Jakich produktów warto unikać w gorące dni – dieta na upały.

Gorących dni w te wakacje mamy wiele, a taki upał nie wzmaga apetytu. Powstaje więc problem, przecież człowiek musi coś jeść. Okazuje się, że niektóre posiłki i produkty mogą dodatkowo psuć nasze samopoczucie, a nawet i zdrowie. Jeśli chcesz dowiedzieć się czego nie jeść w czasie upałów, żeby zachować pełnie zdrowia, czytaj dalej.

Dieta na upały

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak spożywanie posiłku wpływa na temperaturę ciała?

Często wskutek zjedzenia potraw (szczególnie w upały) na czole pojawiają się kropelki potu, a nam samym robi się gorąco. Scenariusz niby znany, a w rzeczywistości jednak mało kto wie, czym jest to spowodowane. 

Z dietetycznego punktu widzenia stan ten określa się, jako termogeneza poposiłkowa. Nie jest to nic innego jak proces spalania tkanki tłuszczowej w wyniki przyśpieszenia metabolizmu podczas spożywania posiłku. Efektem tego jest wytworzenie ciepła wewnątrz ciała, co pozwala strawić to, co zjedliśmy. Ostatecznie robi się nam gorąco, a nawet zaczynamy się pocić.

Czego unikać w upały?

Termogeneza poposiłkowa to naturalny mechanizm organizmu, więc wyłączyć się go nie da. Powstaje tutaj jednak pytanie, czy niektóre posiłki i płyny powodują większy wzrost temperatury ciała, a inne mniejszy?

Tak. I warto o tym pamiętać, a szczególnie w upalne, wakacyjne dni. Jak zatem unikać przegrzania organizmu? Na szczęście wystarczy unikać niektórych produktów oraz zachowań, które drastycznie podnoszą temperaturę ciała, dzięki czemu nie tylko samopoczucie, ale i zdrowie na tym skorzysta.

Czego unikać w upały?

 1. Niskiego spożycia płynów;
 2. Syntetycznych ubrań w ciemnym kolorze;
 3. Długotrwałego przebywania na słońcu;
 4. Pracy w najcieplejszy okres dnia;

oraz

Nieodpowiedniej diety, a dokładnie:

 

 • Ciężkostrawnych potraw;
 • Napojów słodzonych;
 • Kawy;
 • Słonych przekąsek;
 • Słodyczy.

5 produktów, których warto unikać w gorące dni

Czego unikać? Dlaczego warto unikać?
Ciężkostrawnych potraw (tłuste mięso, potrawy smażone na głębokim tłuszczu) Strawienie białka i tłuszczu z takich potraw wymaga dużej ilości energii = dużo wytworzonego ciepła przez organizm
Napojów słodzonych (napoje gazowane, oranżady) Napoje słodzone są sacharozą lub syropami, przez co ich wypicie nie gasi pragnienia, a wręcz je wzmaga
Mocnej kawy Kofeina podnosi ciśnienie krwi i tętno, co wzmaga napływ krwi do komórek = jest nam cieplej
Słonych przekąsek (chipsy, paluszki, krakersy) Nadmiar soli wymaga spożycia dużej ilości wody do zachowania równowagi elektrolitowej, więc jeśli mało pijemy, sól staje się niebezpieczna dla zdrowia
Słodyczy (batony, ciastka, żelki, ciasta) Słodkie zazwyczaj wzmaga pragnienie, ponieważ częściej oddajemy mocz

 

Dieta na upały – czy taka istnieje?

Na ten moment jeszcze chyba nikt nie skusił się na zaproponowanie indywidualnej diety na upały. Jednak od lat w świadomości dietetyków oraz zwykłych ludzi wykształtowały się pewne zachowania, która chronią nas przed skutkami upałów. 

Warto pamiętać, że najważniejszym elementem w tym wypadku jest picie płynów. To podstawa, bez której nawet unikanie powyżej wymienionych wyrobów nic nie da. 

Płynów należy spożywać:

Płeć Normalna temperatura Upalne dni Upalne dni + trening
Kobieta Min. 2 litry/dobę Min. 3 litry/dobę Do 4 litrów/dobę
Mężczyzna Min. 2,5 litra/dobę Min. 3,5 litra/dobę Do 5 litrów/dobę

 

Czego nie jeść podczas upałów

 

Jakie płyny pić w upały?

Woda to podstawa, jednak aby w czasie wzmożonych upałów lepiej nawodnić komórki ciała, warto zdecydować się na picie napojów izotonicznych. A poniżej znajdziesz przepis na jeden z nich.

Domowy izotonik:

 • 1 litr wody;
 • Szczypta soli;
 • Sok z 1 cytryny;
 • 2 łyżki miodu.

Wystarczy wymieszać i gotowe. Smaczny, orzeźwiający, a przede wszystkim uzupełniający straty elektrolitów w czasie upałów. 

Podsumowanie

Po przeczytaniu tego tekstu warto zapamiętać, że lato to dość specyficzna pora roku, w której dieta ma duży wpływ na samopoczucie. Wybór odpowiednich produktów jest tutaj receptą na zdrowie, więc zachęcam do trzymania się powyższych zasad. 

Dbajmy o nasze zdrowie i cieszmy się piękną pogodą, bo przecież nie ma nic przyjemniejszego od spędzenia popołudnia nad wodą czy wybrania się na zdrowy i długi spacer w pięknych okolicznościach przyrody. 

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kącikdlazdrowia.pl i zapisz się na newsletter. 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.