Jakie wartości odżywcze w sobie skrywają i gdzie możemy je wykorzystać? W poniższym artykule znajdziesz garść najważniejszych informacji na temat jagód goji.
Jagody goji cieszą się rosnącą popularnością wśród dietetyków i sympatyków zdrowego żywienia. Niemniej jednak, ich cenne właściwości zdrowotne oraz zbawienny wpływ na przyspieszanie procesów metabolicznych doceniane i wykorzystywane były przez znawców medycyny azjatyckiej już przed wieloma wiekami. Wszystko to za sprawą niezwykłych wartości odżywczych, które znaleźć możemy w ich składzie.
Jagody Goji – wartości odżywcze
Niniejsze owoce skrywają w sobie prawdziwą skarbnicę wartościowych składników odżywczych. W 100 gramach suszonych jagód goji znajdziemy:
Około 349 kalorii, 14,26 gramów białka, zaledwie 0,39 grama tłuszczów, 77,06 gramów węglowodanów oraz 13 gramów błonnika. Ponadto, w składzie tych cennych owoców znajdziemy:
Witaminy, w tym:
- Witaminę C;
- Witaminę A;
- Witaminę E; oraz
- Witaminy z grupy B ( B1, B2 oraz B6)
Minerały, w tym:
- Wapń;
- Cynk;
- Selen
- Magnez
- Sód; oraz
- Żelazo.
Jagody Goji – właściwości zdrowotne
Okazuje się, że wprowadzenie niewielkiej ilości jagód goji do swojej codziennej, zbilansowanej diety, może przyczynić się do obniżenia ryzyka wystąpienia niektórych chorób, jak również do dobrego funkcjonowania organizmu. Okazuje się bowiem, iż:
- Jagody goji mogą pozytywnie wpłynąć na obniżenie poziomu cukru we krwi osób zmagających się z problemem cukrzycy;
- Jagody goji mogą pozytywnie wpłynąć na obniżenie poziomu ciśnienia tętniczego, jak i również poziomu złego cholesterolu we krwi człowieka;
- Jagody goji stanowią bogate źródło witaminy C, a tym samym wspierają nasz układ odpornościowy w walce ze szkodliwymi wirusami i bakteriami;
- Jagody goji mogą przyczynić się do usprawnienia funkcjonowania układu wzrokowego człowieka, za sprawą wysokiej zawartości karotenoidów;
- Jagody goji mogą wspierać funkcjonowanie wątroby i oczyszczać ją z nadmiaru szkodliwych toksyn.
Jagody Goji – zastosowanie
Jagody goji znajdują coraz częstsze zastosowanie w naszej kuchni. Należy jednak pamiętać, aby spożywać je wyłącznie w formie suszonej lub gotowanej. Owoce te doskonale nadają się jako dodatek zarówno do wytrawnych dań, jak i słodkich deserów. W niektórych sklepach możemy również znaleźć specjalne herbaty zawierające w sobie niniejsze owoce. Coraz częściej również, jagody goji wykorzystywane są podczas produkcji witaminowych suplementów diety.
Jagody Goji – przeciwwskazania
Zalecana, dzienna dawka spożywania niniejszych owoców nie powinna przekraczać 12 gramów. Przed spożywaniem jagód goji powinny wstrzymywać się wszystkie osoby, które na co dzień przyjmują leki przeciwzakrzepowe lub inne leki stosowane w chorobach przewlekłych. Dlatego też, przed wprowadzeniem ich do swojej diety, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Ponadto, wśród innych przeciwwskazań dotyczących niniejszych owoców możemy wyróżnić okres ciąży oraz karmienia piersią.
Jagody Goji – przepis na pożywne śniadanie
Jakich składników potrzebujesz?
- 5 łyżek płatków owsianych;
- ½ banana;
- Garści naturalnych chipsów kokosowych;
- 1 łyżeczki suszonych jagód goji;
- 1 łyżeczki syropu z agawy;
- 1 łyżeczki masła orzechowego.
Jak przygotować pożywną owsiankę z dodatkiem jagód goji?
Krok I: Zagotuj płatki owsiane zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Pod koniec gotowania dodaj do nich odrobinę jagód goji oraz syropu z agawy i dokładnie wymieszaj całość;
Krok II: Gotową owsiankę przełóż do miski, a następnie ułóż na niej pokrojone w plastry banany;
Krok III: Na środku miski ułóż łyżeczkę masła orzechowego, a na końcu posyp całość odrobiną naturalnych chipsów kokosowych.
Takie śniadanie jest nie tylko pyszne, ale również zapewni Ci niezbędną dawkę energii na cały poranek.