Jesień, a wraz z nią depresja sezonowa – czym się charakteryzuje?

Jesień zdecydowanie nie należy do ulubionych pór roku, w końcu pogoda nas nie rozpieszcza, dzieciaki wracają do szkół, a na jej skutek humor części z nas drastycznie się pogarsza. Dla jednych jest to spowodowane jesienną chandrą, jednak część osób musi się zmierzyć z czymś o wiele gorszym. Mowa tu o depresji sezonowej. Depresja jest chorobą cywilizacyjną, z którą musi się mierzyć coraz więcej osób. Każdego roku miliony ludzi są zmuszone do tego, aby sięgać po pomoc specjalisty, aby leczyć tę przypadłość. Depresja sezonowa jest tym rodzajem choroby, która występuje najczęściej podczas późnej jesieni czy też zimy. Nie należy jej bagatelizować, a wszelkie objawy powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą, gdyż jest to poważna choroba, która wymaga leczenia!

Dlaczego może występować depresja sezonowa?

Występowanie depresji sezonowej jest niestety coraz powszechniejsze. Wygląda to w ten sposób przede wszystkim ze względu na to, iż depresja jest coraz częściej spotykanym zaburzeniem. Jeśli chodzi o jej przyczyny, nie są one jeszcze do końca znane, jednak najczęściej mówi się, iż spowodowane mogą być zmianom trwania długości dnia oraz nocy, krótsze dni potrafią znacznie obniżyć nastrój. Dodatkowo jedną z najczęściej podawanych przyczyn jest niedobór światła słonecznego, a tym samym niedobór witaminy D, który jak powszechnie wiadomo, może prowadzić nie tylko do obniżenia odporności, ale również depresji. Dodatkowo wspomina się o nadmiernym wydzielaniu melatoniny, co prowadzi do uciążliwej senności. Nie jest pewnym, iż są to jedyne przyczyny występowania tego zaburzenia, jednak zdecydowanie można powiedzieć, że mają ogromny wpływ na zdrowie psychiczne każdego z nas.

Jakie są objawy depresji sezonowej?

Objawy depresji sezonowej są naprawdę nieprzyjemne i uciążliwe dla osoby, która musi się z nimi mierzyć. Przede wszystkim mowa tutaj o ciągłym uczuciu przygnębienia oraz dłużej płaczliwości. Oprócz tego osoby zmagające się z tym zaburzeniem muszą mierzyć się z apatią oraz brakiem chęci do jakiegokolwiek działania. Zmęczenie oraz brak energii również są dosyć charakterystycznymi objawami. Zwróć uwagę na to czy występują u Ciebie zaburzenia snu, są to skutki depresji sezonowej, które jeszcze bardziej pogarszają Twój nastrój. Ciągły lęk, niepokój. Jak widać objawy tego zaburzenia są naprawdę uciążliwe i potrafią utrudnić życie niejednej osobie. Ważne więc, aby podjąć się działań, dzięki którym będzie można powrócić do normalnego życia.

Jak leczyć depresję sezonową?

Depresja sezonowa jest uporczywą chorobą, którą – tak jak każdą inną depresję – powinno się skonsultować z psychologiem lub psychiatrią Warszawa. W końcu dzięki temu można będzie wprowadzić odpowiednie leczenie. Niezbędnym może się okazać psychoterapia lub wprowadzenie farmakoterapii. Dla niektórych wystarczająca jest zmiana stylu życia, utrzymywanie odpowiedniej diety, dostarczanie witamin do organizmu, wprowadzenie aktywności fizycznej. Jedno jest pewne, lekarz pomoże Ci ustalić, jakie zmiany w Twoim życiu będą konieczne.

Sprawdź również: Zmagasz się z kiepskim nastrojem? Sprawdź, jak temu zaradzić!

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.