Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust?

Zakłopotanie, dyskomfort, utrata pewności siebie. To tylko niektóre skutki nieprzyjemnego zapachu z ust. Żeby się go pozbyć najpierw trzeba znaleźć przyczynę tego krępującego problemu. Zobacz jakie czynniki mogą mieć wpływ na nieświeży oddech i w jaki sposób możesz się go pozbyć raz na zawsze.

 

Nieprzyjemny zapach z ust – przyczyny

Jedną z najczęstszych przyczyn nieświeżego oddechu jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Brak nawyku szczotkowania zębów i języka po każdym posiłku prowadzi do gromadzenia się resztek pokarmu w jamie ustnej. Taka sytuacja sprzyja rozwojowi bakterii i procesów gnilnych oraz w konsekwencji powstawaniu produktów ich metabolizmu w postaci lotnych związków siarki o wyjątkowo nieprzyjemnym zapachu.

Powodem nieświeżego oddechu mogą być także infekcje gardła, migdałków czy górnych dróg oddechowych. Niekiedy może być on też spowodowany niewydolnością wątroby, a w ekstremalnych przypadkach zmianami nowotworowymi w jamie ustnej, przełyku czy żołądku.

Na świeżość oddechu negatywny wpływ ma także ciężkostrawna dieta, palenie papierosów i spożywanie posiłków bezpośrednio przed snem.

Jak zwalczyć nieprzyjemny zapach z ust?

Jeśli chcesz pozbyć się problemu nieświeżego oddechu zacznij przestrzegać kilku zasad:

  1. Myj zęby po każdym posiłku. Jeśli chcesz mieć pewność, że należycie dbasz o higienę jamy ustnej, zastanów się nad kupnem szczoteczki elektrycznej. Podczas mycia zębów pamiętaj także o języku!
  2. Używaj nici dentystycznych, które skutecznie wyczyszczą miejsca, do których nie może dotrzeć szczoteczka.
  3. Po każdym myciu zębów używaj płynu do płukania jamy ustnej.
  4. Rzuć lub przynajmniej ogranicz palenie papierosów.
  5. Po każdym użyciu odkażaj szczoteczkę do zębów.
  6. Nie spożywaj ciężkostrawnych posiłków bezpośrednio przed snem.
  7. Pij zieloną herbatę, która dzięki zawartości polifenoli, skutecznie zapobiega rozwojowi bakterii.
  8. Po spożytym posiłku żuj odświeżającą gumę do żucia. Zwróć uwagę, aby w jej składzie nie było cukru powodującego próchnicę zębów.
  9. Pij duże ilości wody, która wspomaga pracę ślinianek.
  10. W razie potrzeby używaj odświeżacza oddechu.

 

Jeżeli pomimo odpowiedniej higieny jamy ustnej i wyeliminowaniu złych nawyków, nieświeży oddech będzie nadal się utrzymywał, nie zwlekaj i udaj się do lekarza, bo może się okazać, że problem może mieć podłoże chorobowe.

 

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.