Dlaczego warto sięgnąć po zieloną herbatę?

Obecnie największym zainteresowaniem wśród osób dbających o linię i zdrowy styl życia cieszy się herbata zielona. Na spotkaniach towarzyskich wyparła już, królującą od wieków, czarną herbatę. Czemu zawdzięcza swoją niebywałą popularność i dlaczego warto uwzględnić ją w swojej codziennej diecie?

herbata-zielona

Herbata zielona rośnie na tym samym krzaku co czarna, jednak proces jej pozyskiwania jest inny. By zapobiec fermentacji, liści są zaraz po zebraniu wysuszone i podgrzane. Dzięki temu jest ona łagodniejsza w smaku, a także zachowuje więcej składników mineralnych, m.in. fluoru, witamin C, E, B oraz cennych przeciwutleniaczy.

Pamiętajmy, że herbata zielona wymaga parzenia w niższej temperaturze – około 75 stopni i może być zaparzana dwu- i trzykrotnie – jeśli chcesz wiedzieć, jak prawidłowo powinien przebiegać ten proces, zajrzyj tu: http://tipy.interia.pl/artykul_2692,jak-parzyc-zielona-herbate.html.

W trosce o swoje zdrowie warto w codziennej diecie uwzględnić kilka filiżanek zielonej herbaty. Według Japończyków działa ona na około 60 schorzeń, w tym zapobiega wielu nowotworom. Inne z znane właściwości zielonej herbaty to:

• obniżanie ciśnienia krwi i poprawa krążenia,

• wzmacnianie naczyń krwionośnych i działanie przeciwzakrzepowe,

• wydalanie toksyn z organizmu poprzez działanie moczopędne,

• hamowanie rozwoju bakterii w układzie pokarmowym oraz jamie ustnej,

• przyśpieszenie metabolizmu i wspomaganie odchudzania.

Co ciekawe, zależnie od długości jej parzenia herbata ta ma działanie pobudzające – parzona krótko budzi lepiej niż kawa, lub uspokajające – parzona dłużej.

green tea 123

Zieloną herbatę możemy zastosować również zewnętrznie, wykonując na jej bazie nawilżający tonik – mocny wywar wystarczy przelać do butelki ze sprayem i używać po demakijażu oraz do odświeżenia w ciągu dnia. Taki tonik można przechowywać w lodówce do dwóch tygodni. Na bazie zielonej herbaty możemy również przygotować dwufazową mgiełkę do włosów, wzbogacając ją dodatkiem ulubionego oleju i soku z aloesu – przed każdorazowym użyciem preparat należy oczywiście wstrząsnąć. Taka odżywka to dla włosów bomba nawilżająca i przeciwutleniająca, a także lekka warstwa natłuszczająca i ochronna, ze względu na zawartość olejku.

Chłodny napar warto również zastosować jako okład na zmęczone oczy lub przy zapaleniu spojówek.

Zielona herbata ma nie tylko właściwości zdrowotne oraz może stanowić bazę naturalnych kosmetyków, ale także jest świetnym napojem nawadniającym organizm – dlatego warto do swojej codziennej diety włączyć 3-5 filiżanek zielonej herbaty dziennie.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.