Chcesz zacząć swoja przygodę z piciem Yerba mate, ale nie wiesz czego będziesz potrzebować do przygotowania aromatycznego napoju? W dalszej części tekstu znajdziesz garść informacji na temat najbardziej niezbędnych akcesoriów, które przydadzą się zarówno doświadczonemu smakoszowi jak i początkującemu.
Jak wybrać naczynie do Yerba mate?
Podstawą zestawu do zaparzania Yerba mate są naczynka. Z uwagi na materiał z jakiego zostały wykonane można podzielić je na:
- tykwy
- naczynka drewniane
- naczynka ceramiczne
Tykwy
Tykwa to wysuszone i zdrewniałe owoce pnącej rośliny tropikalnej z rodziny dyniowatych. Jest ona świetnym wyborem dla tych, którym zależy, aby picie Yerba mate stało się prawdziwym rytuałem. Ich duża zaletą jest także fakt, że ścianki owocu wspomagają proces parzenia poprzez wchłanianie esencji z naparu. Dodatkowym plusem jest także ich lekkość i zdolność do długotrwałego utrzymywania ciepła. Warto je także docenić za wytrzymałość – takie naczynko nie rozbije się nawet podczas upadku. Decydując się na wybór tykwy należy jednak pamiętać, aby regularnie ją suszyć, (najlepiej co 1-2 dni) w celu uniknięcia pleśni.
Naczynka drewniane
Naczynka drewniane w oryginalnej wersji produkuje się z drewna drzewa Palo Santo porastającego lasy Ameryki Południowej. Dzięki temu, że drewno chłonie esencję, przygotowywana w nich Yerba mate charakteryzuje się wyjątkowym aromatem. Zazwyczaj mają one pojemność od 100 do 200 ml. Tak jak w przypadku tykw należy je regularnie suszyć, aby uniknąć pleśnienia.
Naczynka ceramiczne
Yerba mate można także przygotowywać w naczynkach ceramicznych. Są praktyczne w użytkowaniu, ponieważ nie trzeba ich suszyć i można je myć w zmywarce. Ich zaletą jest także fakt, że występują w bardzo zróżnicowanych pojemnościach i wzorach. W przeciwieństwie do tykw i naczynek drewnianych, niestety nie nadają aromatu parzonemu naparowi i nie utrzymują ciepła.
Wybór bombilli
Oprócz naczynka do picia Yerba mate przydatnym akcesorium jest także bombilla, czyli specjalna rurka, która pozwala pić napar bez gałązek i listków. Przy wyborze bombilli należy kierować się wielkością posiadanego naczynka. Do naczynek o pojemnościach 150-200 ml sprawdzi się bombilla o długości 15-17 cm. Z kolei do większych naczynek (powyżej 300 ml) będzie pasować dłuższa rurka (o długości min.18 cm). Jeśli chodzi o materiał z jakiego wykonana jest bombilla, możemy wybierać pomiędzy bombillą niklowaną lub wykonaną ze stali nierdzewnej lub alpaki. Rurki niklowane są lekkie i stosunkowo tanie, jednak niszczą się po kilku miesiącach użytkowania. Z kolei stal nierdzewna i stop alpaka charakteryzują się wysoką trwałością, ale będą nadawać się tylko do cięższych naczynek (np. drewnianych czy ceramicznych).