Dieta wegetariańska – czy wspomaga zdrowie i kondycję na dłużej?

Dieta wegetariańska to model żywienia, który zdobywa w ostatnim czasie coraz większą popularność. Motywy do jego stosowania są różne, poczynając od empatii do zwierząt, poprzez względy ekologiczne, a kończąc właśnie na szeroko pojmowanej kwestii zdrowotnej. Zwykło się uważać, że dieta bezmięsna faktycznie jest bardziej korzysta dla naszego organizmu niż tradycyjny sposób żywienia oparty na produktach odzwierzęcych. Jak to wygląda w rzeczywistości? Czy faktycznie rezygnacja z mięsa wspomaga utrzymanie zdrowia i dobrej kondycji na dłużej? I czy jest to jedyny sposób na osiągnięcie podobnych efektów? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znaleźć można w dalszej części artykułu.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • Czy dieta wegetariańska jest zdrowa?
  • Jak niejedzenie mięsa wpływa na kondycję organizmu?
  • Czy dieta wegańska jest zdrowsza od wegetariańskiej?
  • Jak dieta wegetariańska wpływa na odchudzanie?
  • Czy dieta wegetariańska jest niezbędnym elementem zdrowego stylu życia?
Dieta wegetariańska –wpływ na zdrowie

Dieta wegetariańska –wpływ na zdrowie

Dieta wegetariańska polega na całkowitej eliminacji z jadłospisu mięsa, ryb oraz produktów pochodzących bezpośrednio od zwierząt, czyli np. żelatyny. Jest to model żywienia promowany ze względu na aspekty zdrowotne oraz ekologiczne. Wbrew nagłaśnianym informacjom, dieta wegetariańska sama w sobie nie stanowi jednoznacznie zdrowego rozwiązania. Podobnie jak jadłospis zawierający mięso, również ona musi być odpowiednio zbilansowana. Dopiero wtedy możemy rzeczywiście traktować ją jako zdrową i pełnowartościową alternatywę. Rezygnacja z mięsa może mieć wiele korzystnych cech, które faktycznie wpływają pozytywnie na zdrowie, samopoczucie oraz kondycję. Jednak należy mieć na uwadze, że ostateczny efekt nie wynika bezpośrednio z niejedzenia danych produktów, ale z odpowiedniego zaplanowania posiłków oraz dużej ilości spożywanych owoców i warzyw. Rzeczywiście wegetarianie i weganie w wielu przypadkach mogą pochwalić się znacznie zdrowszym stylem życia od przeciętnie obserwowanego, ale jest to w większej mierze skutek wyższej samoświadomości i zwracania uwagę na spożywane posiłki i ich wartość odżywczą niż samego wykluczenia danych składników.

Zalety diety wegetariańskiej

Bogactwo warzyw i owoców

W celu zapełnienia „pustego” po mięsie miejsca na talerzu, wegetarianie bardzo często zastępują go dodatkową porcją warzyw lub owoców. Nierzadko są to warzywa strączkowe bogate zarówno w cenne roślinne białko, jak i w wiele witamin, soli mineralnych i nieobecne w kurczaku czy wołowinie błonnik pokarmowy. Dieta bezmięsna jest najczęściej znacznie bardziej urozmaicona niż ta tradycyjna. Jak wiadomo natomiast, to różnorodność jest najważniejszą cechą zdrowego jadłospisu.

Błonnik pokarmowy dla zdrowego przewodu pokarmowego

Dieta wegetariańska obfituje w owoce i warzywa oraz pełnoziarniste produkty, takie jak kasze czy płatki owsiane. Dzięki temu stanowi bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Co więcej, taka różnorodność zapewnia odpowiednią kompozycję zarówno jego frakcji rozpuszczalnej, jak i nierozpuszczalnej. Błonnik pokarmowy wpływa stymulująco na pracę jelit. Dodatkowo chłonie znaczne ilości wody, przez co zapewnia uczucie sytości na długi czas.

Duża objętość i niska kaloryczność posiłków

Dania wegetariańskie bardzo często cechują się dużą objętością, wysoką zawartością wody w produktach i jednocześnie niską kalorycznością. Sprzyja to szybkiemu zaspokajaniu głodu. Dzięki temu jadłospis bezmięsny może pomagać osobom odchudzającym się w utrzymaniu deficytu kalorycznego. Z tego względu stanowi dobry sposób na utratę nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej z jednoczesnym zachowaniem wysokiej odżywczości diety.

Niska zawartość tłuszczów dla zdrowego układu krążenia

Produkty mięsne są źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu. Składniki roślinne natomiast nie tylko nie zawierają powyższych związków, ale również dostarczają znacznej ilości NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych). Sprzyja to normowaniu gospodarki lipidowej, poprzez obniżanie poziomu triglicerydów oraz cholesterolu LDL we krwi. Taka dieta stanowi zatem czynnik protekcyjny dla chorób układu krążenia. Hamuje procesy odkładania płytek miażdżycowych, zapobiega rozwojowi nadciśnienia oraz wielu innym powikłaniom związanym z sercem i stanem naczyń krwionośnych.

Wady diety wegetariańskiej

Wady diety wegetariańskiej

Niska zawartość białka

Mięso stanowi podstawowe źródło białka w tradycyjnej diecie. Nie można podważyć faktu, że dostarcza ono najbardziej wartościowych i łatwo przyswajalnych aminokwasów w odpowiednich proporcjach. Oczywiście możliwe jest zastąpienie go roślinami strączkowymi, jednak ze względu na trudną przyswajalność wymaga to znacznie większego wysiłku i starań. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że przewód pokarmowy nie zawsze dobrze znosi bardzo dużą ilość tego rodzaju białka roślinnego. Nie każdy może pozwolić sobie na stosowanie diety obfitującej w tego rodzaju składniki. Prawie nigdy natomiast nie mamy do czynienia z podobnymi problemami przy spożywaniu chudego mięsa.

Oszustwo „wege” zamienników

Wraz ze wzrostem popularności diety bezmięsnej, w sklepach zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów „wege”. Są to najczęściej słodycze oraz alternatywy dla nabiału. Wbrew pozorom, bardzo duża część tych artykułów nie ma wiele wspólnego ze zdrowiem. Słodkie przekąski często zawierają utwardzone kwasy tłuszczowe, bardzo dużą ilość cukrów prostych pochodzących np. z suszonych owoców czy też zwykły cukier. Zamienniki produktów mlecznych opierają się natomiast w dużej mierze na oleju kokosowym, które cechuje się bardzo wysoką zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych. Z tych względów te pozornie zdrowe alternatywy mogą stanowić groźną pułapkę dla nieobeznanych w temacie wegan i wegetarian.

Zbyt wysoka zawartość błonnika pokarmowego

Chociaż błonnik pokarmowy bardzo korzystnie wpływa na pracę jelit, to jego zbyt wysoka podaż może działać obciążająco na cały przewód pokarmowy. W diecie wegetariańskiej realnym zagrożeniem jest spożywanie znacznie wyższych od wystarczających ilości tego składnika. Może to powodować problemy takie jak biegunki oraz bóle brzucha. Objawy mogą być szczególnie problematyczne dla osób trenujących sporty takie jak bieganie czy kolarstwo.

Dieta wegetariańska – czy jest niezbędnym elementem zdrowego stylu życia?

Dieta wegetariańska jest pomocna, ale nie niezbędna dla wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych. W części przypadków może być zbyt obciążająca i ograniczająca ze względów psychicznych. Niewątpliwie może być bardzo zdrowa, ale tylko wtedy gdy obfituje w warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty. Dodatkowo należy skomponować ją w sposób umożliwiający zaspokojenie zapotrzebowania organizmu na białko. Oczywiście niezbędne jest też ograniczenie spożywania cukrów prostych oraz nasyconych kwasów tłuszczowych. Zastosowanie powyższych kroków jest łatwiejsze w diecie wegetariańskiej, ale tak samo możliwe dla osób spożywających mięso na co dzień. Podsumowując zatem, jadłospis bezmięsny może być bardzo korzystny dla zdrowia, ale również mięsożercy mogą z odrobiną starania skomponować pełnowartościowe, lekkie i pełne witamin posiłki.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.