Domowe sposoby na piękny i zdrowy uśmiech

Pragniesz cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem? A może chcesz poznać skuteczny sposób na wybielanie zębów? W poniższym poradniku przygotowaliśmy odpowiedzi na wszystkie dręczące Cię pytania.

Zdrowy i piękny uśmiech to najpiękniejsza ozdoba każdego z nas. Niestety, częste picie kawy, nieodpowiednia dieta i rzadkie wizyty w gabinecie dentystycznym sprawiają, że daleko nam do osiągnięcia nieskazitelnego wyglądu zębów. Na szczęście, wystarczy wprowadzić klika zdrowych zmian do swojej codzienności, aby w krótkim czasie zacząć cieszyć się nie tylko pięknym uśmiechem, ale również dobrym samopoczuciem.

Piękny i zdrowy uśmiech – czy dieta ma znaczenie?

Dieta posiada ogromny wpływ na stan naszego uzębienia. Picie ciemnych napojów, takich jak kawa, czarna herbata, czy cola, powoduje liczne przebarwienia na szkliwie. Ponadto, częste spożywanie wysokosłodzonych produktów przyczynia się do rozwoju bakterii w jamie ustnej, a tym samym do zwiększenia ryzyka wystąpienia licznych chorób w jej obrębie.

Jak powinna wyglądać dieta w trosce o zdrowe zęby? Dieta chroniąca nasze zęby powinna zawierać w sobie bogate źródła wapnia, witaminy D oraz fosforu. Niniejszych składników z powodzeniem możemy szukać w mięsie ryb morskich, w produktach mlecznych oraz wielozbożowych. Warto również pamiętać, że w trosce o zdrowie naszej jamy ustnej powinniśmy wzbraniać się przed spożywaniem nadmiernej ilości napojów słodzonych i zastąpić je niegazowaną wodą mineralną z dodatkiem świeżych owoców lub mięty.

Jak często powinniśmy chodzić do dentysty?

Jeśli chcemy uchronić naszą jamę ustną przed rozwojem poważnych stanów zapalnych, powinniśmy odwiedzać gabinet stomatologa przynajmniej raz do roku, w celu rutynowej kontroli. Niemniej jednak, dentystę powinniśmy odwiedzać również wtedy, gdy mamy do czynienia z niepokojącymi objawami w obrębie jamy ustnej, między innymi takimi jak:

  • Przewlekły lub ostry ból zęba;
  • Nadwrażliwość zębów na spożywanie ciepłych lub zimnych pokarmów;
  • Opuchlizna dziąseł;
  • Krwawienie z dziąseł;
  • Pojawienie się licznych aft w obrębie jamy ustnej;
  • Pojawienie się niepokojących zmian na języku lub podniebieniu;
  • Przewlekły ból w okolicach szczęki.

Domowe sposoby na białe zęby – poznaj najskuteczniejsze z nich

Chociaż zarówno w aptekach, jak i w drogeriach bez trudu znajdziemy pasty wybielające, istnieją również inne, skuteczne sposoby na osiągnięcie nieskazitelnego uśmiechu.

Propozycja nr 1. Węgiel aktywny

Węgiel aktywny bez trudu znajdziesz w aptece i przygotujesz z niego pastę wybielającą. Wystarczy zmieszać jedną łyżeczkę niniejszej substancji, z jedną łyżeczką wody i przy pomocy szczoteczki nanieść pastę na zęby, a następnie pozostawić ją na około 10 minut. Po upływie odpowiedniej ilości czasu, dokładnie opłucz jamę ustną i umyj zęby przy pomocy zwykłej pasty.

Propozycja nr 2. Skórka od banana

To jedna z najzdrowszych, a zarazem najskuteczniejszych metod wybielania zębów. Wystarczy umyć swoje zęby przy pomocy zwykłej pasty, a następnie nacierać je skórką od banana (przez około 2 minuty). Jeśli chcesz cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem pamiętaj, aby powtarzać niniejszą czynność po każdym myciu zębów (najlepiej 3 razy dziennie).

Propozycja nr 3. Zielona glinka

Zielona glinka to doskonała alternatywa dla zwykłej pasty do zębów. Ze względu na bogatą zawartość składników mineralnych oraz witamin, zielona glinka dba o zdrowie i piękny wygląd naszej jamy ustnej.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.