Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważnym czynnikiem, pozwalającym zachować piękny uśmiech, a także świeży oddech oraz zdrowe zęby. Dokładne szczotkowanie, nitkowanie zębów oraz płukanie płynem antybakteryjnym, minimalizują ryzyko wystąpienia próchnicy, a także chorób dziąseł. Dzięki dbaniu o odpowiednią higienę jamy ustnej można cieszyć się zdrowym uzębieniem przez wiele lat. Jakie są zasady prawidłowej higieny jamy ustnej? Gdzie warto kupić niezbędne akcesoria przydatne do tych czynności? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Profilaktyka jamy ustnej

Dbanie o zęby oraz jamę ustną zapobiega powstawaniu próchnicy oraz krwawieniu dziąseł, a także usuwa problem związany z nieświeżym oddechem. Niestety, ale niedostateczna higiena jamy ustnej powoduje rozwój bakterii, które żywią się pozostałościami pokarmu. Ponadto, bakterie wpływają na zmianę kwasowości w jamie ustnej, przez co dochodzi do uszkodzenia szkliwa oraz do rozwoju próchnicy.

Higiena jamy ustnej – jak o nią dbać?

Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad prawidłowej higieny jamy ustnej, jakie należy wdrożyć w ramach codziennej profilaktyki. Są nimi:

  • Regularne i staranne mycie zębów – zęby należy szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, choć zaleca się powtarzać tę czynność po każdym posiłku. Szczotkowanie powinno również obejmować dziąsła, podniebienie i język.
  • Płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami – płyn do higieny jamy ustnej powinien stać w każdej szafce łazienkowej. Należy go stosować przede wszystkim rano. Jego działanie polega na czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych, do których nie dotarły inne produkty do higieny jamy ustnej, na przykład szczoteczka do zębów. Najlepiej wybrać te płyny, które nie zawierają alkoholu.
  • Nitkowanie zębów – czyste przestrzenie międzyzębowe odgrywają jedną z ważniejszych ról w profilaktyce próchnicy. Warto używać nitki dentystycznej, szczoteczki międzyzębowej lub irygatora dentystycznego. W przestrzeniach międzyzębowych zbierają się resztki pokarmu, które doprowadzają do szybkiego rozwoju próchnicy. Należy zęby nitkować regularnie i systematycznie.
  • Czyszczenie języka – biały nalot, który gromadzi się na języku, jest bardzo często siedliskiem bakterii. Do czyszczenia języka można użyć szczoteczki do zębów, mimo wszystko rozsądniej jest sięgnąć po profesjonalny czyścik do usuwania nalotu z języka, który można nabyć w wielu sklepach lub aptekach internetowych.

Artykuły do higieny jamy ustnej

Zanim jednak zaczniesz odpowiednio dbać o swoją higienę jamy ustnej, musisz zdecydować się na zakup wszystkich potrzebnych artykułów, które ułatwią Ci tę czynność. Z pewnością będziesz potrzebować past do zębów, płynów do płukania jamy ustnej, szczoteczek, nici dentystycznej, szczoteczek międzyzębowych, a także czyścików do zębów. Jeśli szukasz skutecznych, a także profesjonalnych artykułów, które możesz zakupić w jednym miejscu, proponujemy Ci zakupy w aptece WAWA. W ofercie znajdziesz wszystkie potrzebne produkty, które ułatwią Ci regularne dbanie o higienę jamy ustnej. Co więcej, nabędziesz tam również leki na inne problemy stomatologiczne przeznaczone zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej jest niezwykle ważne, ponieważ dzięki temu można zahamować rozwój próchnicy, a także innych chorób, na przykład paradontozy. Regularne dbanie o higienę jamy ustnej pozwala cieszyć się zdrowymi zębami oraz świeżym oddechem. Do czynności tych warto wykorzystać profesjonalne oraz wysokojakościowe artykuły, nabędziesz je w internetowej aptece WAWA. W ofercie znajdziesz między innymi szczoteczki, płyny do dezynfekcji jamy ustnej, szczoteczki międzyzębowe, nici dentystyczne, czyściki do języka i wiele innych.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.