Jak obniżyć poziom cukru w organizmie – sprawdzone sposoby

Jak obniżyć poziom cukru we krwi? To pytanie, na które chciałby znać odpowiedź niemalże każdy. Szczególnie kiedy weźmie się pod uwagę cukrzyków, którzy doskonale wiedzą, że nieprawidłowy poziom glukozy niszczy organizm. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak to zrobić, to jesteś we właściwym miejscu.

Jak obniżyć poziom cukru, Jak obniżyć poziom cukru we krwi, Jak szybko obniżyć cukier

Z tego artykułu dowiesz się:

Hiperglikemia – czym jest?

Jednorazowy wysoki poziom cukru we krwi nie oznacza cukrzycy. Szczególnie kiedy zauważalny jest on po spożyciu posiłku. Warto jednak pamiętać, że jego nadmierna ilość na czczo powinna być pewnym znakiem ostrzegawczym.

Hiperglikiemia to z kolei wysoki poziom cukru we krwi, który utrzymuje się w czasie. Jeśli zatem w 3 najbliższych badaniach poziomu cukru we krwi (3 kolejne dni) poziom glukozy jest wysoki, to wtedy można mówić o hiperglikemii.

Wysoki poziom cukru – czy oznacza cukrzycę?

Trwały podwyższony poziom cukru we krwi nie musi oznaczać cukrzycy. Często jest to tylko ostrzeżenie, które wcześnie wykryte jest w stanie uchronić Cię przed rozwojem choroby. WHO określiła normy na poziom glukozy we krwi na czczo, które wyglądają następująco:

 • 70-99 mg/dl – poziom prawidłowy;
 • 100-125 mg/dl – stan przedcukrzycowy;
 • 125-200 mg/dl – cukrzyca.

Jak obniżyć poziom cukru?

O tym, jak obniżyć poziom cukru powinni wiedzieć wszyscy, nie tylko diabetycy. Okazuje się bowiem, że metod na osiągnięcie celu jest kilka i nie są one wcale takie trudne. Poniżej znajdziesz kilka z nich.

Jak obniżyć poziom cukru we krwi dietą

 • Suplementacja chromem i magnezem stabilizuje poziom glukozy we krwi;
 • Zjedz posiłek z dużą ilością błonnika, który zapobiega skokowi cukru we krwi;
 • Łącz owoce z orzechami lub fermentowanymi wyrobami mlecznymi, które obniżają poziom glukozy w organizmie;
 • Jedz regularnie, aby nie doprowadzić do znacznych skoków glukozy we krwi;
 • Na przekąskę spożywaj orzechy;
 • Nie jedz słodyczy;
 • Zamień cukier na zdrowszy odpowiednik, który nie powoduje skoku glukozy we krwi;
 • Pij dużo wody.

Jak obniżyć poziom cukru, Jak obniżyć poziom cukru we krwi, Jak szybko obniżyć cukier

Jak szybko obniżyć cukier?

Chyba najlepszym sposobem na obniżenie poziomu glukozy we krwi jest ruch. Podjęcie aktywności sprawi, że nadmiar glukozy we krwi zostanie szybko zamieniony na energię potrzebną do wykonania treningu.

Jeśli zależy Ci na tym, żeby szybko go obniżyć, to wskakuj w sportowe buty, idź na basen, lub nawet wykonaj 30 – minutowy trening cardio w domu.

Wysoki poziom cukru – kiedy warto iść do lekarza?

Jeśli w 3 kolejnych badaniach poziom glukozy jest wyższy niż 100 mg/dl, to powinna zapalić Ci się lampka ostrzegawcza. Niezbędnym będzie tutaj udanie się do lekarza w celu wykonania badania hemoglobiny glikowanej, która dokładnie oceni poziom cukru z ostatnich kilku miesięcy.

Jeśli poziom cukru jest wyższy od normy, a zarazem odczuwasz takie objawy jak ciągłe pragnienie, często oddajesz mocz, odczuwasz zmęczenie, to zdecydowanie nie czekaj. Idź, się zbadaj.

Podsumowanie

Wysoki poziom cukru we krwi nie musi oznaczać cukrzycy ani hiperglikemii, gdyż jest naturalną reakcją na spożycie posiłku. Warto jednak wiedzieć, że jeśli sytuacja ta powtarza się, to jest to jednoznaczny znak, iż musisz się dokładnie zbadać. Cukrzyca to podstępna choroba, która niszczy nerki, wzrok, układ nerwowy oraz serce. Zatem nie czekaj, dbaj o zdrowie.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.