Hormony sytości – jak i co jeść, by nie przytyć?

Poczucie sytości zależy od kilku czynników, m.in. od naszej wagi. Osoby z otyłością mają zaburzone funkcjonowanie hormonów – przez co ciągle mają wrażenie, że są głodni.

Za uczucie głodu i uczucie sytości – odpowiadają w naszym organizmie hormony. Jest ich dużo, mają skomplikowane nazwy, więc nie będziemy ich tutaj wypisywać, gdyż w naszym artykule chcemy skupić się raczej na pewnych zasadach – w jaki sposób się odżywiać, oraz na produktach – co jeść, by nie przytyć, by panować nad uczuciem głodu i sytości.

  1. Staraj się utrzymywać stałe odstępy między posiłkami – np, jedz 5 posiłków dziennie w równych odstępach czasu – poziom glukozy będzie wtedy utrzymywał się na stałym poziomie.
  2. Wybieraj produkty z niskim i średnim indeksem glikemicznym.
  3. Masz ochotę na dokładkę? Odczekaj 10-15 min. Możliwe, że hormon sytości jeszcze nie zadziałał.
  4. Staraj się, aby główny posiłek (obiad) dostarczył Ci wszystkie potrzebne składniki odżywcze.
  5. Odróżniaj apetyt od uczucia głodu.
  6. Jeśli odczuwasz głód pod wpływem różnych emocji (np stresu) – nie reaguj jak przy prawdziwym głodzie. Sięgnij wtedy po orzechy, lub suszone owoce.

Nasza infografika – dotyczy dziś produktów spożywczych, które szybko zaspokoją głód, dadzą ci poczucie sytości, a jednocześnie nie będą podnosiły Twojej wagi. Pamiętaj tylko, że ważne jest zachowanie umiaru.

 

Hormony sytości - jak i co jeść, by nie przytyć?

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.