Jak zdrowo przytyć? Co i jak jeść? Jakie produkty wprowadzić do swojej diety?

Większość kobiet szuka sposobu na schudnięcie i pozbycie się dodatkowych kilogramów. Są jednak i takie, które są za szczupłe i chciałyby przytyć. Co powinny jeść, by zwiększyć masę ciała, czuć się atrakcyjnie i cieszyć się dobrym zdrowiem?

123
Dieta wysokokaloryczna jest skierowana nie tylko do osób, które od najmłodszych lat cierpiały na niedowagę, ale też do osób, które straciły dużo kilogramów np. w wyniku choroby. Spadek masy ciała jest zazwyczaj spowodowany niedoborem białka, witamin i składników mineralnych. Niedowaga jest poważnym problemem i może powodować poważne skutki, jeśli łączy się z takimi zaburzeniami jak jadłowstręt, niedobory składników odżywczych i problemy psychiczne odnoszące się do odżywiania

Każda dieta, jaką stosujemy powinna być opracowana przez dietetyka (dieta do zamówienia tutaj). Dlaczego? Ponieważ tylko on jest w stanie określić prawidłowy jadłospis, w którym znajdą się produkty, które dostarczą do organizmu wszystkich niezbędnych witamin i składników odżywczych. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie możemy skorzystać z pomocy dietetyka, wówczas zadbajmy sami o to, by w diecie znalazło się wszystko, co niezbędne. Jak to zrobić? Opierając dietę wysokokaloryczną na kilku zasadach:

• Jedz mniejsze ilości, ale częściej!
Najlepiej jeść posiłki mniej więcej o tej samej porze. Powinno ich być 5-6 w ciągu dnia.
• Pobudzaj apetyt!
W jaki sposób? Np. szklanką soku owocowego lub warzywnego wypitego przed posiłkiem. Można też zastosować zdrowe suplementy diety, które wspomagają apetyt, np. ostropest. Znajdziesz je w dobrych sklepach ze zdrową żywnością (sklep)

123

• Jedz to, co lubisz i co jest zdrowe!
Dieta wysokokaloryczna pozwala na jedzenie ulubionych produktów, ale w granicach rozsądku, by nie zaszkodzić zdrowiu. Jeśli będziemy się np. objadać codziennie fast-foodami nasz żołądek szybko poinformuje nas, że szkodzi mu zbyt duża ilość tego typu jedzenia.
Jedz tzw. „zdrowe bomby kaloryczne”, czyli takie produkty jak: banany, awokado, nasiona słonecznika (tu kupisz), pestki dyni (sklep), sezam (tu kupisz) i kakao.
Dodawaj oleje roślinne lub masło do przyrządzanych dań.
Odpowiednimi źródłami tłuszczu są oleje, oliwa z oliwek, śmietana i masło śmietankowe.
Jedz jak najwięcej pełnowartościowego białka w postaci chudego mięsa, wędlin, jaj, twarogów i ryb.

123

Początkowo zmiana diety na wysokokaloryczną może wydawać się trudna. Nie warto się tym zniechęcać, bo stosowanie każdej diety wymaga cierpliwości. Warto ją mieć, ponieważ najlepszą nagrodą za to jest uzyskanie wymarzonej sylwetki, zyskanie dodatkowych kilogramów i dobre samopoczucie.

Warto też pamiętać, że ze swoimi problemami powinniśmy walczyć, a nie odsuwać je na bok. Zarówno nadwaga, jak i niedowaga są niebezpieczne dla naszego zdrowia i mogą powodować poważne zaburzenia. Chyba każdy z nas chce tego uniknąć i cieszyć się dobrym samopoczuciem i wyglądem, bo każdemu z nas zdrowie daje przekonanie, że właśnie jesteśmy w najlepszym momencie swojego życia.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.