Hummus to wywodząca się z Egiptu potrawa, która od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością. W krajach europejskich jest szczególnie doceniania przez wegan i wegetarian, ze względu na wysoką zawartość białka i cennych aminokwasów. Z jakich składników powstaje hummus i z czym najlepiej smakuje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części tekstu.
Skład i wartości odżywcze hummusu
Bazę hummusu stanowią ugotowane do miękkości i rozdrobnione na gładką masę ziarna ciecierzycy z dodatkiem pasty sezamowej, oliwy z oliwek oraz aromatycznych przypraw. Hummus stanowi nie tylko bogate źródło białka, ale dostarcza do organizmu także sporych ilości błonnika pokarmowego a także witamin (zwłaszcza witamin z grupy B) i minerałów, tj. wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas i cynk.
Z czym łączyć hummus?
Hummus świetnie smakuje jako dodatek do pieczywa, tortilli, wrapów czy różnego rodzaju placków. Jego smak doskonale komponuje się ze świeżymi warzywami, jak ogórek, pomidor czy marchewka. Można podawać go także z ugotowanym jajkiem, awokado czy rukolą. Hummus świetnie sprawdzi się także jako baza do gęstych sosów czy zup.
Jeśli mamy czas i ochotę, hummus można przygotować samodzielnie w domu. Jednak w coraz większej ilości sklepów można kupić gotowy hummus, często dostępny w wielu wariantach smakowych. W ofercie sklepu https://www.cosdlazdrowia.pl/można znaleźć dwa rodzaje hummusu marki ViVio: z dynią i imbirem oraz z wędzoną papryką i marchewką, których wyjątkowy smak i puszysta konsystencja zachwyci nawet największych smakoszy orientalnych smaków.