Poczucie sytości zależy od kilku czynników, m.in. od naszej wagi. Osoby z otyłością mają zaburzone funkcjonowanie hormonów – przez co ciągle mają wrażenie, że są głodni.
Za uczucie głodu i uczucie sytości – odpowiadają w naszym organizmie hormony. Jest ich dużo, mają skomplikowane nazwy, więc nie będziemy ich tutaj wypisywać, gdyż w naszym artykule chcemy skupić się raczej na pewnych zasadach – w jaki sposób się odżywiać, oraz na produktach – co jeść, by nie przytyć, by panować nad uczuciem głodu i sytości.
- Staraj się utrzymywać stałe odstępy między posiłkami – np, jedz 5 posiłków dziennie w równych odstępach czasu – poziom glukozy będzie wtedy utrzymywał się na stałym poziomie.
- Wybieraj produkty z niskim i średnim indeksem glikemicznym.
- Masz ochotę na dokładkę? Odczekaj 10-15 min. Możliwe, że hormon sytości jeszcze nie zadziałał.
- Staraj się, aby główny posiłek (obiad) dostarczył Ci wszystkie potrzebne składniki odżywcze.
- Odróżniaj apetyt od uczucia głodu.
- Jeśli odczuwasz głód pod wpływem różnych emocji (np stresu) – nie reaguj jak przy prawdziwym głodzie. Sięgnij wtedy po orzechy, lub suszone owoce.
Nasza infografika – dotyczy dziś produktów spożywczych, które szybko zaspokoją głód, dadzą ci poczucie sytości, a jednocześnie nie będą podnosiły Twojej wagi. Pamiętaj tylko, że ważne jest zachowanie umiaru.