Miętowa herbata to bardzo popularny napój. Stosowały go już nasze babcie. Najczęściej jest podawany na dolegliwości związane z układem trawiennym, może jednak pomóc także w wielu innych przypadkach.
Na ból
Wiele osób może zdziwić fakt, że herbata z mięty ukoi ból głowy i pomoże w czasie dolegliwości związanych z miesiączką. Jest ona polecana szczególnie dla osób, które często borykają się z migreną. Właściwości te są zasługą przeciwutleniaczy oraz mentolu.
Przeziębienie i oddech
Gdy czujemy pierwsze objawy przeziębienia, warto sięgnąć po miętowy napar. Pomoże on w zwalczeniu kataru, a także z powodzeniem ułatwi nam oddychanie. Mentol, który jest zawarty w herbacie z mięty ma pozytywny wpływ także na nasz oddech. Jeśli będziemy ją pić regularnie pozbędziemy się problemu brzydkiego zapachu z ust. Mięta ma bogate właściwości antybakteryjne, które zwalczają bakterie w naszej jamie ustnej.
Dodatkowe właściwości
Kto jeszcze powinien pić herbatę z mięty? Z pewnością kobiety w ciąży. Jest ona bowiem pomocna, gdy ciężarną dopadają mdłości czy wzdęcia. Działa ona też nieco jak melisa – uspokaja i poprawia nastrój. Miętowe napary są polecany również osobom, które mają trudności z zasypianiem lub bezsennością. Wiele osób uważa również, że systematyczne picie „mięty” ma ogromny wpływ na naszą pamięć i koncentrację. Dzięki przeciwutleniaczom wspomaga ona proces zapamiętywania.
Przeciwwskazania
Niestety, herbaty miętowej nie powinni pić wszyscy. W żadnym wypadku nie możemy podawać jej dzieciom poniżej piątego roku życia. Również astmatycy i osoby cierpiące na refluks żołądka muszą jej unikać. Mięta może powiem wywołać reakcję alergiczną (ze względu na mentol) lub spowodować niestrawność.
Obecnie na rynku znajdziemy wiele odmian herbaty z mięty. Możemy kupić już gotową – w torebkach do zamarzenia bądź w postaci suszonych liści. Pierwsza forma jest znacznie wygodniejsza do zaparzenia. Jak widać, warto włączyć miętę do codziennej diety, ponieważ ma ona pozytywny wpływ na działanie naszego organizmu.