Góry dla każdego – pomysły na rodzinne i samotne wakacyjne wyprawy

Z roku na rok coraz więcej turystów docenia piękno gór i korzyści płynące z wypoczynku na łonie natury. Południowe krańce naszego kraju powoli stają się popularniejsze niż nadmorskie okolice. Sprzyja temu zamiana stylu życia i panującej mody, jak również rozwijająca się infrastruktura turystyczna w górskich okolicach. Daje ona coraz więcej możliwości związanych z wyborem idealnej lokalizacji. Gdzie najlepiej wybrać się w góry? Dlaczego warto zdecydować się na taki rodzaj wypoczynku? I na jakie szlaki warto zwrócić uwagę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znaleźć można w dalszej części artykułu.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego warto jechać w góry?
  • Czy warto wybrać się w góry z całą rodziną?
  • Czy samotne wycieczki w górach to dobry pomysł?
  • Gdzie najlepiej szukać noclegu?
  • Na jakie szlaki warto zwrócić uwagę?
Dlaczego warto jechać w góry?

Góry z rodziną – dlaczego warto?

Góry to ogrom możliwości i okazja do spędzenia czasu z najbliższymi oraz długich rozmów. To również szansa na aktywnie, ale przyjemnie spędzone dni w otoczeniu zieleni i spokoju. W Polsce istnieje ogromna różnorodność szlaków i tras o wzrastającym poziomie trudności. Z tego powodu każdy jest w stanie znaleźć tu coś dla siebie.

Praca, obowiązki i wielkomiejski szum nie sprzyjają zacieśnianiu więzi rodzinnych. Wakacje w górach to okazja do nadrobienia zaległości. Daje możliwość nie tylko do długich rozmów, ale również zabawy, wspólnego odpoczynku, przygotowywania razem posiłków lub po prostu przebywania w swojej obecności. Góry pozwalają również oczyścić umysł i zrelaksować się. To okazja do całkowitego odcięcia się od codzienności. Tylko od nas będzie zależeć jak spędzimy ten czas. Możemy zdecydować się na codzienne wielogodzinne wędrówki lub wybrać długie poranki z kawą i kocykiem z widokiem na góry.

Wakacje w górach – aktywny wypoczynek w wakacje

Góry wcale nie muszą wiązać się z całodziennym marszem, potem i zmęczeniem. Wystarczy odpowiednio wybrać szlak i okolicę, aby cieszyć się ciszą, spokojem i aktywnym wypoczynkiem. Do niedawna jedyną bazą wypadową na wakacje w górach było Zakopane. Tamtejsze tłumy i wielkomiejska atmosfera nie zawsze umożliwiają poznanie prawdziwego górskiego klimatu. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się jednak również inne zakątki naszych polskich gór. Są one nie tylko znacznie spokojniejsze i mniej oblegane, ale również pozwalają na większe zróżnicowanie szlaków i wybór tras adekwatnych do możliwości każdego. Nie każdy może sobie pozwolić na wysokogórskie wspinaczki w Tatrach. Każdy natomiast poradzi sobie na beskidzkich leśnych ścieżkach lub bieszczadzkich połoninach. W niższych górach nie brakuje jednak również bardziej wymagających podejść dla osób lubiących sprawdzać swoją kondycję.  

Wakacje w górach – aktywny wypoczynek w wakacje

Beskidy czy Tatry – które góry dla kogo?

Zdecydowana większość turystów wybierając się w góry poszukuje baz noclegowych w Zakopanem. Tatry gwarantują wiele wspaniałych wrażeń i niesamowite widoki, ale warto zdawać sobie sprawę, że istnieje również wiele innych atrakcyjnych możliwości. Nieco na północ od Tatr rozpościera się przeogromne pasmo Beskidów. Ściślej rzecz ujmując jest to wiele pasm, do których należą Beskid Żywiecki, Beskid Śląski, Beskid Mały, Beskid Wyspowy, Beskid Niski oraz Gorce.

Tatry są piękne, ale również wymagające. Jeśli jesteśmy zupełnie początkujący lub wybieramy się na wakacje z dziećmi, nie uda nam się zdobyć wiele więcej poza górskimi dolinkami. Niewątpliwie są one urokliwe, ale również zatłoczone oraz co tu dużo mówić… są  na dole. Jeśli chcemy zdobywać szczyty, ale możliwości na razie nie pozwalają nam osiągać dwutysięczników, warto zainteresować się właśnie beskidzkimi szlakami.

Wędrówki z rodziną

Jeśli zdecydujemy się na wyjazd z rodziną w Tatry, nie zabraknie nam atrakcji turystycznych w postaci dużych schronisk, restauracji, straganów, skoczni narciarskiej oraz placów zabaw i karuzel dla dzieci (a także dorosłych). Popularne szlaki, które doskonale nadają się na wyprawy z dzieckiem z pewnością należą Dolina Kościeliska, Dolina Chochołowska, Morskie Oko, Sarnia Skała, Dolina Białego czy Hala Kondratowa. Jeśli chodzi natomiast o szczyty, warto zainteresować się Grzesiem i Boczaniem. Oczywiście nie jest powiedziane, że nie możemy iść z dzieckiem na bardziej wymagające szlaki. Jeśli nasza pociecha ma dobrą kondycję, możemy wybrać się do Schroniska Murowaniec, na Kopę Kondracką czy Dolinę Pięciu Stawów.

Decydując się na rodzinny wyjazd w góry warto również rozważyć zakwaterowanie w Beskidach. Do popularnych miejscowości w tamtych terenach należą Szczyrk, Wisła czy Ustroń. Nie brakuje również wielu znacznie mniejszych baz noclegowych. Z pewnością nie zaznamy tam takiego tłoku jak na tatrzańskich szlakach. Oczywiście wiąże się to także z mniej rozbudowaną infrastrukturą turystyczną. Niemniej jednak tamtejsze miejscowości już od lat rozwijają się, by zaspokoić potrzeby wzrastającej liczby turystów.

Samotne wędrówki

Samotne wędrówki w górach to wspaniały czas pozwalający na obcowanie z naturą i samym sobą. To okazja do przemyśleń i całkowitego wyciszenia. Należy jednak zaznaczyć, że wymagają one również dużej samodzielności. Zalecane są raczej osobą w przynajmniej przeciętnym doświadczeniem. Konieczne jest również dobre obeznanie w terenie. Warto pamiętać, że niezależnie od wysokości i ekspozycji, góry zawsze pozostają górami. Wybierając się na wyprawę należy zdawać sobie sprawę z ryzyka i wszystkich potencjalnych zagrożeń. Nie warto decydować się na samotny wyjazd jeśli nie znamy docelowego terenu.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.