Herbata z mięty – jakie ma właściwości?

Miętowa herbata to bardzo popularny napój. Stosowały go już nasze babcie. Najczęściej jest podawany na dolegliwości związane z układem trawiennym, może jednak pomóc także w wielu innych przypadkach.

Na ból

Wiele osób może zdziwić fakt, że herbata z mięty ukoi ból głowy i pomoże w czasie dolegliwości związanych z miesiączką. Jest ona polecana szczególnie dla osób, które często borykają się z migreną. Właściwości te są zasługą przeciwutleniaczy oraz mentolu.

 

 

Przeziębienie i oddech

Gdy czujemy pierwsze objawy przeziębienia, warto sięgnąć po miętowy napar. Pomoże on w zwalczeniu kataru, a także z powodzeniem ułatwi nam oddychanie. Mentol, który jest zawarty w herbacie z mięty ma pozytywny wpływ także na nasz oddech. Jeśli będziemy ją pić regularnie pozbędziemy się problemu brzydkiego zapachu z ust. Mięta ma bogate właściwości antybakteryjne, które zwalczają bakterie w naszej jamie ustnej.

Dodatkowe właściwości

Kto jeszcze powinien pić herbatę z mięty? Z pewnością kobiety w ciąży. Jest ona bowiem pomocna, gdy ciężarną dopadają mdłości czy wzdęcia. Działa ona też nieco jak melisa – uspokaja i poprawia nastrój. Miętowe napary są polecany również osobom, które mają trudności z zasypianiem lub bezsennością. Wiele osób uważa również, że systematyczne picie „mięty” ma ogromny wpływ na naszą pamięć i koncentrację. Dzięki przeciwutleniaczom wspomaga ona proces zapamiętywania.

Przeciwwskazania

Niestety, herbaty miętowej nie powinni pić wszyscy. W żadnym wypadku nie możemy podawać jej dzieciom poniżej piątego roku życia. Również astmatycy i osoby cierpiące na refluks żołądka muszą jej unikać. Mięta może powiem wywołać reakcję alergiczną (ze względu na mentol) lub spowodować niestrawność.

Obecnie na rynku znajdziemy wiele odmian herbaty z mięty. Możemy kupić już gotową – w torebkach do zamarzenia bądź w postaci suszonych liści. Pierwsza forma jest znacznie wygodniejsza do zaparzenia. Jak widać, warto włączyć miętę do codziennej diety, ponieważ ma ona pozytywny wpływ na działanie naszego organizmu.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.