EKOLOGICZNE GARNKI – must have na rynku!

Moda na bycie EKO nie przemija, a wręcz przeciwnie, nie ogranicza się już tylko do zdrowego sposobu odżywiania czy segregacji odpadów i korzystania z recyklingu. Na rynku jest mnóstwo produktów ekologicznych – od kosmetyków, ubrań po… garnki! Tych ostatnich nie może zabraknąć w kuchni osób prowadzących EKO styl życia. Sprawdź czym są i jak powstają EKO garnki.

EKO garnki emaliowane

Niektórych może to zadziwiać, ale zmiany idące w kierunku większego dbania o środowisko dotknęły także produkcję garnków emaliowanych. Choć wiele osób narzeka na trwałość tego typu produktów, to dzisiejsza emalia jest znacznie bardziej przyjazna i jest synonimem zdrowego gotowania i ekologicznego trybu życia. Zapoznaj się z pełną ofertą garnków emaliowanych w najbardziej konkurencyjnych cenach.

EKO garnki – czym właściwie są?

Emaliowane garnki, aby mogły zostać zaliczone do kategorii ekologicznych muszą przejść specjalny proces produkcji oparty na innowacyjnych technologiach. Zmiany dotyczą przede wszystkim wytwarzania powłok emalii oraz ich składu. Garnki emaliowane i inne naczynia mogą zostać uznane za ekologiczne i właściwe do kontaktu z żywnością tylko jeżeli posiadają ustalone parametry, a te z kolei musi zatwierdzić laboratorium Państwowego Zakładu Higieny.

Specjalistyczne badania obejmują sprawdzenie ilości uwalnianego ołowiu oraz kadmu, który jest bardzo szkodliwy dla zdrowia człowieka. Na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia ustalono dopuszczalne ilości uwalnianego ołowiu i kadmu, a naczynia emaliowane w sprzedaży nie mogą przekraczać tych parametrów.

Garnki emaliowane to jedne z nielicznych garnków ekologicznych dostępnych na rynku, a ich dodatkową zaletą jest to, że powłoki emaliowane chronią przed wnikaniem miedzi, niklu i chromu do żywności.

Czy ekologiczne produkty są mniej trwałe?

Przed laty garnki emaliowane były dużo bardziej trwalsze, ponieważ duża zawartość ołowiu gwarantowała dużą trwałość. Obecnie produkcja opierająca się na obniżeniu zawartości ołowiu i kadmu wpłynęła nieznacznie na szybkość zużycia się takich garnków. Jednak właściwa pielęgnacja i dbałość o nie pozwala cieszyć się na długo wysoką jakością i prozdrowotnymi korzyściami.

Tekst powstał przy współpracy ze sklepem naczynia.olkusz.pl.


Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.