Dieta wegańska – najzdrowsza z diet, czy tylko chwilowa moda?

Na czym polega dieta wegańska? I czy jest ona dobra dla naszego zdrowia? Odpowiedzi na te pytania oraz cennych wskazówek na temat weganizmu szukaj w dalszej części tekstu.

Dieta wegańska z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród młodych osób. Niniejszy sposób odżywiania, a właściwie styl życia, oparty wyłącznie o produkty pochodzenia roślinnego, nazywany jest również restrykcyjną odmianą wegetarianizmu. I chociaż niniejsza dieta, w głównej mierze opiera się o zasady zdrowego odżywiania, źle zbilansowana może odpowiedzialna być za wywołanie negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat niniejszej diety?

Dieta wegańska – na czym polega?

Dieta wegańska wywodzi się z wegetarianizmu, z tą różnicą, że wyklucza ona wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego (w tym, na przykład mleko i przetwory mleczne oraz jajka). Weganie w ciągu dnia starają się spożywać składniki pochodzące z 5 grup pokarmowych, do których zalicza się:

  • Pełne ziarna zbóż (np. kasze, makarony wieloziarniste);
  • Rośliny strączkowe (np. fasola, ciecierzyca);
  • Warzywa;
  • Owoce;
  • Pestki i orzechy (np. pestki dyni, słonecznika, orzechy włoskie).

Ponadto, podczas przygotowywania posiłków wegańskich, należy starać się, aby zachować w nich jak największą zawartość składników odżywczych. Dlatego też, najlepiej jest spożywać warzywa w formie surowej. Ponadto, dieta wegańska dla większości osób, które jej przestrzegają, jest czymś znacznie więcej niż pełnym roślin jadłospisem. Weganizm to sposób życia, który ściśle związany jest z dbaniem zarówno o zdrowie jednostki, jak i czystość otaczającego ją środowiska.

Dieta wegańska – czy jest zdrowa dla naszego organizmu

Dieta wegańska to doskonała profilaktyka większości chorób cywilizacyjnych, w tym: otyłości, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu II, nowotworów jelita grubego. Ponadto, niniejszy styl odżywiania sprzyja prewencji kamicy żółciowej, częstych zaparć i żylaków odbytu. Niemniej jednak, dieta wegańska wymaga odpowiedniego zbilansowania składników odżywczych. Dlatego też, tak ważna jest suplementacja białka, witaminy B12, witaminy D, cynku oraz żelaza. Stosowanie diety wegańskiej, bez odpowiedniej wiedzy, może skutkować wywołaniem szeregu zagrożeń dla naszego organizmu, w tym: anemii, osteoporozy, zaburzeń funkcjonowania tarczycy oraz zaburzeń miesiączkowania. Niewskazane jest również stosowanie niniejszej diety u dzieci i młodzieży poniżej 19 roku życia.

dieta wegańska

Dieta wegańska – jakie produkty warto wprowadzić do swojego jadłospisu?

Dieta wegańska może być nie tylko zdrowa dla naszego organizmu, ale również otwierać nas na nowe doznania smakowe. Wprowadzając niniejszy styl odżywiania do swojego życia, warto wypróbować takie produkty jak:

  • TOFU – stanowiące skarbnicę białka, idealnie nadające się zarówno do sałatek, jak i pysznej tofucznicy;
  • HUMMUS – wspaniały zarówno do kanapek, oraz jako składnik wegańskich kotletów;
  • PASTA ORZECHOWA – dobre źródło energii i pyszny dodatek zarówno do deserów, jak i dań wytrawnych.

Pamiętaj również, że weganizm opiera się na spożywaniu surowych warzyw oraz owoców, które są w stanie dostarczyć do Twojego organizmu mnóstwo cennych witamin i minerałów. Jeśli szukasz wartościowych suplementów, które uzupełnią Twoją dietę, to tutaj znajdziesz ich mnóstwo. 

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.