Cardio to rodzaj treningu kochany lub znienawidzony. Ale jedno jest pewne – nawet osoby, które bardzo, bardzo nie przepadają za tym rodzajem aktywności, mogą znaleźć w nim odrobinę przyjemności, gdy spróbują wykonywania cardio w terenie. Co mamy do wyboru jako formę cardio na zewnątrz, a nie na bieżni w siłowni?
W tym artykule poznasz kilka sposobów na cardio na świeżym powietrzu:
Prostota – bieganie
Najprostsza i najpopularniejsza forma cardio w terenie. Wystarczą dobre buty do biegania, które skutecznie zamortyzują uderzanie stopy o podłoże i dobra muzyka w słuchawkach. Możesz biegać wkoło domu, po parku, w mieście… dowolność i brak ograniczeń w tej formie cardio jest niesamowita i bardzo motywująca. Możesz uprawiać różne formy joggingu, na przykład slow jogging – o łagodniejszym tempie i intensywności lub standardowe bieganie – nieco bardziej intensywne i dla bardziej doświadczonych (pod względem kondycji) osób.
Dwa kółka
Nie mniej popularne od biegania jest jeżdżenie na rowerze. W terenie jazda na rowerze odpowiada rowerkowi stacjonarnemu, z którego można korzystać na siłowni czy w domu przed telewizorem. Ale korzystanie z roweru na dworze ma dużo więcej plusów. Po pierwsze – szybka zmiana otoczenia. Wystarczy kilka minut drogi za miasto i już możesz znaleźć się w lesie czy parku. Tam też skorzystasz z dotlenienia świeższym niż w mieście powietrzem. Po drugie – jazda na dwóch kółkach poza domem czy siłownią może być sposobem na rodzinne wycieczki. Możesz ustalić cel znajdujący się kilka- kilkadziesiąt kilometrów od domu i zrobić roweryowy trening cardio, który zakończy się wspólnym rodzinnym obiadem w ciekawym miejscu. Sport i zwiedzanie jednocześnie? Czemu nie!
3 i więcej kółek, czyli…
Rolki! To kolejny sposób na uprawianie ćwiczeń cardio poza domem. Rolki podobnie jak rower pozwalają na ciekawe spędzenie czasu z bliskimi, zwiedzanie najbliższego otoczenia, ale w ich przypadku szczególnie polecamy zabranie psa na trening. Tempo jazdy rolkami nie będzie dla niego zbyt szybkie, a jeśli będzie za wolne, to Twój podopieczny z pewnością Ci to zasygnalizuje. Sprawdziliśmy tę formę treningu ze zwierzakiem i potwierdzamy, że obie strony zaangażowane w takiego rodzaju cardio są bardzo szczęśliwe.
Kiedy wykonywać cardio – na czczo czy po głównym treningu?
I trening na czczo, i ten w dowolnej innej porze dnia mają swoje zalety i wady. Jednak efekty ćwiczeń cardio są porównywalne – w obu sytuacjach organizm wykorzystuje energię zapasową z tkanki tłuszczowej i każdy rodzaj cardio i pora jego wykonywania przyczynia się do zwiększenia dziennego deficytu energetycznego, a tym samym wzmaga proces odchudzania. Co prawda cardio na czczo nieco szybciej powoduje rozpoczęcie wykorzystywania energii z tkanki tłuszczowej, ale jeśli trening o innej porze dnia (np. po przekąsce) przeprowadzimy 15-20 minut dłużej, to uzyskamy bardzo podobny efekt w kontekście wykorzystanej z tłuszczu zapasowego energii. Jeśli Twoim celem jest poprawienie wydolności i/lub schudnięcie, to nie zastanawiaj się, tylko wybierz swoje ulubione cardio i rozpocznij regularne treningi. Każdy z nich będzie o niebo bardziej efektywny, niż nie robienie go w ogóle!