Jesienno-zimowy sposób na formę domowy trening jogi

Joga to dyscyplina, która jak żadna inna doskonale radzi sobie z łączeniem zdrowia cielesnego i duchowego. Ci, którzy regularnie trenują, wybierają jogę nie tylko jako metodę relaksacji i wyciszenia – przy odpowiednio dopasowanych ćwiczeniach są w stanie porządnie się spocić, zadbać o formę, wzmocnić stawy i poprawić elastyczność całego ciała.

Joga to dyscyplina, która jak żadna inna doskonale radzi sobie z łączeniem zdrowia cielesnego i duchowego. Ci, którzy regularnie trenują, wybierają jogę nie tylko jako metodę relaksacji i wyciszenia – przy odpowiednio dopasowanych ćwiczeniach są w stanie porządnie się spocić, zadbać o formę, wzmocnić stawy i poprawić elastyczność całego ciała. Z powodu pandemii mamy teraz bardzo ograniczony dostęp do siłowni i klubów fitness. Jeśli i Tobie brakuje regularnych zajęć z instruktorem, ale nie chcesz by sąsiedzi pukali w sufit zmęczeni podskokami i głośną muzyką, joga może być Twoim sposobem na urozmaicenie jesiennych treningów.

Joga – sposób na przerwę od obowiązków

Z powodu pandemii spędzamy teraz coraz więcej czasu w domu, dbając zarówno o efektywne wykorzystanie czasu pracy w home office, jak i swój czas wolny. Dom stał się miejscem pracy, relaksu, domowych obowiązków oraz treningów, bo choć możemy oczywiście zdecydować się na bieganie po parku, przy gorszej pogodzie jest to wyzwanie dla najbardziej wytrwałych.

Podział czasu na pracę i „po pracy”, gdy 24/7 spędzasz we własnym mieszkaniu potrafi być naprawdę trudny, ale wygospodarowanie czasu na trening jako sposób na przerwę od obowiązków może sprawę nieco ułatwić. Nie musisz inwestować w trenażer, bieżnię i zapas ciężarków, na które nie masz miejsca w swoim i tak ciasnym już salonie – joga, choć nie wymaga wiele sprzętu, zagwarantuje atrakcyjne treningi i sporą różnorodność ćwiczeń niezależnie od tego, czy masz ledwie 5 czy 50 minut czasu na aktywność.

Czy treningiem jogi można się zmęczyć?

Pytanie o to jak wymagający może być trening jogi przewija się w kontekście treningów w domu zdecydowanie najczęściej. Jeśli na co dzień wybierasz siłownię, treningi cardio lub intensywny fitness, perspektywa siedzenia na macie, kontrolowania oddechu i rozciągania się może nie wydawać się ciekawym sposobem na zastąpienie wizyty na siłowni. Polecamy jednak spróbować – joga aktywuje mięśnie, o których możesz nie mieć pojęcia i ułatwi wzmocnienie całego organizmu, niezależnie od poziomu wytrzymałości, siły i elastyczności, na jakim się znajdujesz.

Joga to przede wszystkim sposób na uruchomienie mięśni głębokich odpowiadających m.in. za utrzymanie prawidłowej postawy, odciążanie kręgosłupa i większą swobodę ruchów. Jeśli nie poczujesz, że jest wystarczającą alternatywą dla bardziej wysiłkowych treningów, z pewnością polubisz ją jako uzupełnienie swojej aktywności i przekonasz się, że dzięki jodze lepiej radzisz sobie w innych dyscyplinach sportowych.

Powracając jednak do pierwszego pytania, joga to nie tylko kontrolowane oddychanie i rozciąganie – niektóre treningi potrafią naprawdę zmęczyć. Istnieją szkoły opierające się na pozycjach statycznych ale i te, w których pozostajesz w ciągłym ruchu przez 40-50 minut treningu. Przygodę z jogą możesz rozpocząć od Hatha Yoga, czyli stylu przygotowującego ciało do medytacji, ale i uczącego podstawowych pozycji jogi.

Dalej możesz przejść m.in. do  rozciągającej, skupionej na precyzyjnym wykonaniu pozycji Iyengar Yoga, wzmacniającej ciało i przyspieszającej puls Ashtanga Yoga, wzmacniającej kręgosłup Kundalini Yoga, energetyzującej Vinyasa Yoga, albo relaksującej Yin Yoga. Modyfikuj treningi w zależności od samopoczucia i energii danego dnia – joga uczy nawiązywania wyjątkowej relacji ze swoim ciałem i umiejętności słuchania jego potrzeb, co z czasem wpływa bezpośrednio na chęci do treningów nawet w najgorszy, najbardziej zapracowany dzień.

Jak zadbać o motywację i regularność treningów domowych?

Przy ciągłym siedzeniu w domu, znalezienie motywacji do aktywności to zdecydowanie najtrudniejsze zadanie. Sprawy nie ułatwia często fakt, że rozkładając matę do jogi w salonie będziesz ćwiczyć pod czujnym okiem partnera, dzieci czy swojego kota, który z pewnością chętnie zajmie miejsce na samym środku podłogi. Nadmiar pracy widzianej na biurku obok też nie ułatwia zadania, ale joga dość dobrze broni się przed brakiem motywacji – dzięki dużemu zróżnicowaniu dostępnych treningów i trenerów publikujących pełne zajęcia jogi w sieci, każdego dnia możesz znaleźć coś dla siebie. Najtrudniejszym zadaniem będzie wejście na matę, ale gwarantujemy – schodząc z niej zawsze poczujesz wdzięczność, że udało się znaleźć czas na choć odrobinę ruchu.

Więcej informacji o tym jak zaplanować swoje pierwsze treningi jogi w domu, znaleźć motywację do rozłożenia maty w salonie i z chęcią zgłębiać kolejne możliwości treningu jogi znajdziesz w kompleksowym przewodniku po jodze w domu przygotowanym przez Addnature.pl.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.