacjentów zmagających się z niniejszym problemem.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.