Najnowsze badania wskazują, że jemy zdecydowanie za mało fasoli, bo tylko 1,5 kilograma rocznie. Dietetycy zalecają potroić tą dawkę a dzieciom i młodzieży radzą spożywać nawet 4 razy więcej fasoli w ciągu roku. Dlaczego? Co takiego wyjątkowego jest w fasoli, że powinniśmy o nią wzbogacić dietę?
Czy wiesz, że fasola dotarła do Europy dzięki Kolumbowi? Doceniono ja przede wszystkim jako źródło odżywczego białka zawierającej duże ilości lizyny? Czym zatem jest lizyna? Jest ona potrzebna organizmowi do produkcji karnityny, która wspomaga pracę serca, zapobiega chorobie niedokrwiennej i przede wszystkim zapobiega zawałom mięśnia sercowego. Warto wspomnieć, iż białko fasoli jest zasadotwórcze, dzięki czemu powinny ją spożywać osoby borykające się z problemem zakwaszenia organizmu.
Białko roślinne zawiera duże ilości witamin z grupy B, zwłaszcza witaminy b, czyli tianiny, która ma działanie przeciwdepresyjne, poprawia zdolność logicznego myślenia i pamięć.
Dla porównania, fasola ma 3 razy więcej białka niż mięso, mając tą wiedzę, co teraz wybierzesz? 😉
Kolejnym ważny atutem fasoli jest błonnik, zapewniający uczucie sytości. Usprawnia on działanie układu pokarmowego, wspomaga trawienie i zapobiega zaparciom. Błonnik posiada tez zdolność redukcji “złego” cholesterolu.
Fasola jest tez bogatym źródłem wapnia, a w naszym organizmie dostarczany jest on tylko do 20 roku życia, potem niestety tylko go ubywa. Wapń jest budulcem kości i zębów, ale oprócz tego uczestniczy w krzepnięciu krwi i ma wpływ na działanie niektórych enzymów.
Fasola jest bogata w aminokwasy, przede wszystkim w aminokwasy siarkowe, odpowiedzialne za wygląd i budowę skóry, włosów i paznokci.
Najpopularniejszą odmianą fasoli w naszym kraju jest fasola karłowa “Jaś”. Jest to najbardziej odporny na warunki klimatyczne gatunek. Uprawia się ją na całym świecie i nadaje się do długiego przechowywania. Nazywana jest “mięsem wegetarian” z uwagi na swoje właściwości odżywcze. Posiada lekkostrawną skrobię oraz substancje hamujące rozwój komórek nowotworowych. Wpływa korzystnie na płuca i wątrobę a również działa upiększająco na skórę.
Coraz większą popularność w Polsce zdobywa fasola Mung, której ojczyzną są Chiny. To jedna z najbardziej wartościowych fasoli. Posiada właściwości obniżające poziom “złego” cholesterolu, dzięki kiełkom jakie ma. Zawiera również duże ilości antyutleniaczy, zapobiegających powstawaniu komórek nowotworowych. Fasola mung polecana jest w stanach zatruć pokarmowych oraz zatrucia pestycydami i ołowiem a także przy obrzękach spojówek i kończyn dolnych przede wszystkim.
Czarna fasola posiada korzystny wpływ na nerki i narządy rozrodcze. Stosowana w zapaleniach krtani i w przypadkach chrypy.
Fasola adzuki zmniejsza obrzęki. Poleca się ją osobom, które mają problem z zatrzymywaniem wody w organizmie. wzmacnia funkcje nadnerczy i nerek.
Fasole oraz inne warzywa strączkowe możesz nabyć w sklepie „Coś dla zdrowia”