Domowa siłownia – poznaj ćwiczenia na smukłe nogi!

Chociaż za oknami jest coraz cieplej, obecna sytuacja wymaga od nas, abyśmy jak najwięcej czasu spędzali w naszych domach. Niestety, ograniczenie codziennej aktywności oraz zmiana nawyków żywieniowych, często przyczynia się do wzrostu wagi ciała. Na szczęście, znamy prosty sposób na to, jak temu zapobiec. W poniższym poradniku przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw prostych ćwiczeń, które sprawią, iż Twoje nogi staną się jędrne i wysmuklone.

Z tego artykułu dowiesz się

  • Jak zorganizować domową siłownię;

  • Jakie ćwiczenia wykonywać w pozycji stojącej;

  • Jakie ćwiczenia wykonywać w pozycji leżącej.

Domowa siłownia – poznaj ćwiczenia na smukłe nogi!

Jak zorganizować domową siłownię?

W celu zorganizowania domowej siłowni wbrew pozorom nie potrzebujesz całej masy drogich sprzętów. Wystarczy Ci wygodny strój, kawałek podłogi, mata, a przede wszystkim czas. Pamiętaj o tym, aby dobrze rozplanować swój codzienny grafik. Znajdź chwilę na ćwiczenia (około 40-60 minut), podczas której nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Przygotuj ulubioną muzykę lub włącz serial. Pamiętaj, że wykonywanie ćwiczeń ma sprawiać Ci przyjemność! Postaraj się również wykonywać treningi systematycznie (najlepiej 5-6 razy w tygodniu), tak aby weszły Ci one w nawyk.

Jakie ćwiczenia wykonywać w pozycji stojącej?

Poniżej przedstawionych zostanie 5 prostych ćwiczeń, które możesz wykonywać praktycznie w każdym pomieszczeniu.

Domowa siłownia – poznaj ćwiczenia na smukłe nogi!

ĆWICZENIE 1: MARSZ W MIEJSCU. Stań w wyprostowanej pozycji na podłodze. Załóż wygodne buty lub skarpetki, na których nie będziesz się ślizgać. Ustaw czasomierz na 60 sekund i zacznij wykonywać energiczny marsz w miejscu. Pamiętaj o tym, aby unosić kolana jak najwyżej i pracować rękami zgiętymi w łokciach.

ĆWICZENIE 2: UNOSZENIE UGIĘTYCH W KOLANIE NÓG. Stań w wyprostowanej pozycji na podłodze, ugnij nogę w kolanie i zacznij unosić ją do pozycji prostopadłej względem podłogi, następnie opuść nogę i ponownie ją unieś. Powtórz ćwiczenie 10-15 razy, a następnie zmień nogę i wykonaj te samą procedurę. W tym czasie możesz położyć ręce na biodrach lub trzymać je wyprostowane przed sobą.

ĆWICZENIE 3: WYMACHY NÓG W BOK: Stań w wyprostowanej pozycji na podłodze i oprzyj ręce na biodrach. Prawą nogę unieś w bok, najlepiej tak, aby utworzyła kąt prosty względem nogi lewej. Opuść nogę, a następnie unieś ją ponownie (możesz spróbować unieść nogę jeszcze wyżej niż za poprzednim razem, jednak pamiętaj, aby robić to ostrożnie). Niniejszą procedurę wykonaj 10-15 razy, a następnie zmień nogę.

ĆWICZENIE 4: PÓŁPRZYSIADY. Stań w szerokim rozkroku na podłodze i wysuń przed siebie wyprostowane ręce. Ułóż prosto stopy, a następnie wykonaj delikatny przysiad i wróć do pozycji wyjściowej. Niniejszą procedurę wykonaj 10-15 razy.

ĆWICZENIE 5: UNOSZENIE WYPROSTOWANYCH NÓG. Stań w wyprostowanej pozycji na podłodze i ułóż ręce na biodrach. Unieś wyprostowaną nogę przed siebie (najwyżej jak to możliwe), a następnie wróć do pozycji wyjściowej. Niniejszą procedurę powtórz 10-15 razy, a następnie zmień nogę.

Serię powyższych ćwiczeń wykonaj w 4-5 powtórzeniach. Zajmie Ci to około 20-25 minut.

Domowa siłownia – poznaj ćwiczenia na smukłe nogi! Jakie ćwiczenia wykonywać w pozycji leżącej?

Poniżej przedstawione zostaną 3 proste ćwiczenia, do których wykonania potrzebujesz wygodnej karimaty lub grubego koca.

ĆWICZENIE 1: ROWEREK: Ułóż się wygodnie na karimacie. Ustaw czasomierz na 60 sekund. Unieś nogi i zegnij je w kolanach, a następnie zacznij imitować ruch jazdy na rowerze. Niniejsze ćwiczenie powtórz 3 razy.

ĆWICZENIE 2: UNOSZENIE NÓG NA BOKU. Połóż się wygodnie na boku, zegnij rękę w łokciu i oprzyj na niej głowę. Zewnętrzną nogę zacznij unosić jak najwyżej tak, aby utworzyła kąt prosty względem nogi leżącej. Powróć do pozycji wyjściowej, a następnie powtórz niniejsze ćwiczenie 10-15 razy. Następnie połóż się na drugim boku i wykonaj te samą procedurę.

ĆWICZENIE 3: NOŻYCE. Połóż się wygodnie na plecach. Ustaw czasomierz na 60 sekund. Unieś wyprostowane nogi do góry, a następnie zacznij imitować naprzemienny ruch nożyc w pozycji pionowej. Wróć do pozycji wyjściowej, odpocznij chwilę i powtórz ćwiczenie.

Serię powyższych ćwiczeń wykonaj w 4-5 powtórzeniach. Zajmie Ci to około 25-20 minut.

Podsumowanie

Jeśli chcesz cieszyć się nie tylko pięknym wyglądem swoich nóg, ale również dobrym samopoczuciem, staraj się wykonywać niniejszy zestaw ćwiczeń regularnie. Pamiętaj również o tym, aby przestrzegać zdrowych zasad żywienia i spożywać odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.