Dlaczego zdrowa dieta jest tak ważna?

Dlaczego dietetycy biją na alarm i podkreślają, jak ważnym jest zdrowe odżywianie? Na pewno nie chodzi tylko o pozbycie się nadmiaru kilogramów i utrzymanie szczupłej sylwetki. To, co jemy ma też ogromny wpływ na stan naszego umysłu i wzmacnia relacje z bliskimi.

1. Żywność dostarcza człowiekowi niezbędnych składników odżywczych i energii. Jakość pożywienia decyduje o wartości składników odżywczych. Łatwo zatem wywnioskować, że świeży i nieprzetworzony pokarm okaże się lepszy dla naszego zdrowia, niż ten, który zawiera mnóstwo chemicznych dodatków.

2. To, jaką dietę stosujemy wpływa na wiele procesów chemicznych naszego organizmu. Niektóre rodzaje pożywienia, jak np. pełne ziarna są w stanie podwyższyć poziom serotoniny w mózgu, poprawiając tym samym samopoczucie i przywracając utracone siły witalne.

3. Posiłki towarzyszą ważnym chwilom życia każdego człowieka, kojarzą się z pozytywnymi emocjami i poczuciem bezpieczeństwa oraz przypominają relacje z bliskimi osobami. Nie bez powodu więc w czasie różnych świąt i uroczystości spotykamy się przy wspólnym stole.

obiad

4. Skóra jest idealnym odzwierciedleniem tego, co spożywamy na co dzień. Nieodpowiednie nawodnienie i zła dieta od razu znajdują odzwierciedlenie w jej kondycji.

Szczególnie istotnym jest uzupełnienie menu pokarmami bogatymi w składniki takie jak witamina A, E, B2, PP, C, a także w cynk, miedź i żelazo.

  • witamina A jest antyoksydantem, który opóźnia procesy starzenia skóry – znajduje się m.in. w rybach morskich, jajkach, olejach roślinnych, jarmużu, dyni, marchwi
  • witamina E odpowiada za zmniejszenie blizn po wypryskach, zapobiega rogowaceniu skóry, jest też antyoksydantem – jej źródłem są m.in. oleje roślinne, kasza jęczmienna, kasza gryczana, orzechy, płatki owsiane
  • witamina B2 zapobiega powstawaniu zajadów, pękaniu naskórka w kącikach ust, łuszczeniu się skóry w okolicach nosa i błon śluzowych – znajduje się m.in. w żółtym serze, jajkach, szpinaku, mleku, wątróbce cielęcej
  • witamina PP jest odpowiedzialna za procesy utleniania skóry – zawierają ją w sobie m.in. drożdże, chleb pełnoziarnisty, pomarańcze, kapusta, jabłka, szpinak
  • witamina C, to kolejny silny antyoksydant, który przyspiesza gojenie sie ran i ma działanie przeciwutleniające – jej bogactwo stanowią m.in. cytrusy, porzeczki, żurawina, truskawki, maliny
  • cynk jest antyoksydantem, miedź wzmaga produkcję kolagenu, żelazo jest potrzebne do prawidłowej budowy skóry.

warzywa

5. Tryptofan dostaje się do organizmu wraz z pokarmem. Odpowiada on za produkcję serotnoniny, dlatego jego brak skutkować może obniżeniem nastroju i powstaniem stanów depresyjnych. Aminokwas ten znajduje się w rybach, jajkach i mięsie. Dodatkowo magnez znajdujący się w orzechach, kaszach i pieczywie wspiera pracę układu nerwowego.

6. Odpowiednio zbilansowana dieta dostarczająca właściwej ilości żelaza, pozwoli na zniwelowanie uczucia zmęczenia i zachowanie na długo jasności intelektualnej. Pierwiastek ten odpowiada m.in. za transport tlenu do mózgu.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.