Dynia najczęściej kojarzy się nam z zabawą halloweenową, ale przede wszystkim powinniśmy myśleć o niej jak o zdrowym i bardzo odżywczym warzywie. Dynia bogata jest w minerały, a zwłaszcza w cynk, przy czym ma na prawdę niewiele kalorii. I pestki dyni cieszą się ogromną popularnością jako antidotum na pasożyty.
Skąd dynia wzięła się w Polsce?
Dynie pochodzą z Ameryki Środkowej. Jej historia sięga już starożytności. Do Europy dynia dotarła w XV wieku, przypłynęła na statkach Krzysztofa Kolumba. Początkowo traktowana była bardziej jak ciekawostka, owoc egzotyczny, jednak ludzie szybko odkryli jej zalety i w kolejnym wieku była już uprawiana niemal na całym naszym kontynencie. W Polsce bardzo szybko zdobyła popularność. Smaczne i pożywne potrawy z dyni bardzo szybko zagościły na polskich stołach. Furorę zrobiły pestki dyni, które według wierzeń miały dodawać wigoru w sypialni.
Najmocniej cenioną jest dynia o pomarańczowym miąższu – im miąższ ma bardziej pomarańczowy kolor, tym więcej składników odżywczych posiada. Bogata w witaminę B1, B2, PP, C oraz składniki mineralne, jak: oraz potas, wapń, żelazo, magnez i fosfor. Dynia zawiera też bardzo duże ilości beta-karotenu, który w organizmie jest przekształcany w witaminę A, która wzmacnia wzrok, zapobiega krzywicy u dzieci a także znana jest jako ochrona przed nowotworami.
Dynia jest wyjątkowo niskokaloryczna, więc nie musimy się obawiać, że przytyjemy, wręcz przeciwnie, dynia jest nawet polecana osobom będącym na diecie – 10 dkg dyni to tylko 28 kcal. Odkwasza organizm, wzmacnia układ immunologiczny, co jest szczególnie cenne w sezonie jesienno-zimowym. Bardzo ważne: dynia jako jedna z nielicznych nie traci cennych właściwości po ugotowaniu.
Skarbnicą witamin są jej nasiona bogate przede wszystkim w cynk. Cynk ma dobroczynny wpływ na cerę – rozjaśnia, wygładza, wzmacnia, przyspiesza gojenie się ran. Pestki dyni bogate są w niacynę, która wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego a ponadto na stan włosów i paznokci. Pestki dyni znane są również z bogactwa kwasów Omega, zapobiegających miażdżycy.
Czy wiesz, że miąższ dyni pomaga w zwalczeniu choroby lokomocyjnej? Polecany jest też kobietom w ciąży, a zwłaszcza w pierwszym trymestrze, kiedy dokuczają im nudności i wymioty.
Przepis na krem z dyni:
- 1 kg dyni
- 1 cebula
- 1 marchewka
- 3 szklanki drobiowego bulionu
- 2 ząbki czosnku
- 4 łyżki śmietany
- sól
- pieprz
- 2 łyżki oliwy z oliwek
Przygotowanie:
Obierz dynie, usuń pestki i pokrój dynię w kostkę. Pozostałe warzywa również obierz i drobno pokrój. Wszystkie składniki podsmaż na oliwie z oliwek ok. 3 minut. Zalej bulionem i gotuj pod przykryciem 30 minut. Gdy warzywa zmiękną, rozdrobnij je blenderem aż zupa nabierze konsystencji kremu. Dopraw solą i pieprzem.