Jak wybrać buty do biegania?

Niebawem wiosna, a to oznacza, że coraz bliżej do widoku dziesiątek biegaczy w parkach. Jeśli należysz do tej grupy albo zamierzasz rozpocząć biegowe treningi w tym sezonie, to warto zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi wyboru odpowiedniego obuwia biegowego. Na co zwracać uwagę?

buty do biegania

Podstawowe zasady – jak nie wybierać butów?

Przede wszystkim nie sugerujmy się ceną. Zwykle buty markowe oraz te wyposażone w specjalnie opatentowane systemy mające ułatwić nam trening – kosztują dużo więcej, niż dużo prostsze buty. A wcale nie oznacza to, że im więcej producent chce byśmy mu zapłacili – tym lepszy towar ma do zaoferowania. Dobre buty do biegania to buty wygodne, lekkie, takie w których czujemy się komfortowo, nic nas nie uciska, nie ociera. Dobrze dobrane buty nie przebiegną biegu za nas, ale pozwolą naszej głowie zapomnieć o wszelkich niedogodnościach, które mogą wiązać się ze źle wybranym obuwiem.

Dobre buty – mniejsze ryzyko kontuzji

Buty do biegania nie muszą „wyglądać”. Mają zapewnić komfort – to już wiemy, ale druga ważna kwestia to bezpieczeństwo. I tutaj należy poruszyć temat budowy stopy i jej sposobu układania się podczas biegu – od tego bowiem zależeć będzie dobór rodzaju butów.

– jeśli podczas biegu rozkładasz stopę na ziemi równomiernie i nie czujesz by jej przód/tył/bok bardziej dociskał do podłoża – wybierz buty stabilizujące (oznaczane jako stability) – są lekkie i nierzadko charakteryzują się lekko zakrzywionym przodem;

– jeżeli Twoja stopa ciężko opada na podłoże i masz wrażenie, że mocno do niego dociska, albo po prostu wiesz że cierpisz na płaskostopie – wybierz buty z niskim podbiciem zwykle oznaczane jako motion-control. Mocno trzymają stopę, są sztywne i nie mają zakrzywień, przez co pomogą w naturalnym rozłożeniu stopy;

– jeśli masz stopy dość mocno zakrzywione, przez co masz wrażenie, że kładąc stopę na podłożu dotykasz go tylko jej zewnętrzną częścią – wybierz buty oznaczane jako cushioned. Są one tak skonstruowane, by amortyzować stopę i chronić ją przed uderzeniami w ziemię, a tym samym minimalizują ryzyko mikrouszkodzeń w tkankach stopy.

Podłoże też ma znaczenie!

Dodatkowa kwestia dotyczy podłoża, po jakim zazwyczaj biegasz (lub będziesz biegać). Dobrze jest tę sprawę przemyśleć przed wyborem obuwia, ponieważ dodatkowo możesz też dopasować rodzaj (twardość, elastyczność, sztywność, bieżnik, masę) obuwia pod podłoże – to jeszcze bardziej wzmocni poczucie wygody biegania i zmniejszy ryzyko kontuzji.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.