Dom bez chemii czyli zdrowe wiosenne porządki

Zgadzamy się z tym, że w gospodarstwie domowym dobrze przyjąć zasadę: im mniej chemii, tym zdrowiej. Szczególnie jeśli mamy małe dzieci, cierpimy na choroby alergiczne czy autoimmunologiczne, to właśnie naturalne składniki są optymalnym rozwiązaniem. Soda, ocet, sok z cytryny i olejki eteryczne – niewiele potrzeba aby nasz dom był czysty, pachnący i bezpieczny dla nas i naszego środowiska, ponieważ biodegradowalne składniki to także ukłon w stronę środowiska naturalnego. Przecież wszystkie płyny i proszki, których używamy w domu trafiają do wtórnego obiegu wody albo wprost do gleby. Nic w przyrodzie nie ginie.

Dlaczego warto zasępić sklepową chemię przygotowanymi w domu z bezpiecznych składników środkami czystości.

Zastąpisz szkodliwą chemię bezpiecznymi produktami i zmniejszysz ryzyko wystąpienia alergii

Coraz więcej osób, w tym niestety dzieci, cierpi na różnego rodzaju alergie. Statystyki podają, że nawet 40% wszystkich ludzi cierpi na przynajmniej jedno schorzenie tego typu. Wiele z nich to alergie kontaktowe powstające po dotknięciu danej substancji.

Ponadto silnie środki czyszczące mają właściwości drażniące dla naszej skóry i dwóch oddechowych i mogą objawiać się nieprzyjemnym swędzeniem, pieczeniem, podrażnieniem śluzówki czy problemami z kaszlem mogą mieć po ich użyciu nawet osoby bez zdiagnozowanej alergii.

Zero waste – ograniczysz zużycie plastiku

Nie kupując chemii sklepowej ograniczasz produkcję plastiku i żyjesz bardziej w duchu zero waste. Ponadto wiele opakowań po środkach czyszczących nie jest odpowiednich do recyklingu, np. z powodu reakcji chemicznej z danym środkiem. Zrezygnuj ze sklepowej chemii i stań się bardziej eko!

Zadbasz o planetę

Popularne detergenty i sklepowa chemia zawierają substancje chemiczne, które szkodliwie wpływają na nasze zdrowie i stan naszej planety. Środki czystości wraz ze spuszczoną do kanalizacji wodą dostają się do rzek i innych i innych zbiorników wodnych przez co dewastują ich biosferę – szkodzą żyjącym tam roślinom i żyjątkom. Przygotowując własne środki czyszczące zapobiegasz temu procesowi, a nasza planeta będzie nam za to bardzo wdzięczna.

Zaoszczędzisz pieniądze

Zaoszczędzisz pieniądze, które możesz wydać na jakąś przyjemność dla siebie. Naturalne zamienniki detergentów są zwyczajnie tańsze. Do ich wykonaniu używa się niedrogich i ogólnodostępnych produktów takich jak, m.in. soda, ocet, olejki eteryczne, sok z cytryny, sól. Na pewno wiele z nich masz już w swojej kuchni lub łazience.

Nie trzeba wiele aby przygotować się do wiosennego sprzątania domów i mieszkań. Wystarczy ocet spirytusowy, soda, sok z cytryny, oliwa z oliwek – przydaje się podczas, np. nabłyszczania mebli, boraks i olejki eteryczne. Udanych porządków.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.