Guarana właściwości, zastosowanie – naturalny energetyk

Guarana (Paulinia Cupana) to roślina znana głównie ze swoich właściwości pobudzających. Jakie inne cechy posiada niniejszy składnik i czy stosowanie go może być związane z występowaniem niepożądanych skutków ubocznych?  Więcej informacji na temat guarany znajdziesz w dalszej części artykułu.

Wyglądem guarana przypominać może ziarenka kawy, w swoim składzie zawiera ona jednak większą ilość kofeiny, co czyni ją podstawowym składnikiem większości substancji o działaniu energetycznym. Ponadto, niniejsza roślina wykorzystywana jest w produkcji popularnych suplementów diety oraz kosmetyków. Jednakże, czy zdajemy sobie w pełni sprawę z tego jaką moc kryje w sobie guarana?

Guarana WŁAŚCIWOŚCI  

Według niektórych badań naukowych guarana może wpływać na zwiększenie efektywności procesu odchudzania się, a nawet wpływać na nasze libido oraz przyczyniać się do wzrostu koncentracji i magazynowania informacji.

 

  • Guarana a odchudzanie

 

Głównym składnikiem ziaren guarany jest kofeina, która w znacznym stopniu może przyczyniać się do przyspieszenia procesu spalania tkanki tłuszczowej. Dlatego też, w większości popularnych suplementów diety poznaczonych do walki z nadwagą znaleźć możemy ziarna Paulinia Cupana (guarany). Opinie dotyczące skuteczności niniejszej metody są jednak podzielone.

 

  • Guarana a pamięć i koncentracja

 

W składzie guarany, oprócz kofeiny, znajdziemy również dwa składniki pokrewne (teobrominę oraz teofilinę), które również odpowiedzialne są za wywołanie stanu pobudzenia w naszym organizmie. W związku z tym, zażycie niniejszej rośliny w dowolnej formie sprzyja zniesieniu uczucia zmęczenia oraz wyczerpania fizycznego. Ponadto, kofeina jest odpowiedzialna za pobudzenie OUN (ośrodkowego układu nerwowego) i rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu nasz organizm jest bardziej dotleniony, a umysł zdolny do zwiększonego wysiłku.

 

  • Guarana a libido

 

W przypadku mężczyzn, regularne spożywanie kofeiny w postaci guarany, może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia zaburzeń erekcji oraz spadku libido.

 

  • Guarana a odporność

 

Guarana zawiera w swoim składzie garbniki, które w znacznym stopniu wpływają na zwiększenie aktywności przeciwutleniającej, przeciwzapalnej oraz przeciwbakteryjnej naszego organizmu. Ponadto, niniejsza roślina odpowiedzialne jest za hamowanie rozwoju drobnoustrojów w jamie ustnej, a tym samym zapobiega powstawaniu szkodliwej płytki nazębnej.

[related-post]

Guarana ZASTOSOWANIE

Guarana, dzięki swoim właściwościom pobudzającym, wykorzystywana jest w produkcji większości napojów energetycznych oraz suplementów diety służących do podniesienia naszej koncentracji. Niemniej jednak, niezwykłe właściwości niniejszej rośliny od pradawnych czasów znane już były niektórym plemionom Ameryki Łacińskiej. W regionie tym guarana w swojej sproszkowanej formie wykorzystywana jest w celu sporządzania napojów (np. piwa guaronowego) oaz w produkcji chleba.

Guarana naturalny energetyk

Guarana DZIAŁANIE I SKUTKI UBOCZNE

Guarana działa na nasz organizm poprzez stymulację ośrodkowego układu nerwowego. Dzięki temu jesteśmy w stanie nie tylko zniwelować oznaki zmęczenia, ale również podnieść nasz nastrój oraz zdolności termoregulacyjne.

Dawkowanie: dzienne spożycie niniejszej substancji nie powinno przekraczać dawki 75mg.

Przeciwwskazania: przed spożywaniem guarany powinny wzbraniać się kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią. Ponadto, przed nadmiernym przyjmowaniem niniejszej substancji przestrzega się osoby zmagające się z problemem cukrzycy, nadciśnienia oraz arytmii.

Skutki uboczne: spożywanie guarany w nadmiernych ilościach może doprowadzić do wywołania niektórych skutków ubocznych, wśród których możemy wyróżnić:

  • Problemy z pamięcią długotrwałą;
  • Nadmierne i nieuzasadnione poczucie lęku i niepokoju;
  • Silne pobudzenie psychoruchowe;
  • Przyspieszenie akcji serca;
  • Osłabienie i nudności; oraz
  • (w rzadkich przypadkach) drgawki.

Guarana CENA I DOSTĘPNOŚĆ

Guarana na polskim rynku dostępna jest zarówno w formie wygodnych tabletek, jak i mielonego proszku rozpuszczalnego w wodzie.

Guarana, gdzie kupić? Guarana w proszku dostępna jest w większości sklepów specjalizujących się w sprzedaży zdrowej żywności. Za 200g niniejszego produktu zapłacimy około 20,00 złotych.

Guarana to niezrównane źródło kofeiny, a tym samym energii. Niniejszy składnik zalecany jest szczególnie tym osobom, które potrzebują naturalnego wzmocnienia podczas pracy fizycznej lub umysłowej. Jednakże, nie należy zapominać o przestrzeganiu zasad dawkowania guarany oraz o możliwych skutkach ubocznych związanych z jej użytkowaniem.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.