Jak skutecznie chronić się przed upałem?

Jak ochronić naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych? I ile wody powinniśmy spożywać w trakcie uciążliwych upałów? Odpowiedzi na te pytania oraz inne, cenne informacje na temat ochrony naszego zdrowa w czasie trwającej fali upałów znajdziesz w poniższym artykule.

Od kilkunastu dni w Polsce nie ustępuje fala upałów. Temperatury przekraczające 30oC to spore zagrożenie dla naszego zdrowia, szczególnie w przypadku osób starszych oraz zmagających się z chorobami w obrębie układu sercowo-naczyniowego. Dlatego też, tak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz dbałości o ochronę zarówno naszej skóry, jak i oczu. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie nawadnianie organizmu oraz unikanie gwałtownych zmian temperatur. A co jeszcze warto wiedzieć na temat ochrony naszego zdrowia przed szkodliwym działaniem upałów?

Jak chronić naszą skórę przed słońcem?

Nieodpowiednia ochrona naszej skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych może doprowadzić do poważnego zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Jeśli chcemy uniknąć oparzeń słonecznych oraz zmniejszyć ryzyko nowotworów skóry w przyszłości, powinniśmy zastosować się do kilku z poniższych zasad.

  • Po pierwsze: Unikaj przebywania na pełnym słońcu (w godzinach od 12:00 do 17:00);
  • Po drugie: Pamiętaj, aby przed każdym wyjściem nałożyć na skórę balsam ochronny (z filtrem powyżej 30 SPF);
  • Po trzecie: Zakładaj na siebie jasne, przewiewne ubrania. Unikaj odsłaniania ramion, pleców, a przede wszystkim zmian skórnych (takich jak pieprzyki, czy przebarwienia).

Jak chronić nasze oczy przed słońcem?

W czasie upałów niezwykle ważna jest właściwa ochrona naszych oczu. Jeśli mamy zamiar wyjść na pełne słońce, powinniśmy każdorazowo mieć ze sobą kapelusz ochronny (najlepiej w jasnym kolorze) oraz parę okularów przeciwsłonecznych wyposażonych w odpowiednie szkła z filtrem UV. W celu doboru dopasowanej do naszych potrzeb pary okularów na lato, najlepiej jest skonsultować się z okulistą lub doświadczonym optykiem.

Ile wody powinniśmy spożywać podczas upałów?

Wysoka temperatura sprawia, iż tracimy z naszego organizmu więcej wody. Dlatego też, w tym szczególnym czasie zaleca się, aby przyjmować przynajmniej 2 a nawet 3 litry płynów na dobę. W celu utrzymania optymalnego poziomu nawodnienia, najlepiej jest spożywać niegazowaną wodę mineralną lub źródlaną. Unikać powinniśmy natomiast słodzonych napojów gazowanych oraz napojów alkoholowych. Podczas każdego wyjścia z domu powinniśmy zaopatrzyć się w chłodną butelkę wody lub specjalny bidon z filtrem.

Jaką dietę powinniśmy stosować w upalne dni?

Chociaż podczas upałów często tracimy apetyt, nie powinniśmy zapominać o tym, aby spożywać 5, a przynajmniej 4 pełnowartościowe posiłki dziennie. Kiedy temperatura przekracza 30oC warto wybierać lekkie dania, złożone ze świeżych warzyw i owoców. Podczas upałów warto również przygotować domowe lody, na przykład w formie pożywnego sorbetu owocowego, który nie tylko zapewni nam ochłodę, ale również dostarczy do naszego organizmu zestaw cennych witamin i minerałów.

Jak uniknąć przeziębienia w czasie upałów?

Wysoka temperatura za oknem, wyzwala w nas często chęć szybkiej ochłody. Dlatego też, w takiej sytuacji często sięgamy po napoje z dużą zawartością lodu, korzystamy z klimatyzacji lub oblewamy się zimną wodą. Niestety, takie nagłe zmiany temperatur mogą w łatwy sposób wywołać przeziębienie oraz stan zapalny gardła. Dlatego też, tak ważne jest stopniowe ochładzanie organizmu i korzystanie z dobrodziejstw klimatyzacji z należytym rozsądkiem.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.