Jak ćwiczyć, by dostrzec efekty?

Każdy rozpoczynając trening ma nadzieję na uzyskanie szybkich efektów. Jest to jednak uzależnione od intensywności i częstotliwości ćwiczeń. Zbyt wytężające treningi lub sporadyczne na pewno nie przyniosą zadowalających rezultatów.

Ustalenie długości i intensywności ćwiczeń jest często kwestią indywidualną. Dlaczego? Ponieważ każdy posiada różny typ metaboliczny, warunkowany budową ciała. Wiek i genetyka także nie są bez znaczenia.
Ludzie starsi powinni ćwiczyć znacznie krócej niż młodzi. Jednak nawet młode osoby powinny uważać, by nie doprowadzić do przetrenowania i nie zaburzyć produkcji hormonów oraz ich wydzielania.

cw

Ćwiczenia dla początkujących
Rozpoczynając przygodę z treningiem fizycznym, początkujący powinien skupić uwagę na konkretnych ćwiczeniach, działających na pracę dużych partii mięśni. Takie ćwiczenia trzeba powtarzać systematycznie 3–4 razy w tygodniu, a ich czas nie może przekraczać 90 min. Wszystko po to, aby organizm miał czasu na regenerację i nie naraził się na infekcje, uszkodzenia mięśni i osłabienie.

Osoby, które dopiero startują z treningiem, nie mające wypracowanej kondycji, powinny zapewnić sobie odpowiednie przystosowanie np. trening cardio.

Trening kobiet i mężczyzn również musi być zróżnicowany. W zależności od płci, kobiecy trening powinien być krótki i intensywny, aby przynieść korzyści, zaś męski intensywny, jednak dłuższy i z przerwami.

Całość treningu warunkowana jest indywidualnie wyznaczonymi celami.

trening

Częste błędy popełniane przez początkujących:
-za długie i za bardzo intensywne treningi
– brak regeneracji organizmu na skutek codziennych ćwiczeń
-za długie lub za krótkie przerwy między ćwiczeniami
-zbyt rzadkie treningi

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.