Dlaczego regularne nawadnianie organizmu jest tak ważne dla naszego zdrowia?

Woda jest niezbędna dla funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jednakże, czy zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne funkcje pełni w naszym organizmie? Zarówno w zbiorach zasad zdrowego odżywiania, jak i wszelkiego rodzaju poradnikach dotyczących zdrowia, znajdziemy informacje, iż każdego dnia powinniśmy spożywać minimum 1,5 l wody. Okazuje się jednak, że w niektórych sytuacjach dostarczana przez nas w ciągu dnia ilość wody powinna być znacznie większa. Dlaczego woda jest tak ważna dla naszego organizmu? I jakie mogą być objawy odwodnienia? Odpowiedzi na te pytania oraz najważniejsze informacje na temat właściwego nawadniania organizmu znajdziesz w dalszej części tekstu.

Dlaczego regularne nawadnianie organizmu jest tak ważne dla naszego zdrowia

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego woda jest tak ważna dla naszego organizmu?
  • Jakie ilości wody powinniśmy wypijać w ciągu dnia?
  • Jakie mogą być objawy odwodnienia organizmu?
  • Jaką wodę wybrać, mineralną, gazowaną, a może z kranu?
  • Jak przygotować orzeźwiający i zdrowy napój na upalne dni?

Dlaczego woda jest tak ważna dla naszego organizmu?

Czy wiesz, że woda stanowi około 60% masy ciała mężczyzny i około 51% masy ciała kobiety? Ponadto, woda jest niezbędnym składnikiem naszego organizmu, który odpowiada za szereg reakcji chemicznych odpowiedzialnych za jego prawidłowe funkcjonowanie. Warto również wiedzieć, że każdego dnia nasz organizm wydala około 2,5 litra płynów. Dzieje się to między innymi podczas oddawania moczu, jak również potu. Niemniej jednak, do strat wody w organizmie człowieka dochodzi również podczas procesu oddychania oraz trawienia pokarmów.

A jakie funkcje pełni woda w naszym organizmie?

Po pierwsze: bierze udział w procesie utrzymywania prawidłowej temperatury ciała;

Po drugie: jest odpowiedzialna za usuwanie nadmiaru toksyn z organizmu;

Po trzecie: zwiększa tolerancję organizmu na wysiłek fizyczny, a tym samym zapobiega nadmiernemu uczuciu zmęczenia;

Po czwarte: przyczynia się do polepszenia naszych zdolności do koncentracji, jak również pamięci;

Po piąte: wpływa na zwiększenie elastyczności skóry, a tym samym pomaga na dłużej zachować nam młody wygląd;

Po szóste: wspomaga proces odchudzania;

Po siódme: w okresie upałów chroni człowieka przed występowaniem udarów, jak również zawałów mięśnia sercowego;

Po ósme: przeciwdziała gromadzeniu się piasku oraz powstawaniu kamieni nerkowych.

Jakie ilości wody powinniśmy wypijać w ciągu dnia?

Najczęściej słyszy się, iż powinniśmy wypijać od 1,5l do 2l płynów na dobę. Niemniej jednak, każdy z nas może wykazywać inne zapotrzebowanie na wodę. Wpływ na to posiadają zarówno wiek, płeć, masa ciała, aktywność fizyczna, jak również panująca dookoła nas temperatura. Według zaleceń, osoba dorosła (o masie przekraczającej 40 kg) powinna wypijać około 30-35ml wody na każdy kilogram ciała. Oznacza to, że dorosły o wadze około 70 kilogramów dziennie powinien wypijać około 2250ml wody na dobę. Warto również wiedzieć, że nasze zapotrzebowanie na płyny zwiększa się wtedy gdy:

  • Uprawiamy regularna aktywność fizyczną;
  • Zmagamy się z biegunką, wymiotami lub podwyższeniem temperatury ciała;
  • Zmagamy się z problemem cukrzycy lub zaburzeniami czynności nerek;
  • Przebywamy w środowisku, w którym temperatura przekracza 25oC.

Jakie mogą być objawy odwodnienia organizmu?

W przypadku niedostarczania do organizmu odpowiedniej ilości wody, w pierwszej kolejności dochodzi do zmniejszenia objętości osocza, a następnie wzrostu stężenia w nim sodu, a tym samym zwiększenia jego osmolarności. W takiej sytuacji, mamy do czynienia z odwodnieniem organizmu, które doprowadza do wywołania szeregu niepokojących objawów. Wśród nich wyróżniamy:

  • Wzmożone uczucie pragnienia;
  • Odczuwalne zmniejszenie wydzielania śliny, a tym samym wysuszenie jamy ustnej;
  • Rozdrażnienie, jak również zaburzenia koncentracji;
  • Problemy ze snem, a nawet bezsenność;
  • Wyraźne zaczerwienienie skóry;
  • Zmniejszenie apetytu;
  • Zaburzenia czynności nerek, których pierwszym objawem jest zmiana koloru i zapachu moczu. W sytuacji odwodnienia, wydalany mocz przyjmuje najczęściej brunatne zabarwienie i intensywny (amoniakowy) zapach.
objawy odwodnienia organizmu

Konsekwencją odwodnienia organizmu jest ograniczenie wydalania produktów przemiany materii (takich jak kreatynina oraz/lub mocznik), a tym samym doprowadzenie do zatrucia organizmu człowieka i zagrożenia jego życia. Warto również wiedzieć, że niedostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości płynów w okresie upałów, może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka wystąpienia udarów mózgu.

Jaką wodę wybrać, mineralną, gazowaną, a może z kranu?

W okresie letnim często sięgamy po wodę gazowaną, ponieważ jest ona w stanie zapewnić nam szybkie uczucie orzeźwienia. Warto jednak pamiętać, że nagromadzony w niej dwutlenek węgla nie jest wskazany dla osób, które zmagają się z problemem uporczywych wzdęć oraz zaparć. Jeśli sięgamy po wodę mineralną, powinniśmy zwrócić uwagę na zawartość minerałów w niej zawartych. Warto przy tym wiedzieć, czy nie zmagamy się z niedoborem lub nadmiarem określonych pierwiastków w naszym organizmie. Bezpiecznym wyborem dla naszego zdrowia może okazać się również spożywanie wody filtrowanej. Niemniej jednak, należy przy tym pamiętać, aby filtr wymieniany był tak często, jak zaleca to jego producent.

W okresie letnim, jak i na co dzień powinniśmy zrezygnować z picia wszelkich wód smakowych, a przede wszystkim soków słodzonych i słodzonych napojów gazowanych. Oprócz dużej zawartości cukru oraz kalorii nie są one w stanie dostarczyć do naszego organizmu żadnych wartościowych składników, a ponadto przyczyniają się do rozwoju otyłości (zwłaszcza wśród dzieci).

Jak przygotować orzeźwiający i zdrowy napój na upalne dni?

Składniki:

  • 1,5 L wody;
  • 6-8 kostek lodu;
  • Garść świeżych liści mięty;
  • 1 limonka;
  • 1 cytryna;
  • 1 łyżka imbiru.

Sposób przygotowania:

Krok I: Cytrynę oraz limonkę dokładnie opłucz, a następnie pokrój w plastry i ułóż na dnie dużego dzbanka;

Krok II: Na cytrynie ułóż opłukane liście mięty;

Krok III: Wodę wymieszaj z łyżką tartego lub mielonego imbiru, a następnie dodaj do pozostałych składników w dzbanku;

Krok IV: Do przygotowanego napoju dodaj kostki lodu i jeszcze raz wymieszaj całość przy pomocy dużej łyżki.

Podsumowanie

Woda jest składnikiem niezbędnym dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jest ona odpowiedzialna za utrzymanie wielu ważnych funkcji w naszych organizmie. Każdego dnia powinniśmy spożywać minimum 2 litry płynów. Warto również pamiętać, że zapotrzebowanie na wodę zwiększa się w okresie letnim, zwłaszcza wtedy, gdy temperatury przekraczają 25oC.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.