Granaty to owoce pochodzące z rejonów basenu Morza Śródziemnego. Rosną na drzewach lub ciernistych krzewach, których uprawa możliwa jest jedynie w ciepłych warunkach klimatycznych. Chociaż nie sposób uprawiać te gatunki na naszych obszarach, cenne owoce sprowadzane są do lokalnych sklepów w coraz większych ilościach. Zachęcają konsumentów nie tylko smakiem i intensywną barwą, ale również wyjątkowymi właściwościami odżywczymi. Jakie korzyści wynikają z włączenia ich do diety? Czy każdy może je spożywać? I kto powinien zwrócić na nie szczególną uwagę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znaleźć można w dalszej części artykułu.
Z poniższego artykułu dowiesz się:
- Jakie wartości odżywcze wyróżniają owoce granatu?
- Jakie właściwości wykazują owoce granatu?
- Dlaczego warto je spożywać?
- Jaki związek mają granaty z rakiem prostaty?
- W jakiej postaci najlepiej spożywać granaty?
Owoce granatu – wartości odżywcze egzotycznego specjału
Granat ma około 80 kcal na 100g produktu. Jak na owoce jest to zatem wartość stosunkowo wysoka. Niemniej jednak produkt ten zawiera duże ilości innych cennych składników, których odpowiednia podaż w diecie jest niezwykle istotna. Może stanowić on doskonałe źródło błonnika pokarmowego. Jednocześnie granat zawiera niestety spore ilości cukrów prostych. Połączenie ich z błonnikiem pokarmowym znacznie spowalnia proces wchłaniania w jelitach oraz zapobiega nagłym skokom poziomu glukozy we krwi. Niemniej jednak fakt ten powinny uwzględnić osoby przebywające na diecie ze ściśle kontrolowaną ilością węglowodanów, szczególnie w cukrzycy.
Granat stanowi prawdziwą skarbnicę wielu witamin. Na szczególną uwagę zasługują witamina C oraz witamina K. Już 100g owoców z dobrego źródła może zaspokoić 1/3 dziennego zapotrzebowania na te składniki odżywcze. Granat zawiera również wiele witamin z grupy B oraz składniki mineralne takie jak potas, magnez czy fosfor.
Granat – skarbnica niezwykle silnych antyoksydantów
Według naukowych doniesień, w owocach granatu obecne są przynajmniej dwie specyficzne substancje chemiczne o wyjątkowym działaniu. Należą do nich punikalagina i kwas punicynowy.
Punikalagina należy do bardzo silnych antyoksydantów. Prawdopodobnie jej właściwości przeciwutleniające są trzy razy silniejsze niż zielonej herbaty czy czerwonego wina. Punikalagina obecna jest w surowych nasionach granatu oraz w soku z tego owocu i jego wersji sproszkowanej.
Kwas punicynowy należy natomiast do grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Co więcej, na podstawie budowy chemicznej zalicza się go do skonjugowanych kwasów linolenowych. Według badań substancja ta wykazuje działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne.
Owoce granatu – dlaczego warto włączyć je do swojej diety?
Owoce granatu może stanowić cenne źródło błonnika pokarmowego oraz wielu witamin i składników mineralnych. Jednak najbardziej wyróżniającą cechą są jego właściwości antyoksydacyjne. Takie działanie może wpływać bardzo korzystnie na utrzymanie prawidłowego funkcjonowania układu krążenia. Wiąże się to z mniejszym ryzykiem pojawienia się powszechnych chorób, takich jak miażdżyca czy nadciśnienie.
Substancje aktywne zawarte w granacie wykazują również działanie przeciwzapalne. Badania naukowe sugerują duży potencjał regularnego spożywania soku z granatu na zmniejszanie przewlekłych procesów zapalnych w schorzeniach takich jak cukrzyca, zapalenia układu pokarmowego, a nawet nowotworów piersi i jelita grubego. Korzystne efekty obserwuje się również w przypadku zapalenia stawów. Spożywanie granatu może przyczynić się do redukcji bólu stawów związanego ze schorzeniami reumatycznymi.
Sok z granatu a rak prostaty
Według wielu doniesień naukowych sok z granatu może korzystnie wpływać na przebieg choroby u mężczyzn z rakiem prostaty. Wydaje się, że regularne spożywanie tego wyrobu wpływa na zahamowanie proliferacji guza, a nawet indukcję apoptozy komórek nowotworowych. Co więcej, regularne spożywanie 1 szklanki soku z granatu dziennie może znacznie spowalniać wzrost PSA (markera raka prostaty) we krwi mężczyzny.
Sok z granatu dla kobiet
Poza wymienionymi wcześniej korzystnymi właściwościami owoców dotyczącymi funkcjonowania układu krążenia, istnieją również inne powody sugerujące, że także kobiety powinny regularnie sięgać po ten egzotyczny produkt. Badania naukowe sugerują, że sok z granatu wpływa hamująco na rozwój raka piersi, zapobiegając proliferacji komórek nowotworowych i stymulując ich apoptozę. Chociaż kwestia ta nie jest tak dobrze udokumentowana jak działanie w przypadku raka prostaty, warto zwrócić uwagę na ten aspekt i uwzględnić granaty w swoim codziennym jadłospisie.
Granaty w diecie sportowca
Okazuje się, że również osoby wysportowane i regularnie trenujące mogą wyciągnąć wiele korzyści z regularnego spożywania granatów. Owoce te zawierają nitraty – związki azotowe, których obecność wykazano m.in. również w burakach. Istnieją badania wskazujące, że spożycie tych związków przed wysiłkiem fizycznym takim jak biegi długodystansowe, może wpłynąć korzystnie na wyniki osiągane na treningu i zmniejszyć poziom zmęczenia.
Co więcej, podczas intensywnego wysiłku fizycznego w organizmie nasilają się przemiany beztlenowe, w wyniku których powstaje bardzo dużo wolnych rodników tlenowych. Jedzenie granatów lub picie soku z tych owoców ułatwi dostarczenie odpowiedniej ilości antyoksydantów, które pomogą organizmowi w neutralizacji szkodliwych dla zdrowia związków.
Granat – sok czy owoce?
Granaty można kupić w sklepie w postaci surowych owoców jak również w formie soków. Dostępne są nawet sproszkowane formy tego produktu. Większość badań naukowych potwierdzających korzystny wpływ granatu na zdrowie wykorzystywało soki lub ekstrakty z owoców. Takie przetwory zawierają bardziej skoncentrowaną dawkę związków bioaktywnych zawartych w tej roślinie. Niestety są równocześnie pozbawione błonnika pokarmowego i zawierają więcej cukrów prostych niż surowy owoc. Trudno powiedzieć jaka forma spożywania granatów będzie najkorzystniejsza dla zdrowia. Z pewnością sok jest rozwiązaniem znacznie wygodniejszym. Warto jednak trzymać się podstawowej zasady zdrowej diety i wprowadzać do niej jak najwięcej różnorodności. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby regularnie pijąc sok z granatu, co jakiś czas sięgać również po surowe owoce.
Granaty – podsumowanie
Granaty to egzotyczne owoce, które wykazują wiele ciekawych właściwości zdrowotnych. Ich regularne spożywanie może wpłynąć na:
- Obniżenie ciśnienia krwi
- Zmniejszenie ryzyka miażdżycy i zawału
- Zapobieganie i hamowanie rozwoju raka prostaty
- Zapobieganie i hamowanie rozwoju raka piersi
- Polepszenie wyników sportowych
- Zmniejszenie stanów zapalnych
- Zmniejszenie bólu stawów w chorobach reumatycznych