Dna moczanowa

Nowoczesny tryb życia człowieka, przez który większość społeczeństwa spędza znaczną część dnia siedząc przed ekranem komputera, jednocześnie nieprawidłowo się odżywiając powoduje pojawianie się nowych chorób cywilizacyjnych. Jedną z przypadłości, zapadalność na którą znacznie wzrosła w ostatnich latach jest dna moczanowa. Czym konkretnie jest ta choroba, jakie są jej objawy, czym może skutkować i jak można się przed nią bronić ? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

dna-moczanowa-artykul

Dna moczanowa powodowana jest przez zbyt duże stężenie występującego w krwi kwasu moczowego – substancja ta jest normalnym produktem metabolizmu człowieka i występuje w określonym stężeniu we krwi osoby zdrowej. Jednakże u osoby chorej na dnę zawartość kwasu moczowego we krwi przekracza bezpieczne normy – stan ten określany jest mianem hiperurykemii. Nadmiar kwasu moczowego, który nie może zostać normalnie przetworzony przez ciało człowieka odkłada się w postaci kryształków w stawach, ścięgnach oraz tkankach je otaczających. Jego obecność w tych miejscach powoduje natomiast określone objawy.

Wśród powyższych zdecydowanie najczęściej występującym objawem dny moczanowej są przewlekłe ataki silnych bólów stawów i ścięgien, powodowane ostrymi miejscowymi zapaleniami tych miejsc. Ataki bólu trwają zazwyczaj kilka godzin i często występują w godzinach nocnych na skutek obniżenia temperatury ciała. Bolące miejsca są zaczerwienione i boleśnie czułe na dotyk, może również występować miejscowa gorączka. Kiedy bóle obejmą duże palce stóp, chorobę tę określa się nazwą „podagra”. Do rzadziej występujących objawów choroby należą miedzy innymi przewlekłe zmęczenie oraz niekiedy wysoka gorączka.
Rozpoznanie kliniczne dny moczanowej nie stanowi dużego problemu diagnostycznego – charakterystycznym objawom towarzyszy między innymi obecność kryształków kwasu moczowego w płynie stawowym pacjenta, co pozwala na bezbłędne rozpoznanie choroby. Znakiem rozpoznawczym choroby może być również występowanie tzw. guzków dnawych – niebolesnych guzków tworzonych przez odkładające się kryształki kwasu moczowego.

dna-moczanowa

Leczenie dny moczanowej obejmuje zazwyczaj leczenie objawowe – przyjmowanie przez pacjenta niesterydowych leków przeciwzapalnych pozwala złagodzić nieprzyjemne objawy choroby przez obniżenie zawartości kwasu moczowego we krwi. Stan ten może zostać utrzymany przez odpowiednie dostosowanie stylu życia pacjenta.

Skąd jednak bierze się dna moczanowa i co warunkuje jej występowanie ? Odpowiedź jest dwojaka – w większości przypadków o zapadalności na chorobę decyduje wrodzony czynnik genetyczny dziedziczony po rodzicu. W coraz większej ilości przypadków choroba ma jednak charakter nabyty, będąc konsekwencją konkretnego stylu życia. Nadużywanie alkoholu, spożywanie dużych ilości cukru oraz czerwonego mięsa i owoców morza może zwiększyć szanse wystąpienia choroby. Aby zmniejszyć ryzyko zapadnięcia na dnę, poleca się spożywanie znacznych ilości witaminy C, nabiału oraz kawy. Wskazana jest również aktywność fizyczna.

Zobacz jak leczyć dnę moczanową na naszym portalu.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.