Dlaczego nie możesz pozbyć się zbędnych kilogramów? Sprawdź!

Nadwaga i otyłość to ogromny problem w dzisiejszym społeczeństwie, ponieważ może doprowadzić do bardzo groźnych dla zdrowia konsekwencji. Ludzie zdają sobie z tego sprawę, dlatego tak często przechodzą na dietę lub wyrażają chęć przejścia na nią. Niestety, starania te często stają się bezskuteczne.

Do czego doprowadzi Cię otyłość?

Trzewna tkanka tłuszczowa (wisceralna) to ta, która zbiera się w okolicach trzewi i sprzyja rozwojowi zespołu metabolicznego. Jest to zespół chorób wiążących się z nadmiarem tkanki tłuszczowej na brzuchu i w jego okolicach. Obtłuszczenie narządów może być bardzo groźne.

Tkanka tłuszczowa wisceralna jest bardziej aktywna metabolicznie, niż tkanka podskórna. Produkuje hormony tkanki tłuszczowej tzw. adipokiny i uwalnia do organizmu spore ilości kwasów tłuszczowych. Adipokiny są w stanie doprowadzić nawet do rozwoju blaszki miażdżycowej, zaburzenia działania insuliny i rozregulowania gospodarki hormonalnej.

Która dieta jest dla Ciebie?

Dobre pytanie. Skąd wiedzieć na jaką dietę przejść? Każda zwraca uwagę na inny aspekt żywieniowy, niektóre robią furorę, bo są po prostu w danym momencie modne. Trzeba jednak pamiętać, że zmiana diety oznacza zmianę przyzwyczajeń żywieniowych na stałe, bądź na dłuższy czas. Bardzo ważne, aby była dobrana indywidualnie. Na jej właściwe skomponowanie wpływ będzie miał m.in. wiek, styl życia oraz obecny stan zdrowia i kondycja. Jeśli nie jesteś w stanie określić dokładnie swojego stanu fizycznego, najpierw udaj się do specjalisty ogólnego, następnie do dietetyka po rzetelną konsultację. Pakiet diet ułożony po szczegółowym wywiadzie można zamówić np. tutaj.

Zdrowo jesz i tyjesz?

Może zdarzyć się tak, że osoba, która dba o to, co je i starannie dobiera składniki diety, zachowuje właściwą podaż kalorii itd. ciągle przybiera na wadze. To sygnał, że może dziać się coś niepokojącego.

W takiej sytuacji należy wziąć pod uwagę:

  • problemy z tarczycą – towarzyszy im nieoczekiwane tycie, przewlekłe zmęczenie, wypadające włosy
  • nietolerancję glukozy (insulinoodporność) – może ona doprowadzić do rozwoju cukrzycy typu II i również obserwuje się wówczas przybieranie na wadze, zwłaszcza w okolicach brzucha
  • zaburzenia poziomu hormonów płciowych – ich wahania są w stanie mocno rozbujać wagę
  • nietolerancje pokarmowe – związane z nieprzyswajaniem glutenu, fruktozy, kazeiny

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.