Jagody na nadciśnienie. Czy to faktycznie działa?

Dla wielu osób jedynym sposobem leczenia nadciśnienia jest przyjmowanie leków. Okazuje się jednak, że równie skuteczna jest tutaj dieta i aktywność fizyczna. Niewielu wie jednak jak się odżywiać i co warto spożywać. Według ostatnich badań to jagody mogą być tutaj bardzo pomocne. Sprawdź, czy faktycznie warto je jeść.

Jagody

Z tego artykułu dowiesz się:

Nadciśnienie – choroba XXI wieku

Nadciśnienie to schorzenie układu krążenia. Objawia się okresowym lub stale zwiększonym ciśnieniem tętniczym skurczowym oraz rozkurczowym. Jeśli w kolejnych kilku badaniach ciśnienia jego wartości są wyższe niż 140 mmHg (skurczowe) i 90 mmHg (rozkurczowe) to można podejrzewać rozwój choroby.

Fakty na temat choroby są bardzo smutne, ponieważ:

  • Nadciśnienie występuje u ok. 10 milionów Polaków;
  • Nadciśnienie przyczynia się do niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia zdarzeń sercowo-naczyniowych;
  • Ponad 50% zgonów w Polsce wynika z chorób serca.

Jagody na nadciśnienie – z czego to wynika?

Ostatnio wiele mówi się o diecie, jako niezbędnym elemencie dbania o zdrowe serce. Nic w tym dziwnego, ponieważ unormowana masa ciała, unikanie cukrów prostych i tłuszczów nasyconych w diecie + regularna aktywność fizyczna to według wielu badaczy najlepsze lekarstwo na takie choroby.

Z tego powodu zaczęto analizować, jakie produkty sprzyjają obniżaniu ciśnienia. Według badaczy Uniwersytetu Harvarda produkty zawierające w sobie antocyjany sprzyjają prawidłowemu ciśnieniu krwi.

Jak wiadomo, jagody zawierają dużo antocyjanów. Czy oznacza to, że jagody można uznać za lekarstwo na nadciśnienie?

Czym są antocyjany?

I tak i nie. Antocyjany to rodzaj flawonoidów, które występują w żywności, a szczególnie w takich produktach jak jagody, borówki, maliny, winogron czy herbata. Według badań ich spożywanie może obniżyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia nawet o 10%.

Czy jagody faktycznie obniżają ciśnienie?

Warto jednak uświadomić sobie, że nie jest to takie proste, ponieważ mechanizm nadciśnienia tętniczego nie jest do końca poznany. Badania potwierdzają korzystny wpływ antocyjanów na hamowanie rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, jednak na ten moment nie ma wiarygodnych badań, które jednoznacznie stwierdzą, że jagody to lekarstwo na nadciśnienie tętnicze.

Z konsumenckiego punktu widzenia warto jednak włączyć do diety jagody, ponieważ są one źródłem antocyjanów, a te z kolei wspomagają prace serca. Zatem na pewno sobie nimi nie zaszkodzimy.

Jagody nadciśnienie

Podsumowanie

Teraz wiesz, że spożywanie jagód może wspomóc terapie przeciw nadciśnieniu. Spożywaj je, zatem w jak największej ilości. Są one nie tylko smaczne, ale i zdrowe.

Możesz łączyć je z borówkami amerykańskimi, malinami, zieloną herbatą, a nawet czerwonym winem. Bowiem wszystkie te produkty zawierają flawonoidy, a w tym i antocyjany.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kącikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.