Celem diety Dąbrowskiej jest przede wszystkim oczyszczenie organizmu z toksyn i przywrócenie jego równowagi wewnętrznej. Tak naprawdę to utrata kilogramów jest efektem ubocznym kuracji. Dieta Dąbrowskiej jest programem odchudzania mającym dwa etapach.
Leczniczy post – bo tak nazywana jest również ta dieta oparta jest na spożywaniu określonych owoców i warzyw w niewielkich ilościach.
Co można, a czego nie można jeść podczas tej kuracji?
Ta dieta to pewnego rodzaju głodówka lecznicza, której celem jest oczyszczenie i wzmocnienie całego organizmu w celu jego prawidłowego funkcjonowania.
Etap pierwszy:
Może trwać – w zależności od potrzeb – od kilku dni do kilku tygodni.
Jakie warzywa można jeść? Są to: marchewka, buraki, rzodkiewka, brokuły, kalafior, cebula, por, sałata, zioła wszelkiego rodzaju (oregano, bazylia, tymianek, lubczyk, zioła prowansalskie, rozmaryn, papryka, szałwia, itp), ogórki, kabaczek, papryka, pomidory. Natomiast owoce: jabłka, cytryny, grejpfruty, jagody i jagody Goji. Przy tej kuracji należy pić duże ilości wody, soki owocowe i warzywne oraz herbaty owocowe i ziołowe. Niedozwolone są: biały cukier, biała mąka i produkty wysoko przetworzone (słodycze, dżemy, kawa, żółty ser, słone przekąski, alkohol, gazowane napoje, mięso, kabanosy, kiełbasy, produktów z białej mąki oraz produktów barwionych sztucznie).
Doktor Dąbrowska przestrzega, że na tym właśnie etapie mogą wystąpić „kryzysy ozdrowieńcze”, ale są krótkotrwałe, a ich efektem jest odtruwanie organizmu. Osoby na diecie mogą się uskarżać na ogólne osłabienie, wymioty, nudności, biegunki i bóle głowy. Kryzys taki trwa do 3 dni. W przypadku gdyby objawy nie ustąpiły, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.
Etap drugi:
Drugim etapem jest zmiana nawyków żywieniowych oraz przejście na zbilansowaną, zdrową dietę. Podstawą takiej diety będą już wszystkie warzywa i owoce, a dodatkowo: ziarna, kasze, orzechy oraz chleb razowy.
Dla kogo przeznaczona jest dieta Dąbrowskiej?
- Dla osób otyłych i z nadwagą
- Dla osób z obniżoną odpornością
- Dla alergików (katar sienny i astma)
- Dla osób z: problemami krążenia, dysfunkcją przewodu pokarmowego oraz cierpiącym na choroby zwyrodnieniowe stawów
- Leczy dolegliwości takie jak: niedoczynność tarczycy, menopauza, zaburzenia miesiączkowania, trądzik, egzema, nerwica, padaczka, stwardnienie rozsiane, niedoczynność tarczycy.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania diety?
- Nadczynność tarczycy
- Zaawansowany nowotwór
- Okres ciąży i karmienia piersią
- Dzieci i młodzież w okresie dojrzewania
- Choroba Adisona
- Osoby przyjmujące hormony sterydowe lub cytostatyki.