Jak chronić się przed kleszczami?

Jak się przed nimi skutecznie chronić? I kiedy jesteśmy najbardziej narażeni na ich atak? Odpowiedzi na te pytania oraz inne, ważne informacje na temat kleszczy znajdziesz w poniższym artykule!

Zbliżające się wakacje i wysoka temperatura zachęcają nas do coraz częstszego przebywania na świeżym powietrzu. Oczywiście aktywność na łonie przyrody jest w stanie pozytywnie wpłynąć nie tylko na nasze samopoczucie, ale również zdrowie. Niemniej jednak, w tym czasie powinniśmy zwracać szczególną uwagę na trzy kwestie. Po pierwsze, prawidłowe nawodnienie organizmu. Po drugie, właściwe zabezpieczenie oczu oraz skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. I w końcu (po trzecie), odpowiednią ochronę przed kleszczami. Jak to zrobić?

Kiedy i gdzie najbardziej jesteśmy narażeni na atak kleszczy?

Kleszcze najczęściej możemy spotkać w wysokiej trawie (np. na łące), w chwastach, na krzewach oraz w lesie. Zazwyczaj znajdują się one na spodniej stronie liści. Niniejsze owady wychodzą na żer głównie w godzinach porannych i wieczornych, albowiem stronią one od upałów. Kleszcze nie wspinają się powyżej wysokości 1,5 metra. W większości przypadków, opadają na obuwie żywiciela, aby następnie rozpocząć poszukiwanie idealnego miejsca do ukąszenia (okolice kostek, kolan, zgięć łokciowych – tam gdzie skóra jest cienka i mocno ukrwiona).

Jak chronić się przed kleszczami?

Po pierwsze: Nie zapominaj o odpowiednim ubraniu. Jeśli wybierasz się na spacer po lesie lub łące, załóż na siebie długie spodnie oraz koszulkę z długim rękawem. Nie zapominaj również o odpowiednich skarpetkach, które będą zakrywały Twoje kostki.

Po drugie: Staraj się wybierać jasne ubrania. Łatwiej zauważysz na nich kleszcza.

Po trzecie: Stosuj odpowiednie preparaty, które zapewnią Ci skuteczną ochronę przed kleszczami. Pamiętaj jednak, aby przed rozpoczęciem ich stosowania dokładnie zapoznać się z etykietą załączoną przez producenta lub zasięgnij opinii zaufanego farmaceuty, który podpowie Ci jak stosować niniejszy środek.

UWAGA! Po powrocie ze spaceru dokładnie obejrzyj swoje ciało. Sprawdź zarówno okolice kostek, kolan, łokci, jak i wewnętrznej strony ud. Nie zapominaj również o włosach. W celach bezpieczeństwa, warto również z uwagą sprawdzić swoją odzież oraz obuwie, albowiem znajdujące się na nich kleszcze mogą przystąpić do ataku już z dala od lasu.

Co po ukąszeniu?

Kiedy zauważysz na swojej skórze kleszcza, jak najszybciej powinieneś przystąpić do jego usunięcia. Możesz to zrobić przy pomocy specjalistycznych zestawów (dostępnych w aptekach) lub precyzyjnej pęsety. NIE ZGNIATAJ KLESZCZA, NIE SMARUJ GO TŁUSZCZEM, ANI NIE PRZYPALAJ! Przez następnych kilkanaście dni obserwuj swoją skórę, a kiedy pojawi się na niej rumień, niezwłocznie udaj się do lekarza pierwszego kontaktu lub na szpitalny oddział ratunkowy.

Jeśli chcesz uzyskać dodatkową ochronę przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze, zapytaj w swojej aptece lub w ośrodku zdrowia o dostępne szczepienia, które zapewnią bezpieczeństwo zarówno Tobie, jak i Twoim bliskim.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.