Dlaczego warto pić czystek?

Czym jest czystek i dlaczego w ostatnim czasie zyskał tak dużą popularność? Przypisuje się mu mnóstwo właściwości prozdrowotnych, a w medycynie naturalnej już dawno znalazł zastosowanie. Czystek jest ziołem, którego rodzimym miejscem występowania jest basen Morza Śródziemnego i Azja Zachodnia – istnieje ponad 50 gatunków tej rośliny.

Imponująca jest zawartość w jego składzie polifenoli, tak ważnych dla człowieka silnych antyoksydantów. Substancje te neutralizują działanie wolnych rodników, które odpowiadają m.in. za rozwój chorób nowotworowych. Polifenole pomagają w stanach zapalnych organizmu, wzmacniają naczynia krwionośne i wspierają odporność, walcząc z grzybami i drobnoustrojami. Dzięki temu ludzki organizm staje się silniejszy i bardziej odporny na choroby. Przy tak licznych korzyściach, jakie płyną ze spożywania czystka, Jego picie nie przynosi skutków ubocznych, jak w przypadku aptecznych farmaceutyków na przeziębienia.

czystek-art

Regularne picie naparu z czystka pozwala także usunąć szkodliwe toksyny z organizmu. Podobno pijąc czystek, po pewnym czasie nasze ciało zmienia nieco zapach, który jest odstraszający…dla kleszczy!

Jak stosować czystek?
Czystek jest dostępny w sklepach ze zdrową żywnością (np. tutaj) w formie gotowej mieszanki. Najpopularniejszym sposobem jego spożywania jest przygotowany z niego napar lub herbata.

Przygotowanie naparu z czystka:
Do kubka wsyp 10 g czystka (ok. 3 łyski stołowe). Zalej 400 ml wody i doprowadź do wrzenia. Zaparzać 2-5 min. Można pić z dodatkiem cytryny i miodu, do 4 razy dziennie, po 100 ml.

herbata-czystek

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.