Jak uniknąć efektu jojo?

W dzisiejszych czasach, kiedy panuje kult smukłej sylwetki, większość z nas jest na diecie. Dieta to wbrew pozorom ogromne wyzwanie i nie każdy jest w stanie przestrzegać jej rygorystycznych zaleceń. Żadna dieta nie jest wieczna, dlatego kiedy już udało nam się wytrzymać na kuracji odchudzającej i zrzucić zbędne kilogramy, najgorszy jest efekt jojo, który mimo wielkich poświęceń występuje. Stąd pytanie: jak uniknąć efektu jojo? I co jeść po diecie, żeby nie przytyć?

aktywnosc-zywnosc-123

Po pierwsze, stopniowo wprowadzaj zmiany w swoim jadłospisie i bądź cierpliwy

Zaraz po zakończeniu diety nie wracaj do starych nawyków sprzed diety a zwłaszcza do posiłków o wysokiej liczbie kalorii. Dzień po dniu możesz minimalnie zwiększać poziom kaloryczności spożywanych potraw, aż w końcu doprowadzisz do stałego, umiarkowanego menu. Rozsądnie układaj swoje menu i racjonalnie dawkuj jedzenie.

Określ swoje zapotrzebowanie kaloryczne

Zorientuj się jaką dawkę kalorii dziennie rzeczywiście potrzebujesz, by organizm mógł prawidłowo funkcjonować a jednocześnie dostarczyć mu odpowiedniej dawki energii. Ustalając zapotrzebowanie kaloryczne, weź pod uwagę swoje BMI a także t czy uprawiasz jakiś sport, w takim przypadku zapotrzebowanie na energię i składniki pokarmowe jest większe. Przyjmuje się, że przeciętnie, zdrowy, dorosły człowiek potrzebuje 2000 kcal dziennie, co pozostawia szerokie pole do popisu przy ustalaniu menu. Oczywiście, podobnie jak w przypadku diety, możesz skorzystać z porady dietetyka.


Pij wodę z cytryną

Pij co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Warto zacząć dzień od szklanki wody z cytryną. Dlaczego? Woda z cytryną wspomaga pracę układu pokarmowego, oczyszcza organizm z toksyn, chroni przed zakwaszeniem organizmu i pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu. Szklanka wody wypita na pół godziny przed posiłkiem daje uczucie sytości, w ten sposób zjemy mniej.

wod-cytryna-123

Wstawaj od stołu z uczuciem lekkiego niedosytu

Nic dodać, nic ująć. Jest to uniwersalna zasada, która powinna nam towarzyszyć zawsze. Uczucie głodu pomogą zminimalizować nasiona chia, które możesz “przemycić” niemal do każdego posiłku.

Jedz zdrowo i nie rezygnuj z aktywności fizycznej

Nawet w przypadku gdy schudłeś tyle, ile chciałeś, w żadnym wypadku nie spoczywaj na laurach i pracuj nad sobą. Nawet po zakończeniu diety, zadbaj o to, by Twoja dieta była bogata w warzywa i owoce oraz produkty bogate w błonnik, jak komosa ryżowa, jagody goji i amarantus ekspandowany. Postaraj się, by jedzeniowe “grzeszki” były sporadyczne, jednak nie załamuj się kiedy zjesz kawałek tortu, raz na jakiś czas, zdecydowanie można 🙂 Warto pamiętać, by zapewnić organizmowi codzienną dawkę ruchu: spaceruj, zamiast samochodu wybierz rower, gimnastykuj się. W ten sposób utrzymasz organizm w dobrej kondycji.

Ciekawą przekąską pomiędzy posiłkami mogą być orzechy lub suszone owoce, które bogate są w witaminy. Na koniec, życzymy wytrwałości i utrzymania wymarzonej figury na długi czas 🙂

aktywnosc-zywnosc

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.