Jak schudnąć mądrze? Poznaj nasze podpowiedzi!

Nadwaga i otyłość stanowią coraz częstszy problem we współczesnym świecie. Nadmiar zbędnych kilogramów nie tylko przyczynia się do obniżenia naszego samopoczucia, ale przede wszystkim pogorszenia zdrowia. Otyłość stanowi bowiem przyczynę licznych chorób, które doprowadzić mogą do skrócenia życia człowieka. Dlatego też, przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jak schudnąć mądrze. Jakich zasad zdrowego odżywiania należy przestrzegać? I czy skorzystanie z usług wykwalifikowanego dietetyka może okazać się pomocne w procesie zrzucania nadmiaru zbędnych kilogramów? Odpowiedzi na te oraz inne pytania związane z zagadnieniem odchudzania znajdziesz w dalszej części tekstu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega dieta redukcyjna i dlaczego nie warto stosować restrykcyjnych monodiet;
  • Jakich zasad zdrowego odżywiania należy przestrzegać;
  • Czy aktywność fizyczna jest niezbędna;
  • Czy warto skorzystać z usług dietetyka;
  • Dlaczego czasem utrata nadmiaru zbędnych kilogramów jest taka trudna.
Jak schudnąć mądrze?

Na czym polega dieta redukcyjna i dlaczego nie warto stosować restrykcyjnych monodiet?

Leczenie dietetyczne otyłości polega na stworzeniu zbilansowanego jadłospisu, który zakłada redukcję kaloryczną o 500, a nawet 1000 kalorii w stosunku do dziennego zapotrzebowania energetycznego danej jednostki. Dzięki temu możliwe staje się uzyskanie redukcji ciała na poziomie 0,5-1,0 kilograma tygodniowo. Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne jednostki powinno zostać ustalone na podstawie obliczeń uwzględniających: wiek, płeć, obecną wagę, wzrost oraz rodzaj aktywności fizycznej. Właściwa dieta redukcyjna ma zazwyczaj około 1500 kalorii. W celu zapewnienia efektywnego procesu odchudzania oraz dobrego samopoczucia, konieczne jest, aby dieta redukcyjna spełniała wszystkie z poniższych wymagań:

Po pierwsze: wartość kaloryczna diety musi być dostosowana do indywidualnych wymagań oraz potrzeb jednostki;

Po drugie: dieta powinna dostarczać do organizmu wszystkie niezbędne składniki odżywcze i składać się z 4-5 pełnowartościowych posiłków;

Po trzecie: dieta powinna uwzględniać dotychczasowe zwyczaje żywieniowe pacjenta;

Po czwarte: codzienna dieta redukcyjna powinna być łatwa w przygotowaniu, a ponadto łatwa w stosowaniu zarówno w domu, jak i poza nim;

Po piąte: ustalona dieta powinna być sumiennie przestrzegana oraz powinna stanowić model przyszłego żywienia jednostki.

Na czym polega dieta redukcyjna?

Zarówno w internecie, jak i licznych poradnikach możemy znaleźć diety odchudzające, które opierają się na wykluczeniu istotnej grupy produktów i składników odżywczych. Stosowanie tego typu jadłospisów może być niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ nie zapewnia nam odpowiedniej podaży niezbędnych składników pokarmowych, jak również witamin i minerałów. Dlatego też, nawet krótkotrwałe przestrzeganie restrykcyjnych diet eliminacyjnych może w niektórych przypadkach doprowadzić do zaburzeń funkcjonowania organizmu, jak również zwiększyć ryzyko wystąpienia efektu jo-jo.

Jakich zasad zdrowego odżywiania należy przestrzegać?

Przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania jest w stanie zapewnić nam nie tylko lepsze samopoczucie, ale również piękny wygląd sylwetki. Dlatego też, jeśli chcemy zrzucić nadmiar zbędnych kilogramów, już od dzisiaj powinniśmy zacząć stosować się do poniższych zasad.

  • Po pierwsze: Należy spożywać 4-5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasowych;
  • Po drugie: Należy wybierać produkty z pełnego ziarna, takie jak: chleb razowy, ryż brązowy, mąka razowa, kasze gruboziarniste, makaron razowy;
  • Po trzecie: Każdego dnia należy spożywać minimum 4 porcje warzyw i maksymalnie 2 porcje owoców;
  • Po czwarte: Należy ograniczyć spożywanie mięsa do maksymalnie 2 razy w tygodniu, a w jego miejsce warto wprowadzić świeże ryby morskie oraz nasiona roślin strączkowych;
  • Po piąte: Każdego dnia należy pamiętać o spożywaniu 1-2 porcji produktów mlecznych;
Zasady zdrowego odżywiania
  • Po szóste: W miejsce słodyczy i słonych przekąsek warto wprowadzić pełne witamin i minerałów orzechy oraz pestki i nasiona;
  • Po siódme: Zamiast słodzonych soków i napojów gazowanych należy zwiększyć spożycie wody w ciągu dnia;
  • Po ósme: Zamiast smażenia, warto przygotowywać swoje potrawy w piekarniku, na grillu elektrycznym lub na parze;
  • Po dziewiąte: Należy zrezygnować ze spożywania nadmiernych ilości soli, jak również wszelkich produktów typu instant oraz żywności typu fast-food;
  • Po dziesiąte: Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego należy zamienić na pełne witamin tłuszcze roślinne (takie jak zimnotłoczony olej rzepakowy lub oliwa z oliwek).

Czy aktywność fizyczna jest niezbędna?

Aktywność fizyczna nie tylko przyczynia się do przyspieszenia procesów metabolicznych w naszym organizmie, ale również do znacznego wysmuklenia naszej sylwetki. Należy pamiętać, że osoba dorosła każdego dnia powinna przeznaczyć minimum 40 minut na wykonywanie dowolnej aktywności fizycznej o umiarkowanym natężeniu. Dzięki temu możliwe stanie się zarówno zwiększenie efektywności procesu odchudzania, jak również zwiększenie wydolności naszego organizmu oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób o charakterze cywilizacyjnym w przyszłości.

Czy warto skorzystać z usług dietetyka?

Doświadczony dietetyk jest w stanie nie tylko pomóc nam w ustaleniu dostosowanego do naszych indywidualnych wymagań jadłospisu, ale również służyć nam rzetelnym wsparciem podczas całego procesu odchudzania. Podczas wizyty w gabinecie specjalisty przeprowadzane są dokładne pomiary ciała przy użyciu analizatora składu ciała. Dzięki temu, osoby borykające się z problemem nadwagi/otyłości są w stanie monitorować istotny spadek tkanki tłuszczowej podczas stosowania diety redukcyjnej. Ponadto, skorzystanie z usług dietetyka szczególnie pomocne może okazać się w przypadku, gdy zmagamy się z chorobami przewlekłymi, w konsekwencji których konieczne może być przestrzeganie ściśle określonych zaleceń dietetycznych.

Dlaczego czasem utrata nadmiaru zbędnych kilogramów jest taka trudna?

Stosowanie ekstremalnych diet redukcyjnych (poniżej 1000 kcal/dobę) jest w stanie przyczynić się do istotnych zmian metabolicznych, a przy tym nasilenia skłonności do tycia. Dzieje się tak, ponieważ organizm w obliczu niedoboru składników odżywczych zmuszony jest do magazynowania tkanki tłuszczowej. Dodatkowo, przyczyną problemów z utratą nadmiaru zbędnych kilogramów mogą być zaburzenia stanu zdrowia, w tym choroby o charakterze hormonalnym.

Podsumowanie

Mądre odchudzanie nie jest trudne. Wystarczy wprowadzić do swojego życia zbiór najważniejszych zasad zdrowego odżywiania oraz systematyczną aktywność fizyczną. W przypadku, w którym zrzucanie nadmiaru zbędnych kilogramów okazuje się zbyt trudne, warto skorzystać z usług wykwalifikowanego dietetyka, jak również przeprowadzić diagnostykę w kierunku niektórych zaburzeń hormonalnych i/lub metabolicznych.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.