Jak poprawić krążenie krwi w kończynach dolnych i zapobiegać zakrzepicy żył głębokich?

Problem żylaków i nieprawidłowego krążenia krwi w kończynach dolnych dotyczy wielu z nas. Do powstawania niniejszego zjawiska przyczyniają się zarówno niska aktywność fizyczna, jak i nieodpowiednia dieta. Dlatego też, w poniższym poradniku przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw praktycznych wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak dbać o zdrowie swoich nóg, szczególnie w okresie letnim.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Zakrzepica żył głębokich – na czym polega i jakie są czynniki jej ryzyka;
 • Jak zapobiegać problemom z krążeniem krwi w nogach;
 • Czy można poprawić krążenie krwi w nogach przy pomocy ćwiczeń;
 • Jak zadbać o nasze nogi w czasie długiej podróży.
zakrzepica żył na czym polega

Zakrzepica żył głębokich – na czym polega i jakie są czynniki jej ryzyka?

Zakrzepica żył głębokich jest chorobą, która charakteryzuje się powstawaniem skrzeplin krwi w obrębie kończyn dolnych. Ryzyko związane z przebiegiem niniejszego zaburzenia polega przede wszystkim na możliwości przedostania się skrzeplin do serca, co tym samym doprowadzić może do wywołania zatorowości płucnej, a nawet śmierci. Wśród objawów zakrzepicy wyróżniamy kłujący ból kończyn dolnych oraz wyraźną opuchliznę. Czynniki ryzyka rozwoju niniejszego zaburzenia obejmują nieodpowiedni styl życia. Niemniej jednak za powstawanie zakrzepicy żył głębokich odpowiedzialne mogą być również:

 • Uszkodzenia ściany żył;
 • Zaburzenia krzepnięcia; oraz
 • Zwolnienie przepływu krwi.

Wśród najważniejszych czynników ryzyka wyróżnia się natomiast: wiek (powyżej 40 lat), siedzący tryb życia, przebycie zakrzepicy żył dolnych w przeszłości, chorobę nowotworową, nadwagę oraz otyłość, niewydolność serca, żylaki kończyn dolnych, wieloletnie palenie tytoniu oraz długotrwałe przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.

Jak zapobiegać problemom z krążeniem krwi w nogach?

Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko występowania zaburzeń krążenia, warto zacząć od zmiany codziennych nawyków. Po pierwsze, zastosuj się do zasad zdrowego odżywiania i wprowadź do swojej diety dużą ilość świeżych warzyw i owoców. Po drugie, pamiętaj o codziennym wykonywaniu ćwiczeń fizycznych (przez minimum 40 minut). Zrezygnuj z używek, zarówno spożywania nadmiernych ilości alkoholu, jak i palenia tytoniu. Nie zapominaj również o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia. Dwa litry to absolutne minimum w okresie letnim.

Jak zapobiegać problemom z krążeniem krwi w nogach?

Czy można poprawić krążenie krwi w nogach przy pomocy ćwiczeń?

Codzienne wykonywanie ćwiczeń fizycznych może istotnie wpłynąć na poprawę krążenia krwi w naszych nogach. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje prostych aktywności, które bez trudu wykonasz w ciągu dnia.

ROWEREK: ćwiczenie, które każdy z nas pamięta jeszcze z czasów przedszkolnych. W celu jego wykonania, należy wygodnie ułożyć się na plecach, a następnie unieść nogi zgięte w kolanach i imitować ruchy, jakie wykonuje się podczas jazdy na rowerze.

NOŻYCE: w celu wykonania niniejszego ćwiczenia, należy wygodnie położyć się na plecach, a następnie unieść wyprostowane nogi i naprzemiennie je krzyżować.

WYMACHY: w celu wykonania niniejszego ćwiczenia, należy stanąć prosto ze złączonymi nogami. Następnie, należy zacząć wymachy jedną nogą w bok po 10 razy, a następnie powtórzyć niniejszą procedurę drugą nogą.

KRĄŻENIA: w celu wykonania niniejszego ćwiczenia, należy stanąć prosto ze złączonymi nogami, a następnie unieść jedną nogę zgiętą w kolanie. Następny krok to delikatne krążenia stopą raz w jedną, raz w drugą stronę.

Warto pamiętać, że doskonałym sposobem zapobiegnięcia rozwojowi zaburzeń krążenia w przyszłości jest również codzienny (przynajmniej 40-minutowy) marsz, jogging, lub pływanie. Wybór aktywności fizycznej należy tylko i wyłącznie do Ciebie.

Czy można poprawić krążenie krwi w nogach przy pomocy ćwiczeń?

Jak zadbać o nasze nogi w czasie długiej podróży?

Wakacje to czas wielogodzinnych podróży. Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji doprowadzić może do powstawania zakrzepów w okolicach kończyn dolnych. Jakich zasad należy przestrzegać, aby zapewnić bezpieczeństwo naszych nóg?

 • Wybieraj wygodne obuwie z naturalnych materiałów. Unikaj zakładania w czasie podróży wysokich szpilek lub sandałów na koturnie;
 • Postaraj się o częste przerwy. Najlepiej co godzinę lub dwie, zatrzymaj się na krótką chwilę i wyjdź z samochodu rozprostować nogi;
 • Unikaj spożywania alkoholu oraz tłustego jedzenia w czasie podróży;
 • Usiądź w wygodnej pozycji, nie zakładaj nogi na nogę;
 • Ubierz się w luźne, wygodne ciuchy, które zapewnią Twojej skórze swobodny przepływ powietrza.

Podsumowanie

Zakrzepica żył dolnych może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Dlatego też, tak ważne jest, aby każdego dnia dbać o zdrowie swoich nóg. W tym celu należy przestrzegać zasad zdrowego odżywiania oraz systematycznej aktywności fizycznej. Należy również zrezygnować ze spożywania nadmiernych ilości alkoholu oraz palenia papierosów.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.