Jak rozpoznać niedobór magnezu w organizmie? Jak temu zapobiec?
Przez długi czas znaczenie magnezu nie było doceniane, jednak obecnie naukowcy udowodnili, jak ważną rolę pierwiastek ten pełni w naszym organizmie. Najnowsze badania przekonują, że magnez ma zasadniczy wpływ na funkcjonowanie wszystkich układów (pokarmowego, nerwowego, krwionośnego, itd.). Jest tez niezbędny do działania ponad 300 enzymów a co więcej stoi na straży naszego układu odpornościowego.
10 oznak, że możesz cierpieć na niedobór magnezu:
- Drganie powieki lub wargi, bóle głowy
- Zaburzenia pracy serca (tzw. kołatanie), podwyższone ciśnienie tętnicze
- Bolesne skurcze mięśni, uczucie drętwienia i mrowienia
- Podwyższone ciśnienie tętnicze
- Trudności z koncentracją, zaburzenia snu
- U dzieci może wystąpić nadpobudliwość
- Lęk, rozdrażnienie
- Zaburzenia widzenia i zmętnienie soczewki
- Kruchość włosów, łamliwość paznokci
- Zaburzenia miesiączkowania, PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego), poronienia
Stres, nadmierne picie kawy i alkoholu, sprzyja występowaniu niedoboru magnezu.
Jak zapobiec niedoborom magnezu w organizmie?
Chlorek magnezu jest jedną z łatwo przywajalnych form tego pierwiastka. Zarówno magnez jak i chlor to podstawowe makroelementy jakich potrzebuje nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania. Znajduje się we wszystkich komórkach organizmu i zalicza się go do najcenniejszych biopierwiastków.
Chlorek magnezu to bezwonne i bezbarwne płatki lub kryształki, które łatwo rozpuszczają się pod wpływem wilgoci. Magnez lepiej wchłania się przez skórę niż doustnie. Z tego powodu, kąpiel w solance to przyjemny i łatwy sposób na czerpanie niezwykłych korzyści wynikających ze stosowania chlorku magnezu.
Jak stosować chlorek magnezu?
- kuracja przez skórę
Kąpiel z dodatkiem chlorku magnezu bądź moczenie stóp w wodzie z jej dodatkiem sprawia, że jony magnezu bezstratnie wnikają do naszego organizmu.
- kąpiel
Przygotuj kąpiel z dodatkiem 1 lub 2 szklanek chlorku magnezu i relaksuj się przez 20-30 minut. Ważne, by nie używać mydła ani innych substancji. W zależności od wrażliwości skóry, kąpiel taka może powodować lekkie uczucie drapania czy szczypania, uczucie ciepła bądź pieczenia, jednak wrażenie to mija w bardzo krótkim czasie, dzięki czemu możemy poddać się całkowitemu relaksowi i czerpaniu przyjemności ze zdrowotnej kąpieli. Niektórzy porównują kąpiel w chlorku magnezu z kąpielą w Morzu Czarnym. Po zakończonej kąpieli można spłukać ciało pod prysznicem. Podczas kąpieli jony magnezu przedostają się do krwiobiegu dając przyjemne uczucie ciepła. Doskonale jest wykonać taki zabieg wieczorem, po męczącym dniu. Jeszcze przyjemniej będzie postawić świece i pachnące, naturalne mydełka, spotęguje to wrażenia.
- relaks stóp
1 szklankę chlorku magnezu rozpuść w 3-4 litrach ciepłej wody. Mocz stopy przez 20 do 30 minut, a po upływie tego czasu opłucz stopy czystą wodą. Zabieg powtarzaj każdego dnia przez okres 2 tygodni.
WAŻNE: zarówno po kąpieli jak i moczeniu stóp warto natrzeć ciało olejem kokosowym lub migdałowym. Solanka może nieco wysuszyć skórę, dlatego zaraz po kąpieli należy zadbać o poziom prawidłowego nawilżenia skóry.
Olej kokosowy zawiera wiele cennych witamin i minerałów, które zapewnią prawidłowe nawilżenie skórze. Spowalnia procesy starzenia i wygładza skórę.
Olej ze słodkich migdałów, który dodatkowo pozostawia skórę odżywioną i gładką w dotyku na bardzo długi czas. Poprawia ukrwienie skory i zapobiega rozstępom.
- do picia
⅓ płaskiej łyżeczki chlorku magnezu dodajemy do napojów, soków lub wody. Zaleca się picie tak przygotowanej mieszanki 2 razy dziennie, rano i wieczorem.
Pamiętaj, że przyjmowanie nadmiernych ilości chlorku magnezu może powodować zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Dzienna dawka magnezu waha się w zależności od indywidualnych potrzeb od 360 do 410 mg.
Przeciwskazania:
- hipermagnezamia
- niewydolność nerek
- hipotonia
- stosowanie leków przeciwzakrzepowych
Jeśli zainteresowały Cię produkty możesz je nabyć w zaprzyjaźnionym sklepie “Coś dla zdrowia”. Polecamy! 🙂