Dlaczego ortopedia dziecięca jest tak ważna?

Dzieci wymagają specjalnej opieki medycznej, nie tylko ze względu na aspekty komunikacyjne. Wiele spośród chorób i urazów narządu ruchu mają zupełnie inną specyfikę u dzieci niż u osób dorosłych. Dziecięce ciało wciąż dojrzewa i szybko się zmienia i od tego należy uzależnić proces leczenia.

Czym zajmuje się ortopedia? 

Ortopedia to dziedzina zajmująca się diagnostyką i leczeniem urazów narządu ruchu, czyli szkieletu (bez kości czaszki), mięśni, nerwów, naczyń oraz układu węzłowo-stawowego. Urazy mogą mieć charakter wrodzony oraz nabyty. Ortopedia jest jedną z podstawowych specjalności. Obejmuje ona zarówno leczenie zachowawcze, jak i operacyjne schorzeń, zapaleń, nowotworów, zakażeń, uszkodzeń, zmian pourazowych, wad wrodzonych i nabytych. Dzisiejszy ortopeda leczy zarówno dzieci, jak i dorosłych, choć początki tej dziedziny były typowo dziecięce. Początkowo ortopedzi zajmowali się tak zwanym prostowaniem dzieci, czyli leczeniem skrzywień kręgosłupa. Współczesna ortopedia dziecięca pomaga dzieciom w znacznie szerszym zakresie. 

Dlaczego ortopedia dziecięca, a nie ortopedia ogólna?

Leczenie dzieci jest specyficzne z kilku powodów. Po pierwsze ze względu na aspekty komunikacyjne. Z dziećmi rozmawia się zupełnie inaczej niż z dorosłymi pacjentami i trzeba mieć odpowiednie usposobienie, dużo empatii, cierpliwości, aby skutecznie skomunikować się z małym pacjentem. To szczególnie ważne w przypadku dzieci, dla których wizyta u lekarza jest doświadczeniem traumatyzującym.  Dzieci rosną, zmieniają się, zmienia się ich ciało, narządy. Proces leczenia schorzeń powinien to uwzględniać. Niektóre dolegliwości mogą ustąpić w trakcie rozwoju, inne są niegroźne i przejściowe, a inne wymagają leczenia. 

Dzieci jako grupa szczególnie podatna na urazy 

Dzieci są aktywne i nieuważne, dlatego to im najczęściej przytrafiają się złamania oraz urazy mechaniczne. Ortopedia dziecięca pozwala na leczenie oraz rehabilitację urazów narządu ruchu wywołanych aktywnością fizyczną. Dzieci łamią sobie kości, skręcają kostki, a czasem trafiają się zwykłe zwichnięcia. Każdy z tych przypadków powinien być zbadany przez specjalistę i odpowiednio leczony. Nawet z pozoru niegroźne skręcenie kostki może przyczynić się do powstania wad postawy. To właśnie w okresie dziecięcym diagnozuje się groźne wady wrodzone, które początkowo mogą nie dawać groźnych objawów, a w przyszłości stają się przyczyną pogorszenia jakości życia, kalectwa, a nawet inwalidztwa. Nawet najdrobniejsze podejrzenia powinny skłonić rodziców do wizyty u lekarza specjalisty.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.