Jak zadbać o swoje serce? Przedstawiamy najważniejsze zalecenia dietetyczne.

Z roku na rok na świecie przybywa osób zmagających się z chorobami w obrębie układu sercowo-naczyniowego. Niestety, konsekwencje niniejszych zaburzeń stanowią nie tylko znaczne obniżenie jakości życia pacjentów, ale przede wszystkim podnoszą ryzyko przedwczesnego zgonu.  Za ten stan rzeczy w głównej mierze odpowiada zarówno siedzący tryb życia, jak i nieodpowiednia dieta. Dlatego też, w poniższym artykule zebraliśmy dla Ciebie zestaw praktycznych porad, dzięki którym dowiesz się, jak zadbać o swój układ krążenia.

Z tego artykułu dowiesz się

  • Jakie czynniki przyczyniają się do rozwoju chorób układu krążenia;

  • Jakich zaleceń dietetycznych należy przestrzegać w profilaktyce chorób serca;

  • Jakich produktów należy unikać, aby cieszyć się dobrym zdrowiem;

  • Czy aktywność fizyczna ma wpływ na zdrowie naszego układu krążenia.

ja zadbać o swoje serce

 

Jakie czynniki przyczyniają się do rozwoju chorób układu krążenia?

W ciągu każdego roku, ponad 46% zgonów w naszym kraju stanowią choroby układu krążenia. Jakie są przyczyny niniejszego stanu rzeczy?  Wśród najważniejszych czynników ryzyka rozwoju zaburzeń w obrębie układu sercowo-naczyniowego wyróżniamy:

  • Podwyższenie poziomu cholesterolu (zwłaszcza frakcji LDL), związane najczęściej z nieodpowiednią dietą;
  • Palenie tytoniu oraz spożywanie nadmiernych ilości alkoholu;
  • Siedzący tryb życia i niską aktywność ruchową;
  • Nadwagę oraz otyłość;
  • Nadmierny stres oraz depresję;
  • Upośledzenie tolerancji glukozy (cukrzycę, insulinooporność);
  • Nieodpowiednią (bogatą w tłuszcze nasycone i ubogą w warzywa) dietę;
  • Płeć męską i zaawansowany wiek;
  • Uwarunkowania genetyczne (występowanie chorób układu krążenia u członków rodziny).

Za wyjątkiem płci, wieku i chorób o podłożu genetycznym, na większość z powyższych czynników mamy wpływ. Dlatego też, tak ważne jest wprowadzenie odpowiednich zmian do swojego stylu życia.

 

jak dbać o serce

Jakich zaleceń dietetycznych należy przestrzegać w profilaktyce chorób serca?

Po pierwsze: wprowadź do swojego jadłospisu świeże warzywa (w przynajmniej w 3-4 porcjach dziennie), owoce (w 1-2 porcjach dziennie), orzechy, nasiona roślin strączkowych (przynajmniej 2-3 razy w tygodniu), produkty z pełnego ziarna (np. chleb lub makaron razowy) oraz ryby morskie (przynajmniej w 2 porcjach tygodniowo).

Po drugie: ogranicz w swojej diecie tłuszcze nasycone (pochodzenia zwierzęcego), a w ich miejsce wprowadź te pochodzenia roślinnego (jednonienasycone kwasy tłuszczowe oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe) takie, jak na przykład: oliwa z oliwek, olej lniany, olej rzepakowy.

Po trzecie: zmniejsz zawartość soli w swojej diecie. Zamiast niej dodawaj do swoich potraw liczne zioła. Pamiętaj również o tym, aby nie spożywać zbyt dużo cholesterolu, dlatego też (jeśli zmagasz się z podwyższonym poziomem cholesterolu) ogranicz spożycie jajek do 7-8 tygodniowo.

Po czwarte: ogranicz spożywanie mięsa. Wyeliminuj ze swojego jadłospisu wszystkie wysokoprzetworzone produkty mięsne (pełne konserwantów pasztety oraz kiełbasy), zamiast nich wprowadź do diety ryby, nasiona roślin strączkowych oraz warzywa.

Po piąte: wyeliminuj ze swojej diety wszystkie tłuszcze trans (czyli częściowo uwodornione, utwardzone oleje roślinne) stanowiące częsty składnik wyrobów cukierniczych.

Jakich produktów należy unikać, aby cieszyć się dobrym zdrowiem?

Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego w przyszłości, już dziś wyeliminuj ze swojej diety takie produkty, jak:

  • Wysokoprzetworzone wędliny, tłuste mięsa oraz podroby mięsne;
  • Słodzone soki, wody smakowe i napoje gazowane;
  • Słone przekąski (typu chipsy, orzeszki solone);
  • Słodkie ciasta i desery zwierające w swoim składzie tłuszcze trans;
  • Dania typu instant oraz wszelkie produkty typu fast-food.

Dodatkowo pamiętaj o tym, aby unikać w swojej kuchni smażenia na głębokim oleju. Zamiast tego przygotowuj swoje potrawy w piekarniku lub na parze.

Czy aktywność fizyczna ma wpływ na zdrowie naszego układu krążenia?

Codzienna aktywność fizyczna (o umiarkowanej intensywności) zajmuje szczególne miejsce w profilaktyce chorób układu krążenia. Dlatego też, bez względu na wiek, płeć, czy wykonywany zawód, każdego dnia powinniśmy przeznaczyć minimum 30 minut na wykonywanie prostych ćwiczeń fizycznych (takich jak: joga, pływanie, jazda na rowerze, spacer z kijkami lub taniec), które nie tylko poprawią kondycję naszego organizmu, ale również podniosą nasze samopoczucie.

Podsumowanie

Choroby układu krążenia stanowią ogromne zagrożenie dla naszego życia. Dlatego też, tak ważne jest, aby każdego dnia szczególnie dbać zarówno o swoje ciało, jak i umysł. Odpowiednia dieta, regularna aktywność fizyczna, unikanie używek i redukcja stresu w codziennym życiu, wpływają znacząco na obniżenie ryzyka wystąpienia chorób w obrębie układu sercowo-naczyniowego w przyszłości.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.