Dlaczego warto wprowadzić kiełki do swojej codziennej diety?

Jakie właściwości zdrowotne w sobie skrywają? I jak w łatwy sposób wyhodować je u siebie w domu? Odpowiedzi na te pytania oraz inne, cenne informacje na temat kiełków roślin znajdziesz w dalszej części tekstu.

Kiełki roślin to bez wątpienia prawdziwa skarbnica cennych witamin i minerałów. I chociaż szczególnie zalecane są w diecie osób zmagających się z problemem przesilenia, ich łatwy sposób hodowania sprawia, iż powinny one gościć w naszym jadłospisie przez cały rok. Ponadto, kiełki nie tylko doskonale wpływają na naszą kondycję fizyczną, ale również posiadają niewątpliwe walory smakowe, które sprawiają, iż kiełki mogą przypaść do gustu każdemu.

Kiełki – jakie właściwości zdrowotne w sobie skrywają?

Kiełki stanowią doskonałe źródło witamin i minerałów w zwiększonej dawce. Znajdziemy w nich między innymi: witaminy z grupy B, witaminę C, D, E, K oraz PP. Dodatkowo, te niewielkie rośliny skrywają w sobie spore ilości: żelaza, wapnia, fosforu, magnezu, jodu, cynku oraz potasu. Okazuje się również, że spożywanie kiełków odpowiada za dostarczenie do naszego organizmu dużych dawek błonnika.

Kiełki rzeżuchy – to niezrównane źródło witaminy A, B, C i D oraz soli mineralnych i olejków eterycznych. Spożywanie ich w swojej codziennej diecie wpływa na pobudzenie przemiany materii, poprawę funkcjonowania układu moczowego, jak również na łagodzenie bólu powstałego w wyniku przewlekłych chorób stawów.

Kiełki rzodkiewki – stanowią źródło witaminy A, B, C, E i H, a ponadto kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 i błonnika. Niniejsze rośliny skrywają w sobie właściwości przeciwzapalne i odkażające. Łagodzą dolegliwości bólowe związane z chorobami wątroby i pęcherzyka żółciowego. Dodatkowo, kiełki rzodkiewki mogą wpłynąć na łagodzenie objawów infekcji górnych dróg oddechowych.

Kiełki brokułu – są źródłem witaminy A i C oraz witamin z grupy B. Ponadto, znajdziemy w nich cenne składniki mineralne, błonnik, luteinę, antyoksydanty i kwasy tłuszczowe z grupy omega-3. Spożywanie kiełków brokułu może odpowiedzialne być za zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych w przyszłości. Dodatkowo, rośliny te mogą wpływać na poprawę wyglądu naszej skóry i opóźniać procesy starzenia się organizmu.

Kiełki słonecznika – odpowiedzialne są za dostarczenie do naszego organizmu sporych ilości fosforu oraz wapnia. Wprowadzenie ich do swojej codziennej diety, może przyczynić się do wzmocnienia kości oraz zębów. Ponadto, kiełki słonecznika wpływają na przyspieszenie procesów przemiany materii.

Kiełki – jak powinniśmy je hodować?

Samodzielne hodowanie kiełków jest niezwykle proste. Niemniej jednak, jeśli chcemy uzyskać z nich wyłącznie to, co najlepsze, powinniśmy kierować się poniższymi wskazówkami.

  • Po pierwsze: Kiełki należy kupować w sklepach ze zdrową żywnością, a nie w markecie ogrodniczym;
  • Po drugie: Przed rozpoczęciem procesu hodowania, należy przebrać nasiona i użyć tylko tych, które nie są połamane lub przebarwione;
  • Po trzecie: Nasiona należy przepłukać w letniej wodzie, a następnie przełożyć do małej miski (wypełnionej około 150 ml wody) i pozostawić je do spęcznienia na kilka godzin (w zależności od wybranego gatunku kiełków);
  • Po czwarte: Nasiona należy odcedzić na sitku lub gazie, a następnie ponownie opłukać i poczekać, aż woda z nich ocieknie;
  • Po piąte: Wybieramy rodzaj hodowli kiełków, na przykład, na sitku, na ligninie lub w kiełkownicy.

Kiełki powinniśmy hodować w temperaturze 18-21oC, najlepiej w zacienionym miejscu. Jeśli będziemy postępować zgodnie z powyższymi zasadami, będziemy w stanie otrzymać pełne cennych składników mineralnych kiełki, już po zaledwie kilku dniach.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.