Dieta zasadowa, inaczej określana mianem alkalicznej, stanowi polecany sposób na zakwaszenie organizmu. Jej zadaniem jest zachowanie lub przywrócenie prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej. Czy faktycznie pomaga? Sprawdź, na czym opiera się dieta i jakie produkty są tutaj zalecane?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest dieta zasadowa;
- Dla kogo jest zalecana;
- Jakie są objawy zbyt dużej ilości metabolitów kwaśnych w ciele;
- Jakie produkty są zasadowe/alkaliczne;
- Jak wygląda przykładowy jadłospis.
Dieta zasadowa – czym jest?
Dieta zasadowa to model żywieniowa opracowany przez amerykańskiego naturopatę Roberta O’Younga. Jest to sposób odżywiania, który ma przywrócić równowagę kwasowo-zasadową organizmu, która jest rzekomo powodem nadmiernej masy ciała, wielu chorób, a nawet nowotworów.
Dieta zasadowa – dla kogo?
Ze względu na stres, palenie papierosów, duże spożycie alkoholu, kawy oraz mocnej herbaty, w organizmie następuje rozchwianie równowagi kwasowej. PH płynów ustrojowych spada, a to daje w efekcie objawy takie, jak:
- Zawroty i bóle głowy;
- Mroczki przed oczami;
- Nudności;
- Osłabienie;
- Nieprzyjemny smak oraz zapach z ust;
- Bóle stawów;
- Choroby metaboliczne.
Dieta zasadowa – produkty
Dieta zasadowa opiera się na spożyciu produktów o odczynie zasadowym. Doprowadzają one do wyregulowania rozchwianego pH organizmu. Posiłki opierają się tutaj na produktach takich jak:
- Warzywa, najlepiej zielone – surowe np. sałata, jarmuż;
- Owoce, surowe np. cytrusy;
- Soja np. tofu, mleko sojowe;
- Nasiona, orzechy np. słonecznik, orzechy laskowe.
Dieta zasadowa – hit czy kit?
W ostatnim czasie pojawiło się wiele dowodów na to, że termin zakwaszenie organizmu jest błędnie rozumiane. Kwasica metaboliczna to bardzo poważne zagrożenie dla organizmu, które może być efektem groźnych zaburzeń zdrowotnych takich jak cukrzyca czy alkoholizm. Zakwaszenie organizmu zaczęło być utożsamiane z tą chorobą, a faktycznie nią nie jest.
Uznać zatem można, że dobroczynny wpływ diety alkalicznej w zakwaszeniu to bardziej chwyt marketingowy niż skuteczna terapia prozdrowotna.
Warto jednak wspomnieć, że produkty alkaliczne również niosą ze sobą wiele dobrego. Szczególnie w przypadku diety na refluks czy diety odchudzającej. Ograniczanie spożywania produktów o kwaśnym odczynie w tym cukrów prostych, będzie sprzyjać gubieniu wagi. Zasadowy charakter np. jogurtu będzie również łagodził objawy nadkwasoty i refluksu. Dlatego nie ma, co oceniać tej diety, jako całkowicie zbędnej.
Dieta zasadowa – jadłospis
Śniadanie
|
Kasza jaglana z jogurtem + jabłko + banan
|
II Śniadanie
|
Orzeźwiający koktajl (melon, kiwi, pomarańczy, mięta + mleko)
|
Obiad
|
Zupa krem z brokuła + pieczywo
|
Podwieczorek
|
Mieszanka nasion: orzechy laskowe, słonecznik, nerkowce
|
Kolacja
|
Pieczywo z serkiem twarogowym + sałatka (sałata, pomidor, oliwa z oliwek)
|
W ciągu dnia należy spożywać również odpowiednią ilość niegazowanej wody, najlepiej ok. 2.5 litra/dobę.
|
Podsumowanie
Już teraz wiesz, że dieta zasadowa to mocno przesadzony, jednak wciąż przydatny model żywienia. Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać poprawność niektórych twierdzeń w internecie, ponieważ efektem hitu tej diety był fakt, że jej autor zarobił miliony, a ostatecznie trafił do więzienia za promowanie niesprawdzonych technik terapeutycznych bez licencji.
Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.